Dlaczego regularna profilaktyka jest taka ważna?

autor wpisu

Konsekwentna profilaktyka jamy ustnej jest najskuteczniejszym sposobem utrzymania zdrowego i pięknego uśmiechu, jednakże wielu Pacjentów o niej zapomina. Należy pamiętać, że poza domową higienizacją uzębienia bardzo duże znaczenie mają regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, gdzie ekspert będzie miał okazję przeprowadzić niezbędne zabiegi mające na celu usunięcie kamienia nazębnego oraz innych szkodliwych osadów. Jak utrzymywać higienę uzębienia we własnym zakresie i w jakich odstępach czasowych spotykać się z dentystą? Odpowiedzi na to, a także wiele innych pytań znajdziecie w tym artykule!

Okresowe wizyty kontrolne

Aby zapewnić swojemu uzębieniu dobrą kondycję i efektywnie chronić je przed różnymi zagrożeniami, należy przynajmniej raz na 6 miesięcy kierować swoje kroki do gabinetu dentystycznego. Tam lekarz wykona przegląd jamy ustnej, który pozwoli mu na wczesne wykrycie niepokojących zmian, co z kolei przełoży się na dalsze leczenie – będzie ono znacznie ułatwione, a w wielu przypadkach może nawet uda się go uniknąć. Chociaż nie zawsze widać je na pierwszy rzut oka, korzyści płynące z takiego stanu rzeczy są niepodważalne: Pacjent oszczędza cenny czas ze względu na brak konieczności przeprowadzania skomplikowanej terapii, uniknie także związanych z nią kosztów. Jak widać, regularne konsultacje stomatologiczne są niezwykle ważne, gdyż skutecznie wspomogą uśmiech przed licznymi schorzeniami.

Gabinetowa higienizacja – podstawa zachowania zdrowych zębów

Poza wizytami kontrolnymi należy przeprowadzać gabinetowe higienizacje (często łączą się one ze sobą). Podczas nich doświadczona higienistka stomatologiczna wykonuje pełen pakiet małoinwazyjnych i komfortowych zabiegów, których zadaniem jest wyeliminowanie kamienia nazębnego lub innych niebezpiecznych osadów z powierzchni zębów:

  • Pierwszą czynnością pozwalającą na osiągnięcie celu jest skaling, czyli usuwanie wspomnianego kamienia przy pomocy ultradźwięków. Higienistka za pomocą specjalnego urządzenia kieruje je w stronę uzębienia, co wprowadza kamień w drgania oraz powoduje jego pękanie;
  • Następnie wykonywane jest piaskowanie, wykluczające część przebarwień – polega ono na skierowaniu wyrzucanej pod ciśnieniem w stronę zębów mieszanki proszku dentystycznego i wody;
  • Przedostatnim krokiem jest polerowanie uzębienia za pomocą dedykowanych szczoteczek (bądź gumek lub pasków, zależnie od wyboru), które ma nadać zębom połysku i widocznie odświeżyć ich wygląd;
  • Jako dopełnienie całego procesu można potraktować lakowanie lub lakierowanie zębów. Polegają one na pokryciu wszystkich powierzchni uzębienia specjalnym preparatem zawierającym dużą ilość fluoru. Minerał ten jest ważnym budulcem zębów, a jego zadaniem jest wzmocnienie szkliwa oraz zwiększenie jego odporności na działalność bakterii próchniczych.

 

Nie zapominaj o domowej profilaktyce!

Nie da się przecenić wartości gabinetowych higienizacji, jednakże bardzo duże znaczenie ma profilaktyka przeprowadzana w domowym zaciszu. Największą uwagę należy zwrócić na regularne szczotkowanie zębów, które powinno być przeprowadzane przynajmniej 2 razy dziennie (a najlepiej po każdym większym posiłku) po 3 minuty. Służy ono usuwaniu bakteryjnej płytki nazębnej przeistaczającej się z czasem w osławiony kamień nazębny. Podczas tej czynności powinniśmy przyjąć odpowiednią technikę: sugeruje się wykonywać ruchy wymiatające i unikać przykładania nadmiernej siły, aby nie podrażnić dziąseł.

Szczoteczka do zębów nie jest w stanie dotrzeć do każdej przestrzeni pomiędzy zębami, tutaj z pomocą przychodzą nici dentystyczne. Dzięki nim można oczyścić niedostępne zakamarki z resztek jedzenia oraz płytki bakteryjnej, co znacząco zmniejszy prawdopodobieństwo pojawienia się w nich ognisk próchnicy. Nitkując zęby, należy nawinąć na środkowe palce około 50-centymetrowy kawałek nici i pozostawić między nimi wolny 10-centymetrowy odcinek. Następnie umieszczamy go między zębami oraz przesuwamy zgodnie z ruchami góra-dół, uważając na linię dziąseł.

Dobrym zwieńczeniem procesu będzie użycie płynów do płukania ust. Pomogą one pozbyć się resztek jedzenia w przypadku braku szczoteczki do zębów, a także znacząco odświeżą oddech. Należy unikać jednak płukanek zawierających alkohol – podrażnia on tkanki miękkie jamy ustnej, warto więc zaopatrzyć się w odpowiedniki bazujące na ksylitolu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do własnych sposobów domowej higienizacji, umów się na wizytę w Modent! Nasza higienistka stomatologiczna przeprowadzi dokładny instruktaż i dobierze właściwe dla Twoich uwarunkowań zdrowotnych akcesoria!

Co możesz teraz zrobić?

Najlepszym lekarstwem dla Twojego uśmiechu jest regularna profilaktyka, która skutecznie go ochroni przed licznymi zagrożeniami, zanim w ogóle się pojawią! Jeśli nie jesteś pewien poprawności własnych metod domowej higienizacji lub chciałbyś się zapisać na wizytę obejmującą pełen pakiet zabiegów mających za zadanie usuwanie kamienia nazębnego, nie zwlekaj! Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 583 508 242 (Tczew) lub 558 880 015 (Kwidzyn) lub (Kwidzyn) lub wypełniając formularz kontaktowy.