Ciekawostki dotyczące zębów

autor wpisu

Z pozoru uzębienie nie jest fascynującym tematem, jednakże gdy wnikliwiej zaczniemy analizować jego właściwości, może się okazać, że to jedynie złudne pierwsze wrażenie. Bowiem z zębami wiążą się niezwykle zaskakujące ciekawostki, które niejednego Pacjenta wprawiły w spore zaskoczenie. W końcu nie każdy wie, iż dorośli mogą posiadać mleczaki lub dziewiąte zęby trzonowe. Istnieje więcej tego rodzaju zagwozdek, o czym przekonacie się w dalszej części tekstu!

 

Zęby są równie unikalne jak odciski palców!

Czasami zdjęcia rentgenowskie zębów są wykorzystywane przez różnego rodzaju służby bezpieczeństwa. Wynika to z faktu, że uzębienie każdego Pacjenta jest unikalne, tak jak odciski palców. Dlatego kartoteka medyczna od dentysty może posłużyć do identyfikacji ofiar wypadków lub pożarów, kiedy pozostałe metody określenia tożsamości nie zapewniłyby odpowiednich informacji. Chociaż to raczej upiorne okoliczności, świadczą o jednym – zęby mogą służyć nie tylko przeżuwaniu!

 

Zęby mleczne w dorosłym życiu

Może nie zdarzają się zawrotnie często, ale się zdarzają. Wszystkie mleczaki powinny być zastąpione przez zęby stałe maksymalnie do 12-13 roku życia, jednakże mogą je posiadać niektórzy dorośli. Sytuacja ma miejsce w przypadku nierozwinięcia się zawiązków stałego uzębienia, czego efektem jest utrzymanie zęba mlecznego w zębodole. Dobrą wieść stanowi fakt, że będą one spełniały swoją funkcję przez wiele lat, oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz regularnych wizytach u dentysty.

 

Mamy ósemki, ale mogą też pojawić się dziewiątki

Część Pacjentów jest dobrze zaznajomiona z problemem wyrzynających się ósemek, lecz w odosobnionych przypadkach mogą pojawić się też dziewiątki! Dziewiąte zęby trzonowe zanikły w łukach zębowych na drodze ewolucji, jednakże kaprysy losu sprawiają, że pojawiają się u niektórych osób. Przeważnie ich kształt nie wywołuje większych problemów, jednak umiejscowienie na przedłużeniu łuku zębowego sprawia, iż mogą przybrać nieodpowiedni kąt wyrżnięcia. Diagnoza zjawiska opiera się na wykonaniu zdjęć RTG, zaś leczenie ma bardzo podobny przebieg, jak przy ósemkach.

 

Choroba nowotworowa może dotknąć także zębów

Do bogatej palety różnego rodzaju schorzeń stomatologicznych trzeba też zaliczyć nowotwory zębów. Choroba została ochrzczona barwną nazwą „zębiaka”, ale na pocieszenie można dodać, że najczęściej wykazuje łagodny przebieg. Typowym objawem są swego rodzaju „wyrostki” pokrywające uzębienie, ich anatomia zaś łudząco przypomina naturalne tkanki – dzięki temu mogą zastępować nawet stałe zęby! W 2019 roku dentyści z Saveetha Dental College and Hospital w Indiach dokonali ciekawego odkrycia podczas leczenia jednego z Pacjentów: miał on aż 256 dodatkowych zębów. Był to bardzo złożony przypadek choroby nowotworowej uzębienia, który można zaliczyć do skrajnie marginalnych.

Szkliwo zębów to najtwardsza tkanka ludzkiego organizmu

Szkliwo ma za zadanie chronić głębsze tkanki zębów przed urazami lub działaniem bakterii, dlatego też wyróżnia się znakomitą wytrzymałością i twardością. Wspomniana twardość waha się pomiędzy 5 a 6 w skali Mohsa, przez co szkliwo można porównać do skalenia lub granitu. Mimo swojej trwałości tkanka ta w dalszym ciągu może zostać uszkodzona w wyniku nieszczęśliwych wypadków lub działalności próchnicy, dlatego sugerujemy utrzymanie wysokiego poziomu jamy ustnej oraz regularne uczęszczanie do dentysty.

Umów się na wizytę!

Zęby skrywają dużo więcej tajemnic, niż może się początkowo wydawać. Dlatego też zawsze należy o nie dbać, a kiedy pojawią się nawet najdrobniejsze problemy, warto szybko konsultować się z dentystą. Eksperci Modent przeprowadzają niezwykle skuteczne leczenie stomatologiczne, dzięki któremu zapewnisz swojemu uśmiechowi dobre zdrowie na lata. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 583 508 242 (Tczew) lub 558 880 015 (Kwidzyn) lub za pomocą