Nawet w dzisiejszych czasach wielu Pacjentów boryka się z bezzębiem, które utrudnia codzienne funkcjonowanie i pozbawia przyjemności z najbardziej prozaicznych czynności, takich jak jedzenie czy uśmiechanie się. Skutecznym rozwiązaniem problemu jest zastosowanie protez rekonstruujących utracone uzębienie. Chociaż każda z nich dobrze spełnia swoje zadanie, to klasyczne odbudowy ruchome mają kilka mankamentów, które nieco obniżają komfort użytkowania. Jednym z nich jest niedopasowanie uzupełnienia, wynikające z dłuższej eksploatacji. Co robić w takiej sytuacji? Dokładnie omówimy ten temat.
Z jakich powodów proteza zębowa traci swoje dopasowanie?
Jednym z częstszych powodów niedopasowania protezy jest zastosowanie niewłaściwych materiałów przy jej produkcji. Wywołuje to reakcje alergiczne organizmu, prowadzące do podrażnień błon śluzowych jamy ustnej i pojawienia się dyskomfortu. Zaburza to pracę narządu żucia Pacjenta, który zaczyna niewłaściwie gryźć i odkształcać pewne elementy rekonstrukcji. To wyraźny znak, że należy udać się do gabinetu stomatologicznego, gdzie dentysta dobierze protezę zębową indywidualnie dopasowaną do warunków anatomicznych szczęki leczonej osoby.
Podczas wykorzystywania protezy zębowej duże znaczenie ma oczywiście czas. Im dłużej rekonstrukcja jest używana bez regularnego przeglądu u dentysty i odpowiedniej regulacji, tym bardziej traci swoje dopasowanie, powodując znaczny dyskomfort. Podczas wizyty kontrolnej ekspert sprawdzi stan protezy i dokona stosownych poprawek.
Zauważmy, że chociaż protezy zębowe mogą służyć Pacjentowi przez wiele lat, to koniec końców niezbędna będzie ich wymiana. Wykorzystane materiały są wytrzymałe, lecz upływ czasu doprowadzi do ich stopniowego zużycia, przez co odbudowa przestanie spełniać swoje zadanie, a w skrajnych przypadkach może nawet uszkadzać tkanki miękkie jamy ustnej. Dlatego też w obliczu niepokojących zmian, warto udać się do gabinetu dentystycznego, gdzie stomatolog zweryfikuje stan uzupełnienia.
Niedopasowane protezy zębowe – objawy
Istnieje przynajmniej kilka objawów świadczących o niedopasowaniu protez zębowych. Przede wszystkim są wspomniane reakcje alergiczne w jamie ustnej. Przybierają one różną postać, a najczęściej są to podrażnienia dziąseł i błon śluzowych, ich przebarwienia czy stany zapalne. Jeżeli zauważymy u siebie któryś z wymienionych symptomów, należy jak najszybciej skonsultować się z dentystą. Bagatelizowanie problemu z czasem może doprowadzić do rozwoju groźnych schorzeń wymagających przeprowadzenia kompleksowego leczenia, np. chirurgicznego lub periodontologicznego.
Po dłuższej eksploatacji protez zębowych stopniowo zaczynają one tracić swoje dopasowanie i przesuwać się w jamie ustnej. Taki stan rzeczy również doprowadza do podrażnień tkanek miękkich, a w wielu przypadkach nawet do ich mechanicznych urazów. Wynikiem tego zaczynają rozwijać się stany zapalne powodujące uporczywy ból, niepozwalający na komfortowe użytkowanie rekonstrukcji. Nie trzeba udowadniać, że wymaga to wizyty w gabinecie dentystycznym, gdzie ekspert podejmie odpowiednie działania i wprowadzi odpowiednie poprawki w odbudowie (o ile będzie taka możliwość).
Długofalowe skutki niedopasowanych protez zębowych
Niedopasowane protezy zębowe w przestrzeni dłuższego użytkowania przynoszą negatywne skutki dla jamy ustnej. Najważniejszym z nich jest powolne zanikanie tkanki kostnej szczęki i żuchwy, które wpływa na stabilne utrzymanie się odbudowy. Prowadzi to do dużo częstszego wypadania rekonstrukcji w trakcie np. śmiechu lub kichania, znacznie utrudniając kontakty towarzyskie. Ponadto degeneracja kośćca wpływa na estetykę twarzy, gdyż zaczynają pojawiać się postarzające zmarszczki lub bruzdy, a w części przypadków mamy do czynienia z tzw. profilem starczym, charakterystycznym dla osób starszych.
Jak rozwiązać problem niedopasowanych protez zębowych?
Niedopasowane protezy zębowe nastręczają wielu kłopotów, jednakże ich efektywnym rozwiązaniem jest konsultacja z dentystą. Najczęściej stosowaną przez niego metodą jest doraźne podścielenie uzupełnienia przy pomocy dodatkowej ilości akrylu. Dzięki temu wymiana protezy nie będzie konieczna, co wykluczy większe wydatki, zbędnie obciążające domowy budżet.
Pamiętajmy, iż protezy zębowe należy co jakiś czas wymieniać. Średnio powinno się to robić co około 5 lat, lecz zależy to przede wszystkim od danego przypadku i indywidualnych uwarunkowań zdrowotnych Pacjenta. Wyjątkiem są protezy stałe osadzane na implantach, czyli kilkumilimetrowych śrubkach wszczepianych w miejsce po utraconych korzeniach zębów. Zapewniają one naturalną stabilność odbudowy, dzięki czemu leczona osoba może swobodnie spożywać wszelkie produkty, nawet tak twarde, jak orzechy czy ziarna zbóż. Oprócz tego zahamują stopniową degradację kości w żuchwie lub szczęce, eliminując omawiane wcześniej, postarzające twarz zmarszczki.
Umów się na wizytę w Modent!
Klinika Modent ma w swojej ofercie różne rodzaje protez zębowych, które skutecznie i estetycznie odbudują utracone uzębienie. Jeżeli chciałbyś wymienić swoją niedopasowaną odbudowę na nowocześniejszy oraz bardziej komfortowy odpowiednik, umów się na wizytę! Nasz ekspert dobierze rozwiązanie zgodne z Twoimi potrzebami, a także oczekiwaniami. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 583 508 242 (Tczew) lub 558 880 015 (Kwidzyn), jak również wypełniając formularz.