Hemisekcja – na czym polega zabieg?

autor wpisu

Hemisekcja jest zabiegiem chirurgicznym, który czasem w leczeniu stomatologicznym okazuje się konieczny, aby można było uratować ząb. Na czym ten zabieg polega i w jakich konkretnie przypadkach się go wykonuje? Dowiesz się tego z naszego dzisiejszego wpisu.

 

Na czym polega hemisekcja?

Hemisekcja jest dość poważnym zabiegiem z dziedziny chirurgii stomatologicznej. Polega na usunięciu części zęba, a konkretnie części korzeni wraz z odpowiadającym mu fragmentem korony. Jest to zatem odseparowanie i usunięcie chorej części od zdrowej. Zdrową część następnie poddaje się leczeniu kanałowemu i dokonuje się odbudowy połowy zęba.

Przeprowadza się ten zabieg na zębach wielokorzeniowych (czyli trzonowych i przedtrzonowych), przede wszystkim wtedy, gdy ząb jest zniszczony, a nie ma możliwości prawidłowego wyleczenia kanałowego któregoś z korzeni, w stanach zapalnych wierzchołków korzeniowych, problemach periodontologicznych oraz złamaniach pionowych zęba, które obejmują koronę i jeden z korzeni, przy których pozostałe korzenie są w dobrym stanie. Inne wskazania do zabiegu to duże zmiany próchnicowe, niewłaściwe leczenie endodontyczne, ubytki kości wyrostka zębodołowego z obnażeniem korzenia, furkacja korzeni, resorpcja (utrata tkanek miękkich i twardych zęba), głęboka kieszonka kostna przy korzeniu lub rozwidleniu korzeni, oraz perforacja, czyli wytworzenie fałszywego kanału zębowego.

A jakie są przeciwwskazania do wykonania hemisekcji? Nie wykonuje się tego zabiegu w przypadku chorób przyzębia takich jak paradontoza, niepoprawnie przeprowadzonego leczenia endodontycznego w dwóch korzeniach i braku możliwości protetycznego odbudowania zęba.

 

Marzysz o pięknym uśmiechu?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Jak przebiega hemisekcja?

Na początek oczywiście diagnostyka. Ząb kwalifikowany jest do zabiegu na podstawie zdjęcia radiologicznego – pozwala ono stwierdzić, czy właśnie taki zabieg będzie odpowiednim w danym przypadku rozwiązaniem problemu.

Sama hemisekcja jest przeprowadzana z reguły w znieczuleniu miejscowym (znieczulenie ogólne stosuje się jedynie w szczególnych przypadkach).

Część zęba zakwalifikowaną do usunięcia oddziela się od zdrowej części za pomocą wiertła. Odpreparowany korzeń jest usuwany za pomocą kleszczy dentystycznych.

Często hemisekcję wykonuje się razem z osteotomią, czyli przecięciem kości. W niektórych przypadkach konieczne jest założenie szwów. Dopiero po upływie około sześciu tygodni podejmuje się protetykę zęba, w prawidłowo przeleczonej endodontycznie koronie osadzając wkład koronowo-korzeniowy, który staje się podłożem do osadzenia korony protetycznej.

 

Wskazania po hemisekcji zęba

Przez kilka godzin po zabiegu nie powinno się niczego jeść ani pić. Typowe dolegliwości po hemisekcji to opuchlizna i ból zęba – jeżeli są szczególnie silne, zalecane są środki przeciwbólowe, a także zimne okłady. Objawy te nie są niczym niezwykłym i w normalnych warunkach powinny ustąpić całkowicie w ciągu kilku dni. Jeśli tak się jednak nie stanie, trzeba będzie zwrócić się do specjalisty, który zaleci, co należy zrobić – czasem trzeba nawet wdrożyć antybiotykoterapię.

 

Co możesz teraz zrobić?

Hemisekcja to zabieg, który stosuje się w przypadkach, gdy inne leczenie zawiedzie. Umożliwia uratowanie zęba w sytuacji, gdy jedyną alternatywą pozostaje jego usunięcie. To ostatnia deska ratunku przed taką ewentualnością. Ale o tym, jaką metodę leczenia zęba najlepiej zastosować, powinien zadecydować stomatolog. Jeżeli więc masz problemy z zębami, nie odkładaj wizyty w gabinecie stomatologicznym. Przyjdź do Modent i przekonaj się, jak Ci możemy pomóc. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 583 508 242 (Tczew) lub 558 880 015 (Kwidzyn) lub wypełniając formularz.