Czy implanty zębowe mogą się nie przyjąć?

autor wpisu

Implanty wszczepia się w kość w miejsce korzeni zębowych. Stają się one stabilną podstawą, na której można zamocować odpowiednią rekonstrukcję protetyczną. Ale czy zawsze można być pewnym powodzenia takiego zabiegu? Dziś odpowiadamy na to pytanie.

 

 

Czy możliwe jest odrzucenie implantu?

Leczenie implantologiczne odznacza się bardzo wysoką skutecznością, ale zdarzają się sporadycznie przypadki, że implant się nie przyjmie. By implantacja zakończyła się sukcesem, musi zajść proces osteointegracji. Oznacza to, że implant musi zintegrować się z kością. Jest przez nią obrastany, co zajmuje około pół roku.

Z reguły wszystko to kończy się powodzeniem, ale nie zawsze. Zdarza się, że implant nie zdoła osiągnąć wymaganej stabilności. Takie sytuacje zdarzają się jednak rzadko – dotyczą jedynie 1,5%-2% wszystkich przypadków. Oznacza to, że na tysiąc Pacjentów implanty nie przyjmują się u nie więcej, niż dwudziestu.

 

 

Jakie są powody odrzucenia implantu?

Do odrzucenia implantu dochodzi, jeżeli nie zostanie spełniony któryś z trzech decydujących o powodzeniu czynników. Pierwszy z nich to jakość implantu. Żeby implant mógł zintegrować się z kością, powinien być wykonany z metalu czystego pod względem sterylności i składu chemicznego. Jakość implantów jest potwierdzana odpowiednimi certyfikatami

Drugą istotną kwestią jest profesjonalizm lekarza. Wszczepienie implantu to odpowiedzialne, niełatwe zadanie wymagające dużych umiejętności, dlatego lekarz musi mieć odpowiednie kwalifikacje.

Wreszcie jest i trzeci czynnik – zachowanie samego Pacjenta. Chodzi tu głównie o to, w jaki sposób stosuje się on do lekarskich zaleceń pozabiegowych. Kluczowe jest tu przestrzeganie odpowiedniej higieny jamy ustnej, które pozwala ograniczyć ryzyko wystąpienia stanów zapalnych.

 

 

Jakie są objawy odrzucenia implantu?

Pierwsze oznaki, że integracja implantu z kością nie przebiega prawidłowo, można zauważyć dzięki badaniu RTG, pozwala ono bowiem wykryć utratę masy kostnej w bezpośredniej okolicy implantu.

Część objawów może być także odczuwalna przez Pacjenta. Nie zawsze oznaczają, że implant się nie przyjmie, ale można je potraktować jako sygnał ostrzegawczy. Do takich objawów należą: ból, krwawienie i opuchlizna. Świadczą one o stanie zapalnym dziąseł. Jeszcze bardziej alarmującym objawem jest poruszanie się implantu.

 

 

Co zrobić, gdy implant się nie przyjmie?

Odrzucenie implantu to nie koniec świata. Owszem, świadczy o wystąpieniu pewnych trudności, ale wcale nie przekreśla jeszcze szansy na skuteczną implantację. Lekarz z pewnością doradzi odpowiednie kroki, które zwiększą prawdopodobieństwo powodzenia. Jeżeli na przykład problemem jest brak odpowiedniej ilości tkanki kostnej, by implant mógł się z nią zintegrować, można przeprowadzić sterowaną regenerację kości. W większości przypadków taki zabieg wystarczy, by zażegnać problem.

 

Co możesz teraz zrobić?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o implantach i szansach powodzenia zabiegu w Twoim przypadku, przyjdź do Modent. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 58 350 82 42 lub wypełniając formularz.