W jaki sposób przeprowadza się gabinetową higienizację przy pracach na implantach? Czy różni się czymś od standardowej procedury?
Dlaczego higienizacja jest ważna przy pracach na implantach?
Profesjonalna gabinetowa higienizacja ma ogromne znaczenie dla utrzymania zdrowia zębów i jamy ustnej w dobrym stanie. Dlatego zaleca się odbywanie wizyty higienizacyjnej przynajmniej raz na pół roku. U osób palących oraz zmagających się z chorobami przyzębia, higienizacja wskazana jest nawet częściej.
Higienizacja jest ważna również u osób użytkujących prace protetyczne na implantach. Na implantach oraz odbudowach protetycznych, tak jak na naturalnych zębach, odkłada się płytka nazębna i osady. Jeżeli niedokładnie usuwa się płytkę, w krótkim czasie przekształca się ona w kamień nazębny, który usunąć można tylko dzięki profesjonalnej higienizacji ze skalingiem.
Implantom i mocowanym na nich uzupełnieniom nie zagraża wprawdzie próchnica, ponieważ nie są naturalnymi zębami, jednak nie oznacza to, że można zaniedbywać kwestię ich higieny. Jeśli pozwoli się na odkładanie płytki nazębnej i nawarstwianie kamienia, efektem mogą być stany zapalne tkanek otaczających implanty. Prowadzą one do osłabienia stabilności implantów, w efekcie mogą one zacząć się ruszać, a ostatecznie nawet wypaść.
Standardowo higienizacja składa się z zabiegów takich jak skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzacja. W przypadku prac protetycznych na implantach zachodzą pewne różnice w procedurach.
Skaling
Skaling polega na usuwaniu kamienia nazębnego. Zazwyczaj używa się do tego skalera – urządzenia wytwarzającego ultradźwięki – oraz specjalistycznych narzędzi ręcznych, zwanych kiretami. Do usuwania złogów kamienia wokół implantów narzędzia muszą być odpowiednio przystosowane, żeby nie zarysować powierzchni implantów, łączników ani uzupełnień protetycznych. Dlatego skaler powinien mieć specjalną nakładkę, na przykład z włókna węglowego, a kirety mogą być wykonane również z włókna węglowego, plastiku lub tytanu.
U Pacjentów, u których zdiagnozowane przewlekłe zapalenie tkanek okołoimpalntowych, zamiast skalingu w obrębie implantów i łączników można wykonać periopolishing przy użyciu piasku stomatologicznego o drobnych ziarnach z dodatkiem chlorheksydyny i erytrolu
Piaskowanie
Piaskowanie nad- i poddziąsłowe polega na zastosowaniu na powierzchni zębów piaskarki, z której wydobywa się pod ciśnieniem strumień powietrza, wody i piasku stomatologicznego, zawierającego drobiny czyszczące. W ten sposób oczyszcza się zęby, implanty i prace protetyczne ze zgromadzonego na nich osadu. Piaskowanie naddziąsłowe zaleca się wykonywać piaskiem na bazie gliceryny, a poddziąsłowe – piaskiem drobnoziarnistym na bazie glicyny.
Polerowanie i fluoryzacja
Polerowanie służy wygładzaniu powierzchni zębów i prac protetycznych, co zabezpiecza je przed ponownym nawarstwianiem się płytki nazębnej i osadów, które trudniej utrzymują się na gładkiej powierzchni. Wykonywane jest przy użyciu pasty polerskiej nakładanej na specjalistyczne gumki i szczotki.
Dopełnieniem standardowej higienizacji jest fluoryzacja – pokrycie zębów środkiem zawierającym fluor, który wspomaga remineralizację szkliwa i przeciwdziała rozwojowi próchnicy. Oczywiście działa on tylko na naturalne zęby – implantom i uzupełnieniom protetycznym nie zagraża próchnica, nie mają też szkliwa, które można by zremineralizować. Dlatego fluoryzację przeprowadza się tylko u Pacjentów z uzębieniem naturalnym lub mieszanym (czyli wtedy, gdy oprócz uzupełnień protetycznych są w jamie ustnej również zęby naturalne).
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o implantach i higienizacji, odwiedź Modent. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 58 350 82 42 lub wypełniając formularz.