Próchnica to jedno z największych zagrożeń dla zębów. Jak się przed nią bronić? Co należy robić, żeby ograniczyć ryzyko do minimum?
Czym jest próchnica?
Próchnica jest chorobą wywoływaną przez bakterie żyjące w jamie ustnej. Odżywiają się one cukrem dostarczanym im z pożywieniem. W procesie jego przetwarzania produkują kwaśne substancje, które mają destrukcyjny wpływ na zęby. W pierwszej kolejności uszkodzeniu ulega ich zewnętrzna tkanka, czyli szkliwo, jednak próchnica w szybkim tempie rozprzestrzenia się na głębsze tkanki zęba – zębinę i miazgę. W przypadku, gdy zainfekowana zostanie miazga, problem jest już bardzo poważny – na tym etapie jest za późno, by standardowe procedury leczenia zachowawczego były wystarczające. W takich przypadkach zwykle jedyną alternatywą dla utraty zęba jest leczenie kanałowe.
Stomatologia zna skuteczne metody na radzenie sobie z próchnicą, o ile leczenie zostanie wdrożone, zanim osiągnie ona końcowe stadium. Nie ulega jednak wątpliwości, że najlepiej jest zapobiegać próchnicy, tak by leczenie nie było potrzebne. Co należy robić, żeby uniknąć próchnicy?
Mycie zębów
Kluczowa jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Należy zatem regularnie i dokładnie myć zęby. Warto szczotkować je po każdym posiłku, a jeżeli nie ma takiej możliwości, to przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem.
Ważna jest technika szczotkowania. Należy robić to, wykonując szczoteczką okrężne i wymiatające ruchy. Nie powinno się wkładać w tę czynność zbyt dużej siły – szczotkować należy delikatnie. Również szczoteczka nie powinna mieć zbyt twardego włosia, żeby nie zaszkodzić zębom i dziąsłom, ale nie powinno ono też być zbyt miękkie. Szczoteczkę należy wymieniać co dwa lub trzy miesiące, chyba że już wcześniej będą na niej widoczne oznaki zużycia.
Nitkowanie zębów
Nie tylko szczotkowanie jest ważne – należy również stosować nić dentystyczną. Ma to duże znaczenie, ponieważ przestrzenie międzyzębowe to trudno dostępne miejsca i dokładne ich oczyszczenie za pomocą samej szczoteczki stwarza problem. Z tego względu w miejscach tych gromadzą się pozostałości pokarmowe. Dlatego również codzienne nitkowanie jest konieczne. Pozwala ono dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe. Również irygator może tu być pomocy – to narzędzie wypłukuje resztki pokarmowe, działając strumieniem wody pod ciśnieniem.
Dieta
Zapobieganie próchnicy może wymagać również wprowadzenia pewnych zmian w swojej diecie. Przede wszystkim należy ograniczyć spożycie cukrów prostych, które stanowią pożywkę dla próchnicotwórczych bakterii. W dużej ilości znajdują się przede wszystkim w słodyczach, napojach gazowanych i słodzonych sokach.
A jakie składniki odżywcze powinny znaleźć się w diecie? Przede wszystkim wapń, fosfor oraz witamina D, które mają działanie wspierające zdrowie szkliwa. Składniki te znajdują się między innymi w rybach, jajach, mleku i jego przetworach.
Wizyty kontrolne i higienizacyjne
W zapobieganiu próchnicy ważne są również regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Wizyty kontrolne pozwalają na bieżąco sprawdzać stan zdrowia zębów i jamy ustnej. Daje to możliwość wykrycia próchnicy we wczesnym stadium jej rozwoju – leczenie wówczas jest mniej inwazyjne.
Co najmniej raz na pół roku powinno się przechodzić gabinetową higienizację. To procedura, w skład której wchodzą między innymi takie zabiegi jak skaling i piaskowanie, dzięki którym zęby są oczyszczane z kamienia i osadów, czyli środowiska, w którym żyją próchnicotwórcze bakterie. Higienizacja obejmuje również fluoryzację – zęby zostają pokryte preparatem zawierającym fluor, dzięki czemu szkliwo staje się bardziej odporne, również na działanie kwasów produkowanych przez bakterie.
Dowiedz się więcej
Chcesz dowiedzieć się więcej o próchnicy i jak się przed nią bronić? Odwiedź Modent – na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 58 350 82 42 lub wypełniając formularz.