Podniesienie dna zatoki szczękowej

autor wpisu

Podniesienie dna zatoki szczękowej, czyli sinus lifting to popularny zabieg chirurgiczny, który polega na odbudowie ubytku kości. Najczęściej jest wykonywany przed leczeniem implantologicznym, w sytuacji, gdy ilość tkanki kostnej nie pozwala na bezpieczne i stabilne wszczepienie implantów. Na czym dokładnie polega?
 
 

Wskazania do wykonania zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej

Sinus lift wykonywany jest w celu uniesienia dna zatoki szczękowej oraz regeneracji tkanki kostnej. Przyczyną jej zaniku może być wcześniejsza ekstrakcja zęba lub resekcja korzenia. Zabieg ten najczęściej jest wykonywany przed planowaną implantacją. Po przeprowadzeniu badań radiologicznych może okazać się, że dno zatoki szczękowej pokryte jest zbyt cienką warstwą tkanki kostnej. Jest to płaszczyzna, która oddziela zatoki od korzeni zębów, dodatkowo wyścielona błoną śluzową. W przypadku, gdy jej grubość wynosi mniej niż 6-7 mm, konieczne jest wykonanie zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej, aby wykonać zabieg wszczepienia implantu. Taka sytuacja może stwarzać również problemy laryngologiczne. Zatoki szczękowe to trójkątne przestrzenie, wypełnione powietrzem, które mieszczą po obu stronach łuku zębowego. Ich rolą jest między innymi ogrzewanie wdychanego powietrza oraz ochrona narządów zmysłów przed urazami. W sytuacji, kiedy korzenie zębów sięgają dna zatoki szczękowej, istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia infekcji zatok i zakażenia bakteryjnego korzeni.
 
 

 
 

Jak wygląda podniesienie dna zatoki szczękowej?

Do uzupełnienia ubytku kości wykorzystuje się przeszczep tkanki kostnej pacjenta lub materiał kościotwórczy. Podniesienie dna zatoki szczękowej odbywa się metodą otwartą lub zamkniętą.
 
Metoda otwarta polega na odpreparowaniu błony śluzowej od dna zatoki, wprowadzeniu materiału kościozastępczego i przykryciu go specjalną membraną. Tego typu zabieg jest stosowany w przypadku uzupełnienia większych ubytków kości i umożliwia uniesienie zatoki nawet o 10 mm. Wszczepienie implantów jest możliwe po okresie kilku miesięcy, podczas którego dochodzi do regeneracji tkanki kostnej.
 
Technika podnoszenia dna zatoki szczękowej metodą zamkniętą, zwana osteotomią, polega na wprowadzeniu materiału kostnego przez otwory wykonane pod implanty. Umożliwia podniesienie dna zatoki o 3 mm, a także wykonanie implantacji podczas jednego zabiegu.

Przygotowania do zabiegu i zalecenia po wykonaniu sinus liftingu

Przed zabiegiem podniesienia dna zatoki szczękowej niezbędne jest wykonanie diagnostyki obrazowej, najczęściej przy pomocy tomografii komputerowej 3D. Technika ta pozwala na bardzo dokładne zobrazowanie tkanek miękkich i struktur kostnych w trójwymiarze. Poza tym, lekarz może zalecić wykonanie dodatkowych badań oraz używanie specjalnych środków do higieny jamy ustnej – także w okresie rekonwalescencji. Opuchlizna, zasinienie i ból to dolegliwości, jakie mogą wystąpić po każdym zabiegu chirurgicznym. Z tego powodu zaleca się stosowanie zimnych okładów i w razie potrzeby – środków przeciwbólowych. Pacjent przez jakiś czas po zabiegu powinien unikać aktywności fizycznej, nadmiernego płukania jamy ustnej, spożywania gorących napojów i posiłków oraz palenia papierosów.
 
 

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej, zapraszamy do Modentu. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 58 350 82 42 lub wypełniając formularz.