Resekcja wierzchołka korzenia – na czym polega?

autor wpisu

Resekcja wierzchołka korzenia – brzmi poważnie. Czy to skomplikowany zabieg? W jakich przypadkach się go stosuje? Czy resekcja pomoże rozwiązać i Twoje problemy?

 

Resekcja wierzchołka korzenia – co to takiego?

Resekcja wierzchołka korzenia to zabieg wykonywany przez chirurga stomatologicznego. Odcina on wierzchołek zęba, w którym rozwinął się stan zapalny. Zabieg resekcji korzenia wykonuje się w sytuacji, gdy leczenie kanałowe nie przyniosło spodziewanych rezultatów. Jeżeli ząb wciąż dokucza, można wprawdzie przeprowadzić re-endo, czyli powtórne leczenie kanałowe, ale jeśli i wtedy efekty nie są zadowalające, resekcja korzenia jest ostatnią deską ratunku przed ekstrakcją zęba. Zabieg resekcji wierzchołka korzenia pozwala chirurgowi uzyskać dostęp do źródła infekcji i jest szansą dla Pacjenta na uwolnienie się od bólu.

 

Resekcja wierzchołka korzenia – wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

A zatem resekcja wierzchołka korzenia zęba jest wykonywana, kiedy leczenie kanałowe nie przynosi efektu. Ale w jakich sytuacjach tak się dzieje? Dlaczego zdarza się, że leczenie kanałowe zawodzi? Różne mogą być powody tego, że leczenie kanałowe nie zostanie przeprowadzone skutecznie. Zdarza się na przykład, że jakiś kanał zostanie wypełniony niedokładnie albo nawet przeoczony przez lekarza podczas zabiegu. Innym powodem, dla którego “kanałówka” może się nie udać, jest użycie materiałów o niewystarczająco dobrej jakości.

Kiedy dochodzi do takich niedopatrzeń w procesie leczenia endodontycznego, rozwijają się procesy zapalne, takie jak zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. I co wtedy? Cóż, trzeba sięgnąć po inny sposób radzenia sobie z takim problemem. Zgadza się – mowa właśnie o resekcji wierzchołka korzenia.

 

Marzysz o pięknym uśmiechu?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Niestety nie zawsze można wykonać ten zabieg. Jak zwykle w przypadku medycznych zabiegów, istnieje szereg przeciwwskazań do zastosowania tej metody. Przede wszystkim czasami zmiany chorobowe mają zbyt duży zasięg, aby resekcja mogła pomóc. Nie wykonuje się tego zabiegu, jeżeli obejmują one więcej niż jedną trzecią przywierzchołkowej części zęba.

Przeciwwskazaniem jest także występowanie stanów zapalnych ozębnej i w obrębie jamy ustnej. Przeszkodą do wykonania zabiegu jest również zanik kości otaczającej korzeń zęba, podobnie jak podłużne złamanie korzenia.

Z zasady nie przeprowadza się też resekcji wierzchołka korzenia u Pacjentów zmagających się z chorobami tarczycy, nadciśnieniem bądź cukrzycą, a także u Pacjentek w ciąży.

 

Jak przebiega zabieg resekcji wierzchołka korzenia zęba?

Resekcja wierzchołka korzenia zęba przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Chirurg nacina śluzówkę w okolicy korzenia. Następnie za pomocą dłuta stomatologicznego lub wiertarki kostnej wycina okienko kostne o średnicy co najmniej czterech milimetrów, zyskując w ten sposób dostęp do korzenia. Kolejnym krokiem jest usunięcie stanów zapalnych poprzez odcięcie wierzchołka korzenia.

Lekarz wyrównuje brzegi kości i oczyszcza ubytek, a następnie przeprowadza wypełnienie wsteczne, czyli wypełnia szczelnie kanał od strony wierzchołka. Teraz pozostaje już tylko zaszyć ranę i pozostawić ją do wygojenia. W niektórych przypadkach konieczne jest jeszcze uzupełnienie usuniętego fragmentu kostnego przy zastosowaniu specjalnego kościozastępczego materiału, co pozwoli na szybsze gojenie się kości.

 

Co możesz teraz zrobić?

Należy zdawać sobie sprawę, że usunięcie zęba zawsze powinno być traktowane jako ostateczność. Brak nawet pojedynczego zęba wpływa na zdrowie jamy ustnej – prowadzi do zaniku kości i niekorzystnych zmian w wyglądzie twarzy.

Jeżeli zatem istnieje możliwość uniknięcia ekstrakcji, powinno się z niej skorzystać. Taką możliwość daje właśnie resekcja wierzchołka korzenia. Przyjdź do Modent, aby dowiedzieć się, czy w Twoim przypadku jest wskazane przeprowadzenie właśnie tego zabiegu. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 583 508 242 (Tczew) lub 558 880 015 (Kwidzyn) lub wypełniając formularz.