Jak usunąć kamień nazębny?

autor wpisu

Można rzec, że za większość problemów pojawiających się w jamie ustnej odpowiedzialny jest kamień nazębny, czyli twardy osad przylegający do powierzchni zębów. Jest on źródłem wielu chorób dotykających nie tylko uzębienie, ale też otaczające je tkanki, których doskonałym przykładem są dziąsła. Jak usunąć kamień nazębny i skąd się on bierze? W dalszej części dokładnie omówimy ten temat.
 

Co to jest kamień nazębny?

Kamień nazębny jest twardą strukturą powstającą w wyniku mineralizacji płytki bakteryjnej osadzającej się na zębach po każdym posiłku. Zjawisko to zachodzi, kiedy co najmniej kilka godzin od jedzenia nie została ona usunięta poprzez szczotkowanie uzębienia. We wspomnianym kamieniu nazębnym egzystują różnego rodzaju bakterie, które pod wpływem odpowiednich bodźców wydzielają szkodliwe substancje (zazwyczaj o kwaśnym odczynie) demineralizujące szkliwo. Osad ma żółtawą lub brązową barwę i chropowatą fakturę, a jego usunięcie wymaga wizyty w gabinecie stomatologicznym.
 

Próchnica i paradontoza – najlepsze przyjaciółki kamienia nazębnego

Kamień nazębny odpowiada za powstawanie wielu chorób będących najczęstszym powodem utraty zębów, czyli próchnicy i paradontozy. Pierwsza z nich do bakteryjna infekcja tkanek zęba powodująca ich stopniową demineralizację osłabiającą strukturę. Kiedy dotrze ona do miazgi i wywoła jej stan zapalny, koniecznym zabiegiem może okazać się leczenie kanałowe, będące często ostatnią deską ratunku dla zębów. Jeżeli schorzenie osiągnęło swoje kulminacyjne stadium, w wielu przypadkach nieunikniona jest ekstrakcja uzębienia, traktuje się ją jednak jako ostateczność.
 
Zauważmy, że kamień nazębny osadza się nie tylko na powierzchni zębów, często nawarstwia się również poniżej linii dziąseł (tworząc tzw. kieszonki patologiczne). Jeżeli problem będzie bagatelizowany, przyzębie ulegnie stanowi zapalnemu, powodując wiele nieprzyjemnych dolegliwości, np. recesję (obniżanie się) dziąseł, której rezultatem jest z kolei nadwrażliwość zębów. Ignorowana choroba przyzębia z czasem się pogłębi, dochodząc do swojej ostatecznej formy, czyli paradontozy. Do jej typowych objawów można zaliczyć puchnięcie tkanek okołowierzchołkowych, ich krwawienie, a następnie rozchwianie i wypadanie zębów.
 

Usuwanie kamienia nazębnego

Zaznaczmy, że usuwanie kamienia nazębnego w domu nie jest możliwe, a chałupnicze metody mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Nadmierne szczotkowanie zębów czy używanie specjalnych preparatów bez konsultacji z dentystą może doprowadzić do uszkodzeń szkliwa, które będą później wymagały bardziej złożonego leczenia.
 
Usuwanie kamienia nazębnego polega na wykonaniu pełnego zestawu bezbolesnych zabiegów przeprowadzanych przez doświadczoną higienistkę stomatologiczną. Pierwszym z nich jest skaling, czyli eliminowanie wspomnianego kamienia przy pomocy urządzenia emitującego ultradźwięki. Wprawiają one osad w drgania, przez co zaczyna pękać i odpadać od powierzchni zębów. Procedura jest nieinwazyjna i przebiega całkowicie komfortowo, gdyż nowoczesna aparatura eliminuje konieczność zastosowania tradycyjnych narzędzi.
 
Piaskowanie zębów polega na skierowaniu w ich stronę mieszanki specjalnego proszku dentystycznego oraz wody. Substancja zawiera sporą ilość fluoru, która wzmacnia szkliwo i usuwa z jego powierzchni osady drobniejsze przebarwienia.
 
Polerowanie zębów jest trzecim etapem pakietu higienizacyjnego, a wykonywane jest przy pomocy dedykowanych szczoteczek, pasków lub gumek. Jego zadaniem jest wygładzenie powierzchni zębów i nadanie im większego połysku, przez co odświeżeniu ulegnie ich estetyka. Trwa to około 20 minut oraz jest całkowicie bezbolesne.
 
Lakowanie uzębienia lakierami zawierającymi dużą ilość fluoru ma za zadanie dostarczyć zębom ten ważny składnik budulcowy. Higienistka nakłada preparat przy pomocy małego pędzelka na każdą powierzchnię zębów. Zabieg nie może być wykonywany zbyt często, gdyż może doprowadzić do fluorozy.
 

Jak ochronić zęby przed kamieniem nazębnym?

Jak wspominaliśmy, jedynym sposobem usunięcia kamienia nazębnego jest gabinetowa higienizacja. Należy przeprowadzać ją przynajmniej raz na pół roku, gdyż oprócz skutecznego usunięcia szkodliwych osadów pozwoli ekspertowi zweryfikować stan jamy ustnej i w porę wykryć niepokojące zmiany bądź zagrożenia.
Zauważmy, że konsekwentna domowa profilaktyka skutecznie uchroni zęby przed powstawaniem płytki nazębnej. Szczotkowanie uzębienia należy przeprowadzać przynajmniej 2 razy dziennie (a najlepiej po każdym większym posiłku), co skutecznie usunie resztki pożywienia z jamy ustnej. W ramach uzupełnienia procesu warto używać nici dentystycznych eliminujących pozostałości jedzenia z trudno dostępnych przestrzeni między zębami, z kolei zastosowanie płynów do płukania ust pozbawionych alkoholu wyreguluje pH w ustach i odświeży oddech.
 

Co możesz teraz zrobić?

Jeżeli zauważyłeś u siebie nawarstwiający się kamień nazębny, umów się na wizytę w Modent! Nasza profesjonalna higienistka stomatologiczna wykona pełen pakiet bezbolesnych zabiegów eliminujących problem! Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 583 508 242 (Tczew) lub 558 880 015 (Kwidzyn), a także wypełniając formularz.