Choroby przyzębia

autor wpisu

Na czym polegają choroby przyzębia? Jaka jest ich przyczyna? W jaki sposób przebiega leczenie? Dziś odpowiemy na te pytania.

 

Czym są choroby przyzębia?

Choroby przyzębia są grupą schorzeń, które obejmują zespół tkanek otaczających szyjkę i korzeń zęba. Tkanki przyzębia odpowiadają za odżywianie zęba i umocowanie go w zębodole. Do tkanek tych należą: dziąsło, wyrostek zębodołowy i ozębna.

Schorzenia tkanek przyzębia można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszym z nich są zapalenia dziąseł. Wyleczenie ich na wczesnym etapie nie jest trudne, jeżeli jednak zostaną zlekceważone i nie podejmie się odpowiednich działań, to stan zapalny przeniesie się na włókna kolagenowe i kość, czyli tkanki, które utrzymują zęby. Wówczas rozwija się drugi rodzaj wspomnianych schorzeń, czyli zapalenie przyzębia.

 

Marzysz o pięknym uśmiechu?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

 

Jakie są objawy chorób przyzębia?

Pierwszym objawem, który może wzbudzić zaniepokojenie, jest krwawienie dziąseł. Może ono występować samoistnie lub w reakcji na określone czynniki – zwykle ma to miejsce podczas szczotkowania i nitkowania zębów.

Dziąsła mogą też pobolewać. Stają się obrzęknięte i zaczerwienione, a przy tym nadwrażliwe na bodźce. Do nierzadko spotykanych objawów należy też nieprzyjemny zapach i posmak w ustach. Mogą pojawić się problemy z żuciem, a w niektórych przypadkach pojawia się też wydobywająca się z kieszonek dziąsłowych wydzielina.

Jeżeli głębokie zapalenie przyzębia się rozwinie, obniża się linia dziąseł, przez co zostają odsłonięte szyjki zębowe. Efektem jest nadwrażliwość zębów na temperaturę oraz bodźce chemiczne. Objawia się ona ostrym, krótkotrwałym bólem pojawiającym się na przykład podczas spożywania ciepłych i zimnych potraw, a także posiłków słodkich lub kwaśnych. Oprócz tego zęby tracą oparcie, ruszają się więc i chwieją, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do ich utraty.

 

Skąd biorą się choroby przyzębia?

Jakie są przyczyny stojące za chorobami przyzębia? Najczęściej (w około 90% przypadków) rozwijają się one z powodu zaniedbań higieny jamy ustnej. Jeżeli nie utrzymuje się właściwej higieny, odkłada się płytka bakteryjna, a jeśli się jej nie usunie, to już po jednej dobie może pojawić się stan zapalny dziąsła.

Inną przyczyną chorób przyzębia może być nieprawidłowy zgryz oraz braki zębowe. Powodem mogą być również pewne szkodliwe nawyki, takie jak zgrzytanie zębami, obgryzanie paznokci czy ssanie kciuka – wpływają one na nieprawidłowe utrzymanie higieny jamy ustnej i nierównomierne rozłożenie sił żucia prowadzące do powstawania przeciążeń.

 

Jak leczy się choroby przyzębia?

W przypadku chorób przyzębia leczenie zależy od stadium, w jakim się one znajdują. Jeśli doszło jedynie do zapalenia dziąseł, leczenie polega na usunięciu złogów nazębnych. Dokonuje się tego przy użyciu aparatów ultradźwiękowych oraz specjalistycznych ręcznych instrumentów. Pacjent powinien też stosować się do zaleceń lekarskich dotyczących utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej.

Przy głębokim zapaleniu przyzębia to nie wystarczy. Trzeba przeprowadzić kompleksowe leczenie ogólne i miejscowe. Przy wyjątkowo zaawansowanym stadium choroby, przeprowadza się zabieg chirurgiczny dziąsła – dziąsło podsuwa się lub wycina, uzyskując dostęp do powierzchni korzenia, po czym z korzenia usuwa się osady płytki i kamienia nazębnego.

 

Co możesz teraz zrobić?

Choroby przyzębia wiążą się z poważnymi konsekwencjami, dlatego tak duże znaczenie ma wczesne zdiagnozowanie i jak najszybsze podjęcie działań. Umów się na wizytę w Modent – możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer 583 508 242 (Tczew) lub 558 880 015 (Kwidzyn) albo wypełniając formularz.