Stare wypełnienia – czy należy wymieniać plomby amalgamatowe?

autor wpisu

Wypełnienia amalgamatowe są obecnie przestarzałą metodą uzupełniania ubytków wywołanych próchnicą. Zastępuje się je znacznie nowocześniejszymi materiałami światłoutwardzalnymi, gwarantującymi znacznie lepszą estetykę oraz pozbawionymi szkodliwych dla zdrowia właściwości. Dlaczego warto wymienić stare „plomby” i z czym się to wiąże? Poddamy temat analizie oraz postaramy się wykazać najważniejsze korzyści związane z tym posunięciem.
 
 

Amalgamat – czym jest?

Na początku powiedzmy sobie, czym jest amalgamat. To ogólne pojęcie określające grupę stopów metali bazujących na rtęci, posiadających również domieszkę innych metali. Do wytworzenia „plomby” służącej odbudowie ubytków próchnicowych lub wynikających z nieszczęśliwych wypadków używa się zaś amalgamatu stomatologicznego, zawierającego pewną ilość srebra, cyny, miedzi, kadmu lub cynku (ten ostatni pojawia się jednak stosunkowo rzadko).
 
Do tworzenia wypełnień rekonstruujących ubytki stosowane są dwie odmiany amalgamatów:

  • Wypełnienia amalgamatowe zawierające fazę gamma 2 – to właśnie ten rodzaj wypełnień amalgamatowych został przez lekarzy określony jako szkodliwy. Objawia się to poprzez przenikanie do organizmu niebezpiecznych cząsteczek rtęci, stwarzającej znaczne zagrożenie dla organizmu;
  • wypełnienia amalgamatowe pozbawione fazy gamma 2 – amalgamaty nieuwalniające do organizmu szkodliwych cząsteczek rtęci. To jedyna odmiana tego typu wypełnień dopuszczona do użycia przy leczeniu zachowawczym w ramach leczenia NFZ.

 
 

Stare wypełnienia amalgamatowe – ich wady i zalety

Dzisiaj zastosowanie wypełnień amalgamatowych jest przestarzałą metodą odbudowy różnego rodzaju ubytków próchnicowych. Jednakże nie można im odmówić wielu pozytywnych cech, dzięki którym materiał był praktycznie jedynym proponowanym przez dentystów rozwiązaniem. Chodzi tutaj przede wszystkim o jego wytrzymałość, pozwalającą Pacjentowi na wieloletnie użytkowanie. Do wad można z kolei zaliczyć słabą estetykę, wynikającą z koloru samej „plomby” – ma ona metaliczną barwę i bardzo wyróżnia się na tle pozostałych tkanek zęba. Dodatkowy minus stanowi fakt, że część amalgamatów negatywnie wpływała na zdrowie i mogła wspomóc np. rozwój chorób autoimmunologicznych.
 
 

Czy powinno się wymieniać „plomby” amalgamatowe?

Istnieje kilka przesłanek przemawiających za wymianą starych wypełnień. Amalgamat bywa nieszczelny, co tworzy ryzyko przenikania bakterii pod odbudowę oraz rozwój próchnicy, która może z czasem doprowadzić do zapalenia miazgi, a co za tym idzie – konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego.
 
Wymiana amalgamatów wpłynie także na estetykę uśmiechu. Używane w zamian nowoczesne wypełnienia światłoutwardzalne doskonale harmonizują się z pozostałą częścią zęba, gdyż do ich produkcji stosowany jest materiał kompozytowy imitujący naturalne tkanki pod względem koloru, kształtu czy zdolności odbijania światła.
 
Stare „plomby” można wymienić niemal we wszystkich gabinetach stomatologicznych, co przebiega przy pełnym zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. Dentysta przy pomocy specjalnych narzędzi usuwa wypełnienie, zastępując je następnie światłoutwardzalnym materiałem spajającym się z naturalnymi tkankami zęba. Cały proces przebiega przy użyciu skutecznych znieczuleń miejscowych, eliminujących ból oraz dyskomfort.
 
 

Umów się na wizytę!

Jeżeli i Ty chciałbyś wymienić stare wypełnienie, które obniża estetykę Twojego uśmiechu, umów się na wizytę w Modent! Po dokładnej konsultacji nasz ekspert dobierze odpowiedni materiał, dzięki któremu odbudowa wytrzyma długie lata i zapewni uzębieniu naturalny wygląd! Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 583 508 242 (Tczew) lub 558 880 015 (Kwidzyn), a także wypełniając formularz kontaktowy.