Korony zębowe to rekonstrukcje protetyczne umożliwiające uzupełnienie pojedynczych braków zębowych. Wykonywane są z różnych materiałów. Który z nich najlepiej się sprawdzi?
Korony na podbudowie metalowej
Korona na podbudowie z metalu to taka, w której metalowa konstrukcja służąca za podbudowę jest otoczona porcelaną. Czy to dobre rozwiązanie? To zależy od tego, czego się oczekuje.
Metalowa podbudowa nadaje koronie wytrzymałość, ale jednocześnie staje na przeszkodzie, by osiągnąć w pełni naturalny efekt wizualny. Przezierność korony na metalu nie jest taka sama jak w przypadku naturalnego szkliwa. W okolicy przydziąsłowej może się pojawić charakterystyczne zasinienie. Mowa tu o linii ciemnoszarego metalu przy samym dziąśle. Z tego powodu korony na podbudowie metalowej nie są polecane w przypadku, gdy odbudować trzeba zęby przednie, czyli znajdujące się najbardziej na widoku.
Mimo swoich niedoskonałości, ten rodzaj koron cieszy się wśród Pacjentów sporą popularnością. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że są to najtańsze ze wszystkich koron. Zwłaszcza w przypadku, gdy odbudowa protetyczna dotyczy któregoś z zębów znajdujących się na dalszych miejscach łuku zębowego, gdzie nieco słabsze walory estetyczne nie będą rzucać się w oczy, stosunkowo niska cena jest zaletą przekonującą wielu Pacjentów.
Korony pełnoceramiczne
Ten rodzaj koron wykonuje się z napalanej warstwowo porcelany. Charakteryzuje się bardzo wysoką estetyką. Korony pełnoceramiczne są właściwie nie do odróżnienia od naturalnych zębów pod względem kształtu i koloru. Nawet współczynnik załamania światła mają taki jak prawdziwe zęby. Dlatego korony te doskonale wywiązują się ze swojej estetycznej funkcji nawet wówczas, gdy stanowią rekonstrukcję zębów przednich.
Inną zaletą koron pełnoceramicznych jest ich trwałość. Porcelana jest materiałem wytrzymałym i odpornym na przebarwienia, dzięki czemu wykonane z niej korony mogą służyć Pacjentowi przez długie lata, oczywiście jeżeli będzie on zachowywał odpowiednią dbałość o higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzał dentystę, by odbywać wizyty kontrolne.
Korony cyrkonowe
Do wykonania korony cyrkonowej również używa się porcelany, jednak w tym przypadku jest ona napalana na podbudowie wykonanej z cyrkonu. To białe, krystaliczne tworzywo chemiczne, które spośród wszystkich materiałów używanych do wykonywania koron protetycznych charakteryzuje się największą twardością i najniższą przewodnością ciepła. Jest on bardzo odporny chemicznie i trudno się topi, co sprawia, że wykorzystuje się go nawet do wykonywania osłon termicznych w przemyśle kosmicznym – ciekawostka warta zapamiętania!
Korony na podbudowie z tlenku cyrkonu mają wysoką wytrzymałość, ale także walory estetyczne (kolorystycznie są dopasowywane do naturalnych tkanek zęba). Są w całości wykonane z jednolitego materiału. Pozwala to uniknąć efektu zasinienia w okolicy przydziąsłowej. Światło, padając na korony cyrkonowe, załamuje się tak, jak na naturalnym zębie.
Cyrkon jest materiałem biokompatybilnym. Organizm nie traktuje go jako ciała obcego i nie odrzuca go. Materiał ten nie powoduje też reakcji alergicznych.
Warto dodać, że korony cyrkonowe są wycinane komputerowo. Ta metoda ich tworzenia przekłada się na zwiększoną precyzję wykonania i możliwość idealnego dopasowania ich do uzębienia Pacjenta.
Co możesz teraz zrobić?
Masz braki zębowe? Chciałbyś odzyskać kompletny uśmiech? Rozwiązaniem jest rekonstrukcja uzębienia. W przypadku pojedynczych luk w uzębieniu rozwiązaniem są korony zębowe. Umów się na wizytę w Modent – możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer 583 508 242 (Tczew) lub 558 880 015 (Kwidzyn) albo wypełniając formularz.