Ból po leczeniu kanałowym – co to może oznaczać?

autor wpisu

Ból po leczeniu kanałowym jest naturalnym następstwem zabiegu. Może trwać kilka dni, a nawet tygodni po jego przeprowadzeniu. Najczęściej mija po zastosowaniu leków przeciwbólowych. Kiedy jednak powinien nas zaniepokoić i skłonić do ponownej wizyty u stomatologa?
 
 

Jakie są przyczyny bólu po leczeniu kanałowym?

Podczas leczenia kanałowego dochodzi do poważnej ingerencji w tkankę zęba. Polega ono na usunięciu chorej miazgi, oczyszczeniu kanałów, a następnie uzupełnieniu zęba materiałem termoplastycznym. Ząb w wyniku takiego działania staje się martwy, jednak podrażnione, okoliczne tkanki mogą reagować bólem jeszcze przez pewien czas po wykonanym zabiegu. Ból zęba po leczeniu kanałowym może utrzymywać się przez 2-3 tygodnie, jednak powinien stopniowo się zmniejszać. To czas potrzebny na regenerację tkanek, dlatego jeśli dolegliwości ustępują, nie powinny wzbudzać większych obaw.
 
W przypadku, gdy ból pojawi się po kilku tygodniach od zakończenia leczenia, może to oznaczać, że doszło do powikłań pozabiegowych, takich jak zapalenie okołowierzchołkowe.
 
Silny, pulsujący, długo utrzymujący się ból może wynikać z niedokładnego oczyszczenia zęba z chorej miazgi, bądź pominięcia jednego z kanałów podczas przeprowadzanego zabiegu. Pozostawione w zębie resztki miazgi sprzyjają rozwojowi bakterii, co może doprowadzić do powstania wtórnej infekcji. Stan zapalny powoduje ostry ból, który promieniuje również na twarz. Często towarzyszy mu obrzęk oraz zaczerwienienie dziąseł.
 
Także nieprawidłowe, zbyt wysokie wypełnienie, niesie za sobą ryzyko powstania mikropęknięć i uszkodzeń szkliwa na skutek działania źle rozłożonych sił podczas czynności nagryzania. Zdarza się, że przyczyną bólu jest zbyt wysokie ciśnienie, jakie zostało zastosowane podczas wypełnienia zęba lub podrażnienie tkanek przez narzędzia stomatologiczne. Dolegliwości bólowe mogą wynikać również z nadwyrężenia stawu skroniowo-żuchwowego. Innymi przyczynami bólu po leczeniu kanałowym mogą być reakcja alergiczna na zastosowany kompozyt, perforacja lub złamanie korzenia.
 
 

 
 

Jak uśmierzyć ból po leczeniu kanałowym?

Ulgę w bólu po leczeniu kanałowym przyniesie stosowanie przeciwzapalnych i przeciwbólowych leków, a także zimnych kompresów i płukanek ziołowych, które dodatkowo sprzyjają regeneracji tkanek i zmniejszają opuchliznę. Ważne, aby stosować się do zaleceń stomatologa, dbać o higienę jamy ustnej, a bezpośrednio po zabiegu nie dotykać okolic zęba oraz unikać gryzienia twardych pokarmów. W niektórych przypadkach lekarz może zapisać także antybiotyk.
 
Jeśli jednak ból utrzymuje się ponad 3 tygodnie lub pojawił się nagle po kilku tygodniach lub miesiącach od zakończenia leczenia i towarzyszy mu obrzęk, należy niezwłocznie udać się na wizytę do stomatologa. Aby ustalić przyczyny bólu, niezbędne będzie wykonanie diagnostyki RTG. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, lekarz może zalecić przeprowadzenie ponownej procedury leczenia kanałowego, czyli re-endo, a w ostateczności ząb będzie musiał zostać poddany ekstrakcji.
 
 

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu kanałowym i wszystkim, co się z nim wiąże, odwiedź Modent. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 58 350 82 42 lub wypełniając formularz.