Na czym polega zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej? W jakich sytuacjach się go wykonuje? Jakie metody są stosowane?
Kiedy wykonuje się podniesienie dna zatoki szczękowej?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto zacząć od podstaw i wyjaśnić, czym właściwie są zatoki szczękowe. Otóż są to swego rodzaju jamy wyścielone błoną śluzową i wypełnione powietrzem. Są ulokowane symetrycznie od czwartych do siódmych zębów po obu stronach łuku zębowego. Funkcje, jakie pełnią w organizmie, to izolowanie ośrodków nerwowych, nawilżanie i ogrzewanie wdychanego powietrza oraz ochrona narządów zmysłów przed urazami.
Dno zatok szczękowych i korzenie zębowe są zazwyczaj oddzielone kilkumilimetrową warstwą tkanki kostnej. Niestety zdarzają się i takie przypadki, kiedy tej warstwy brakuje – korzenie zębowe sięgają wtedy do samego dna zatoki szczękowej, która przykryta jest jedynie śluzówką lub cienką blaszką kostną. Stąd biorą się pewne stomatologiczne i laryngologiczne problemy.
Zbyt mała przestrzeń kostna między korzeniami zębowymi a dnem zatoki szczękowej to także przeszkoda do wszczepienia implantu, ponieważ aby implantacja się powiodła, implant musi się zintegrować z tkanką kostną, do czego nie dojdzie, jeżeli tej tkanki jest za mało. Nie oznacza to, że trzeba się poddać i zrezygnować z implantów – są sposoby na to, by poradzić sobie z tym problemem. Takim sposobem jest zabieg zwany Sinus Lift, czyli właśnie podniesienie dna zatoki szczękowej.
Na czym polega podniesienie dna zatoki szczękowej?
Zabieg ten polega na wprowadzeniu w miejsce ubytku w przestrzeń powietrzną zatoki materiału kostnego lub kościozastępczego.
Podniesienie dna zatoki szczękowej można przeprowadzić na dwa sposoby. Metoda zamknięta polega na tym, że chirurg tworzy dostęp do zatoki od strony wyrostka zębodołowego, w którym poprzednio znajdował się ząb. W tym celu zostaje wykorzystany otwór wykonany pod wprowadzany implant. Dzięki temu zabieg Sinus Lift można przeprowadzić bez otwierania światła zatoki. Ta metoda pozwala na odbudowę pionowego zaniku kości w zakresie 3 mm.
W przypadku większych ubytków kostnych stosuje się metodę otwartą, umożliwiającą podniesienie dna zatoki szczękowej nawet o 10 mm. Stosując tę metodę, lekarz uzyskuje dostęp do zatoki od strony przedsionka jamy ustnej. Odwarstwia błonę śluzową i wycina w bocznej ścianie zatoki niewielkie okienko. Następnie oddziela błonę śluzową od kości, a w powstałym w ten sposób miejscu umieszcza materiał kostny lub kościozastępczy. Okienko kostne zamyka za pomocą membrany.
Podniesienie dna zatoki szczękowej – co dalej?
Sinus Lift to zabieg inwazyjny, dlatego gojenie się tkanek zajmuje po nim sporo czasu. Ile dokładnie? To kwestia, na którą wpływ mają różne czynniki – grubość kości Pacjenta, jego wiek i schorzenia ogólnoustrojowe. Jest to więc sprawa indywidualna. Można jednak w przybliżeniu powiedzieć, że gojenie po zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej trwa około sześciu miesięcy.
Żeby w jego trakcie nie pojawiły się komplikacje, Pacjent powinien ściśle stosować się do lekarskich zaleceń pozabiegowych. Zaleca się między innymi przykładanie zimnych okładów, a przez pierwsze trzy tygodnie po zabiegu odradzana jest aktywność fizyczna, uprawianie sportu i dźwiganie ciężkich przedmiotów. Nie powinno się nawet wykonywać gwałtownych ruchów głową. W tym początkowym okresie warto też ograniczyć się do spożywania potraw letnich i nie wymagających gryzienia.
Co możesz teraz zrobić?
Chciałbyś odbudować swoje uzębienie za pomocą implantów, ale obawiasz się, że w Twoim przypadku nie będzie to możliwe? Jak widzisz, istnieją sposoby, by dokonać implantacji nawet u osób ze zbyt małą ilością tkanki kostnej. Najlepiej przyjdź do Modent, tutaj dokładnie i rzetelnie ocenimy, czy kwalifikujesz się do takiego zabiegu. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 583 508 242 (Tczew) lub 558 880 015 (Kwidzyn) lub wypełniając formularz.