Leczenie zębów w ciąży – ważne fakty

autor wpisu

Zdrowie jamy ustnej jest niezwykle istotne, szczególnie zaś w przypadku kobiet w ciąży Mamy świadomość, że leczenie zębów podczas tego wyjątkowego okresu obrosło w wiele mitów, które skutecznie zniechęcają brzemienne Pacjentki do wizyt w gabinecie stomatologicznym. Zaznaczamy jednak, że podjęcie się zabiegów dentystycznych podczas ciąży nie stanowi problemu – jeżeli konieczne są bardziej skomplikowane czynności, ekspert planuje cały proces, odpowiednio dopasowując jego przebieg.
 
 

Leczenie próchnicy podczas ciąży

Leczenie próchnicy podczas ciąży ma fundamentalne znaczenie. To groźna choroba, a wywołujące ją bakterie bardzo łatwo przenikają do krwiobiegu za pośrednictwem przyzębia, czyli zespołu tkanek utrzymującego ząb w miejscu (ze względu na jego mocne unaczynienie). Infekcja może rozejść się na pozostałe narządy wewnętrzne lub nawet całe układy organizmu, doprowadzając do poważnych chorób oraz zwiększać ryzyko przedwczesnego rozwiązania ciąży. Dlatego też przyszłe matki nie powinny rezygnować z regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym oraz podejmowania leczenia zachowawczego, które dzięki nowoczesnej metodyce i zaawansowanym sprzętom przebiegają komfortowo, a także bezboleśnie.
 
 

Usuwanie zębów w czasie ciąży

Usuwanie zębów jest traktowane jako ostateczność, a przeprowadza się je, kiedy wszelkie inne metody leczenia zawodzą lub dałyby jedynie krótkotrwałe efekty. Popularne plotki głoszą, że wykonanie tego zabiegu podczas ciąży nie jest możliwe, my jednak uspokajamy – w żadnym stopniu nie pokrywają się one z rzeczywistością. Pełne bezpieczeństwo zawdzięczamy odpowiedniemu planowaniu ekstrakcji oraz zastosowaniu nowoczesnych znieczuleń miejscowych, które eliminują ból na każdym etapie procedury oraz zapewniają Pacjentce odpowiedni komfort psychiczny.
 
 

Leczenie zębów w ciąży – uniknij go dzięki regularnej higienizacji!

Istnieje prosty sposób, który pozwala na uniknięcie leczenia zębów – jest nim regularna higienizacja jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym. Na czym ona polega? To zestaw kilku bezpiecznych i bezbolesnych zabiegów mających na celu usunięcie kamienia nazębnego odpowiadającego za powstanie próchnicy oraz innych groźnych osadów.
 
Zabiegi higienizacyjne wykonywane podczas wizyt profilaktycznych:
 

  • skaling ultradźwiękami – służy usuwaniu kamienia nazębnego. Emitowane przez zaawansowane urządzenie ultradźwięki wprawiają wspomniany kamień w drgania, przez co zaczyna on pękać i odpadać od powierzchni zębów. Zabieg jest mało inwazyjny, dzięki czemu nie wymaga zastosowania żadnego znieczulenia;
  • piaskowanie zębów – podobnie jak skaling, zabieg ten służy usunięciu kamienia nazębnego oraz innych osadów, ale oprócz tego dostarcza uzębieniu fluoru, czyli niezbędnego składnika budulcowego. Piaskowanie zębów polega na skierowaniu w ich stronę mieszanki płynu i specjalnego proszku dentystycznego pod ciśnieniem;
  • polerowanie zębów – higienistka stomatologiczna poleruje powierzchnię szkliwa dedykowanymi gumkami lub szczoteczkami, co wygładza jego powierzchnię oraz wyraźnie odświeża wygląd uzębienia.

 
 

Znieczulenie zęba u kobiet w ciąży

Niemal zabiegi stomatologiczne (oprócz higienizacyjnych) u kobiet w ciąży są wykonywane przy zastosowaniu odpowiedniego znieczulenia. Bezbolesność przeprowadzanych czynności ma niezwykle duże znaczenie, gdyż zapewnia przyszłej mamie odpowiedni komfort psychiczny, który jest niezwykle istotny podczas stanu błogosławionego. Zauważmy, że używane środki anestetyczne nie stwarzają zagrożenia – dentysta odpowiednio dopasowuje ich ilość, aby zachować najwyższe możliwe bezpieczeństwo.
 
 

Diagnostyka u kobiet brzemiennych

Dokładna diagnostyka jest nieodłącznym elementem leczenia stomatologicznego, gdyż zapewnia dentyście odpowiednie informacje na temat schorzenia. U Pacjentek w ciąży najwięcej wątpliwości wywołuje przeważnie RTG (prześwietlenie zęba), które precyzyjnie obrazuje stan uzębienia oraz powiązanych z nim struktur. Prawdą jest, że podczas ciąży przeważnie odstępuje się od wykonania wspomnianego badania (szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży) ze względu na zróżnicowaną tolerancję na promieniowanie wykazywaną przez przyszłe mamy. Jeśli jednak terapia go wymaga, stosuje się podwyższone środki bezpieczeństwa eliminujące ryzyko niechcianych powikłań.
 
 

Umów się na wizytę!

Okres ciąży jest niezwykle ważny dla każdej kobiety, dlatego w jego trakcie warto zadbać o zdrowie jamy ustnej. Klinika Modent dysponuje doświadczonym zespołem ekspertów, który przeprowadza kompleksowe leczenie stomatologiczne brzemiennych Pacjentek. Jeżeli i Ty spodziewasz się dziecka oraz chciałabyś poddać swoje uzębienie kontroli, umów się na wizytę! Możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer 583 508 242 (Tczew) lub 558 880 015 (Kwidzyn), a także wypełniając formularz.