Porażenie nerwu po znieczuleniu stomatologicznym

autor wpisu

Znieczulenia są nieocenioną pomocą w stomatologii. Pozwalają Pacjentom bezboleśnie i w miarę komfortowo przejść nawet przez skomplikowane i inwazyjne leczenie. Niestety znieczulenie niekiedy wiąże się z pewnymi skutkami ubocznymi, a należy do nich naruszenie nerwu.
 
 

Rola znieczuleń stomatologicznych

Wiele osób stara się trzymać z dala od gabinetu stomatologicznego. Powodem jest obawa przed bólem – czasem tak silna, że przybiera formę dentofobii, panicznego lęku przed wizytą u dentysty. Tymczasem prawda jest taka, że leczenie wcale nie musi boleć, a właściwie nie tyle nie musi, co wręcz nie powinno. I w nowoczesnej stomatologii nie boli.
 
Udaje się to osiągnąć dzięki zastosowaniu wysokiej jakości, skutecznych znieczuleń. Najbardziej powszechne zastosowanie w stomatologii mają znieczulenia miejscowe, których działanie ogranicza się do obszaru, w którym został podany środek.
 
W większości przypadków znieczulenia stomatologiczne są zupełnie bezpieczne. Wywiad lekarski przeprowadzany przed rozpoczęciem leczenia pozwala lekarzowi między innymi poznać ewentualne przeciwwskazania do zastosowania określonych środków i dobrać znieczulenie do Pacjenta w ten sposób, by ograniczyć ryzyko do minimum.
 
Mimo tych środków ostrożności zdarzają się niekiedy skutki uboczne podania znieczulenia. Należy do nich porażenie lub uszkodzenie nerwu.
 
 

 
 

Porażenie i uszkodzenie nerwu – na czym polega?

Czym różni się porażenie od uszkodzenia nerwu? W obu przypadkach objawy są podobne, jednak przy porażeniu ustępują wkrótce po zabiegu, gdy płyn znieczulający zostanie wchłonięty, podczas gdy przy uszkodzeniu nerwu objawy są długotrwałe i nie ustępują, dopóki nie nastąpi regeneracja nerwu.
 
Naruszenie nerwu zdarza się rzadko. Nie grozi Pacjentom, u których nerw przebiega w sposób standardowy. Niestety u części osób występuje zmienność anatomiczna polegająca na odmiennym przebiegu nerwu. Taki nietypowo umiejscowiony nerw może zostać naruszony podczas podawania znieczulenia, na przykład wtedy, gdy natrafi na niego igła.
 
Objawy uszkodzenia nerwu przypominają symptomy towarzyszące działaniu znieczulenia, jednak nie ustępują, gdy ono przestaje działać. To między innymi zmniejszona lub zwiększona wrażliwość na bodźce, częściowa lub całkowita utrata czucia (nie czuje się dotyku i bólu), swędzenie, obrzmienie, drętwienie warg.
 
Na szczęście w większości przypadków objawy ustępują samoistnie po kilku lub kilkudziesięciu dniach, czasem kilku miesiącach. Zdarza się jednak, że są trwałe. W takim przypadku potrzebne jest odpowiednie leczenie. Może ono obejmować  masaże, zabiegi laserem biostymulacyjnym, ogrzewanie, farmakoterapię środkami miejscowymi i ogólnoustrojowymi, a w szczególnie trudnych przypadkach zabieg zespolenia nerwu.

 
 

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o znieczuleniach stomatologicznych, odwiedź Modent. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 58 350 82 42 lub wypełniając formularz.