Czy należy usuwać diastemę?

autor wpisu

Diastema – budzi ona obecnie całkowicie odmienne opinie wśród wielu osób, dlatego nie jest łatwe stwierdzenie, czy rzeczywiście można ją uznać za mankament uzębienia, czy raczej za atut. W końcu sławni aktorzy czy aktorki, piosenkarze lub modelki uczynili z tej charakterystycznej przerwy pomiędzy górnymi jedynkami swój znak rozpoznawczy, który ostatecznie nie jest traktowany jako coś obniżającego estetykę uśmiechu. Czy kłopotliwa „szpara” powinna zostać usunięta i jak to zrobić? Przekonajmy się!
 

Jak właściwie powstaje diastema?

Można rozróżnić kilka źródeł powstawania diastemy, pod której pojęciem kryją się prześwity pomiędzy górnymi jedynkami. Najczęstszym powodem jej wystąpienia są braki w bocznych partiach uzębienia powodujące przemieszczanie się uzębienia i wytworzenie wolnej przestrzeni. Zazwyczaj odbywa się to w wieku około 7 lat, chociaż ten defekt nie zagraża w żaden sposób uśmiechowi, to zazwyczaj jest korygowany ze względu na estetykę.
 
Równie częstym powodem pojawienia się diastemy jest przerost wędzidełka łączącego górną wargę z dziąsłami. Wówczas, aby zapobiec pojawieniu się diastemy, należy wykonać odpowiednią diagnostykę potwierdzającą wystąpienie tego problemu, a następnie przeprowadzenie stosownego zabiegu chirurgicznego. Polega on na bezbolesnym podcięciu wędzidełka za pośrednictwem specjalnych narzędzi oraz pod znieczuleniem miejscowym. To w pełni bezpieczne rozwiązanie, powszechnie wykorzystywane wobec najmłodszych Pacjentów. Zaznaczmy, że wczesne wykrycie przerostu wędzidełka ma fundamentalne znaczenie, gdyż jeśli nie zareagujemy odpowiednio szybko, może dojść do powstania diastemy.
 
Chociaż występują nieco rzadziej, to powodami powstawania diastemy są także nieprawidłowy rozmiar siekaczy, ich brak, zbyt duża ilość zębów w łuku zębowym, nagryzanie dolnej wargi czy zbyt wielka dysproporcja pomiędzy wielkością zębów a rozmiarem kości szczęki. Zauważając u siebie niepokojące zmiany, charakteryzujące się wyżej wymienionymi objawami należy czym prędzej udać się do stomatologa.
 
 

Czy powinno się usuwać diastemę?

Wielu Pacjentów posiadających diastemę zastanawia się, czy należy ją usuwać i w jaki sposób można to zrobić. W wielu sytuacjach uznaje się ją wyłącznie jako wadę estetyczną niewymagającą konieczności leczenia. Jednakże należy pamiętać, aby była ona nieustannie weryfikowana przez dentystę podczas wizyt kontrolnych.
 
Sprawa ma się jednak nieco odmiennie w sytuacji, kiedy diastema jest wynikiem wady ortodontycznej. Wówczas rekomendowane jest przeprowadzenie kompleksowego leczenia, mającego za zadanie skorygować zgryz i przywrócić zębom właściwą pozycję. Dzięki temu uda się uniknąć wielu przyszłych problemów oraz ochronić uzębienie przed jego utratą.
 
Kiedy diastema stanowi jedynie kosmetyczny mankament uzębienia, lecz pogarsza komfort psychiczny Pacjenta poprzez obniżanie estetyki uśmiechu. Następuje wówczas postępujące wycofywanie się z życia towarzyskiego oraz ogólna niechęć do podejmowania różnego rodzaju inicjatyw interpersonalnych. Na szczęście nowoczesna stomatologia wypracowała skuteczny sposób na uporanie się z kłopotliwym prześwitem między zębami. Są to oczywiście licówki, które założone na zęby efektywnie maskują diastemę, a także poprawiają kształt i kolor zębów.
 
 

Co możesz teraz zrobić?

Do dzisiaj diastemy są źródłem skrajnych opinii, które potrafią wprowadzić w zakłopotanie. Jeśli Twój uśmiech boryka się z charakterystyczną przerwą między zębami i chciałbyś się jej pozbyć raz na zawsze, umów się na wizytę w klinice Modent! Nasi eksperci dobiorą satysfakcjonujące Cię rozwiązanie, które będzie odpowiadało Twoim potrzebom oraz oczekiwaniom. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 660 401 011 lub wypełniając formularz. Rejestratorki pomogą wybrać zadowalający termin spotkania.