Rezonans magnetyczny a proteza zębowa

autor wpisu

Proteza zębowa pozwala uzyskać pełny uśmiech. Czy jednak nie stanowi przeszkody w przeprowadzeniu diagnostyki z użyciem rezonansu magnetycznego?

 

Rezonans magnetyczny – na czym polega?

Rezonans magnetyczny to badanie wykorzystujące pole magnetyczne. Aparatura diagnostyczna emituje fale radiowe, które oddziałują z protonami. Po namagnesowaniu jądra wodoru pochłaniają fale elektromagnetyczne, co sprawia, że zmianie ulegają parametry magnetyzacji. Sygnał, który jest emitowany przez ludzkie ciało, zostaje poddany przetworzeniu przez system komputerowy, a następnie radiolog poddaje go analizie.
 
Ten rodzaj diagnostyki obrazowej pozwala zwizualizować wewnętrzne organy Pacjenta. Najczęściej znajduje zastosowanie w diagnozowaniu wad strukturalnych, schorzeń i urazów ośrodkowego układu nerwowego. Pozwala między innymi na wykrycie schorzeń ucha wewnętrznego, chorób przysadki, zakażenia ośrodkowego układu nerwowego, epilepsji i guza mózgu.

 

Rezonans magnetyczny a proteza zębowa

Czy proteza zębowa stanowi przeciwwskazanie do wykonania rezonansu magnetycznego? Otóż niekoniecznie. Wszystko zależy od tego, jakie materiały zostały wykorzystane do wykonania protezy. Jeżeli proteza nie zawiera żadnych metalowych elementów, nie stanowi żadnej przeszkody dla badania rezonansowego. A zatem na przykład z protezą pełnoceramiczną czy akrylową można bez żadnych problemów poddać się takiemu badaniu. Problem może się natomiast pojawić w przypadku protezy, w której wykorzystano metalowe elementy.

 

 

Proteza z metalowymi elementami a rezonans magnetyczny

Metal w protezie może być obecny w różnych jej fragmentach. Niektóre protezy posiadają metalowe elementy mocujące, takie jak lokatory i klamry. Są też protezy osadzone na metalowej ramie czy belce. Proteza może być też zamocowana na wszczepionych w kość żuchwy lub szczęki implantach, które również są z metalu.
 
Czy metalowe elementy są przeciwwskazaniem do rezonansu magnetycznego? Otóż nie zawsze. Zależy to od tego, czy zastosowane w nich metale są ferromagnetykami.  Metal o właściwościach ferromagnetycznych to taki, który posiada obszary stałego namagnesowania, przez co wytwarza wokół siebie pole magnetyczne. Właściwości te sprawiają, że badanie rezonansowe może zostać zaburzone a jego wyniki przekłamane. Zachodzi ryzyko generowania artefaktów, czyli obszarów hipointensywnych – luk w obrazie, które stanowią utrudnienie w interpretacji wyników badania.
 
W produkcji protez zębowych najczęściej wykorzystywane są takie metali jak kobalt, glin i tytan. Spośród nich kobalt jest metalem ferromagnetycznym, może zatem stanowić przeciwwskazanie do badania rezonansowego. Glin i tytan nie wykazują takich właściwości, nie są więc żadną przeszkodą dla badania.
 
W każdym przypadku ocena przeciwwskazań należy do lekarza i to on podejmuje decyzję o skierowaniu Pacjenta na badania.

 

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o uzupełnieniach protetycznych, zapraszamy do gabinetu Modent. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 58 350 82 42 lub wypełniając formularz.