Co należy wiedzieć o zaniku kości?

autor wpisu

Po utracie zęba większość Pacjentów z gruntu zakłada, że jest to koniec kłopotu i nie są oni narażeni na żadne inne konsekwencje. Sprawa ma się zupełnie inaczej, gdyż przedłużająca się obecność braku zębowego ma bardzo negatywny wpływ na ogólną kondycję jamy ustnej. Objawia się to poprzez zanik kości w miejscu, gdzie był umiejscowiony dany ząb, co wynika z fizjologicznych właściwości zębodołu. Jakie są tego skutki oraz czym grożą? Tego dowiecie się w dalszej części.

 

Co powoduje zanikanie tkanek kostnych w jamie ustnej?

Jak już wspomnieliśmy, zanikanie kości w jamie ustnej jest powodowane długotrwałymi brakami zębowymi, nawet pojedynczymi. Dzieje się tak ze względu na brak prawidłowego obciążenia tkanek kostnych, które zapewniane jest właśnie przez naturalne zęby. Według badań naukowych szacuje się, że degeneracja kości obejmuje około 50-60% zębodołu w trakcie pierwszych trzech miesięcy utrzymujących się ubytków, następnie zaś tempo tego zjawiska spada o 1% w skali roku (jednak wraz z wiekiem lub chorobami w postaci cukrzycy czy miażdżycy może wzrastać).

 

Konsekwencje zaniku kości

Postępująca degeneracja kości przynosi wiele nieprzyjemnych skutków. Jednym z nich jest utrudnienie ewentualnego leczenia protetycznego. Ze względu na niewystarczające podparcie część protez nie jest w stanie stabilnie utrzymać się w jamie ustnej, przez co ryzyko ich wypadania podczas jedzenia czy śmiechu jest znacznie zwiększone.
 
Leczenie implantologiczne w przypadku poważnego zaniku tkanek kostnych jest często niemożliwe, co wynika z braku możliwości stabilizacji wszczepianych implantów. Co prawda w celu stworzenia odpowiedniego „podłoża” stosuje się różne zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej, jednak nie zmienia to faktu, że cały proces zajmuje więcej czasy, a co za tym idzie – zwiększają się jego koszta.

 

Metoda przeciwdziałania zanikowi kości

Chociaż zanik kości to poważna dolegliwość, to jednak w większości wypadków nie jest on nieodwracalny. Kluczowe znaczenie ma szybkie podjęcie przez Pacjenta zdecydowanych kroków oraz kompleksowego leczenia. Wczesne wszczepienie implantów pozwoli na zahamowanie procesu zaniku kości, a jest to możliwe dzięki biokompatybilnym materiałom wykorzystywanym przy ich produkcji. Jest to zazwyczaj wysokiej jakości tytan lub cyrkon, które są traktowane przez organizm jako jego własna część i obrastane przez otaczające tkanki. Implanty odgrywają rolę filaru służącego przymocowaniu odpowiednich rekonstrukcji protetycznych imitujących naturalne uzębienie.

 

Regeneracja utraconych tkanek kostnych

Jeśli przez długi czas używane były protezy niezapewniające kości właściwego obciążenia lub po prostu utrzymywane było bezzębie kość uległa zanikowi. Jej odbudowa jest możliwa za pośrednictwem zabiegów chirurgii stomatologicznej: podniesienia dna zatoki szczękowej lub sterowanej regeneracji. Pierwsze z rozwiązań wygląda następująco: w przewidzianym miejscu stomatolog wykonuje otwór, przez który wprowadza neutralny dla organizmu materiał zastępujący tkankę kostną. Cały proces przebiega bezboleśnie ze względu na zastosowanie wysokiej jakości znieczuleń miejscowych. Należy zaznaczyć, że podczas całej procedury istnieje możliwość jednoczesnego wszczepienia implantów. Po jej zakończeniu następuje okres gojenia, trwający około 6 miesięcy.
 
Drugie rozwiązanie polega na wszczepieniu w stosowne miejsce specjalnych biomateriałów pokrywanych przez zaawansowaną powłokę regeneracyjną. Wspomagają one naturalną odbudowę kości bez dalszych ingerencji w struktury jamy ustnej, jednakże leczenie tą metodą jest rozciągnięte w czasie.

 

Argumenty przemawiające za leczeniem utraconych tkanek kostnych

Jama ustna jest bardzo ważnym elementem organizmu, a jej dysfunkcje potrafią znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Zanik kości jest bezpośrednio odpowiedzialny za pogorszenie estetyki twarzy, gdyż miękkie struktury budujące twarzoczaszkę tracą swoje podparcie, wywołując postarzające zmarszczki. Wszczepienie implantów zębowych eliminuje ten problem, a dzięki wysokiej estetyce i wytrzymałości osadzanych na nich prac protetycznych można wiernie odbudować utracone uzębienie.

 

Co możesz teraz zrobić?

Jeśli braki zębowe uniemożliwiają Ci codzienne funkcjonowanie oraz pogarszają estetykę uśmiechu, nie pozwalając na swobodne życie towarzyskie, umów się na wizytę w klinice Modent! Nasz doświadczony zespół ekspertów na pewno znajdzie rozwiązanie spełniające Twoje wymagania oraz potrzeby. Aby się z nami skontaktować, zadzwoń pod numer 58 350 82 42 (Tczew) lub 55 888 00 15 (Kwidzyn). Możesz także wypełnić formularz.