Guma do żucia a zdrowie zębów

autor wpisu

Guma do żucia cieszy się dużą popularnością wśród wielu ludzi. Część z nich żuje ją, aby odświeżyć oddech w sytuacji braku możliwości wyszczotkowania uzębienia, inni zaś robią to, bo po prostu lubią. Niezależnie od powodów użycia, guma do żucia oddziałuje na jamę ustną, a przynoszone przez nią efekty mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne. Jeśli i Ty regularnie stosujesz ten popularny produkt, warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami.
 
 

Skąd wzięły się gumy do żucia i jakie były ich zastosowania?

Gumy do żucia są już leciwym produktem, dosyć często używanym już w starożytności. Wzmianki o gumach sięgają już antycznej Grecji, gdzie stosowano je jako skuteczny środek odświeżający oddech i eliminujący część bakterii z jamy ustnej. Zmniejszało to prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy, co miało duże znaczenie – w końcu leczenie stomatologiczne kończyło się najczęściej usunięciem zęba (często zajmowali się tym kowale). Greckie gumy do żucia ochrzczono przydomkiem „Łez Chios”, pozyskiwana zaś była z soków drzewa pistacjowego.
 
Nie tylko starożytni Grecy używali prymitywnych gum do żucia. Rdzenni mieszkańcy Ameryki Środkowej również zrobili z nich użytek, który również opierała się na odświeżaniu oddechu oraz usuwaniu bakterii. Różnica polega natomiast na rodzaju stosowanej substancji – stanowi ją sok sończyńca właściwego, w 50% bazujący na gumie. Jako ciekawostkę można dodać, że był on używany przy produkcji gumy do żucia nawet obecnie.
 
 

Guma do żucia pobudza ślinianki

Jednym z pozytywnych skutków żucia gumy jest znaczne pobudzenie ślinianek, które zaczynają wydzielać większą ilość enzymu. Ułatwia to wypłukiwanie z jamy ustnej resztek pożywienia oraz dobrze nawilża tkanki miękkie, co z kolei zmniejszy osadzającą się na zębach płytkę bakteryjną. Wzmożone wydzielanie śliny reguluje także pH w jamie ustnej, osłabiające działanie kwaśnych substancji wydzielanych przez drobnoustroje próchnicyuszkadzają one szkliwo, atakując głębsze tkanki zębów oraz powodując groźny stan zapalny miazgi. Zaznaczmy jednak, że tego rodzaju działaniem cechują się specjalne gumy do żucia pozbawione cukru, zastąpionego ksylitolem.
 
 

Świeży oddech – podstawowe zadanie gum do żucia

Pacjenci żujący gumy mają na celu przede wszystkim odświeżyć oddech podczas wielu życiowych sytuacji. Słodycze te skutecznie spełniają swoje zadanie dzięki domieszce bardzo aromatycznych ekstraktów (mięta, anyż, eukaliptus), roznoszących intensywną woń. Warto dodać, że wspomniane substancje wiążą lotne związki siarki, odpowiadające za nieprzyjemny zapach wydobywający się z ust. Zaznaczamy też, że żucie gumy nigdy nie zastąpi szczotkowania zębów, które należy przeprowadzać przynajmniej 2 razy dziennie.
 
 

Negatywne skutki żucia gumy

Żucie gumy może przynieść także negatywne rezultaty dla jamy ustnej. Przede wszystkim przybierają one postać wad zgryzu, które wynikają z przeżuwania tylko jedną stroną uzębienia. Pewne partie łuku zębowego ulegają przeciążaniu, co powoduje ich stopniowe przemieszczanie się lub zmianę kształtu. Aby uniknąć tego rodzaju problemów, warto rozsądnie ograniczyć zastosowanie gum, szczególnie pod kątem częstotliwości.
 
 

Co możesz teraz zrobić?

Warto dbać o zdrowe uzębienie, jednakże wszystkie stosowane metody należy konsultować z ekspertem. Jeśli chciałbyś dokonać przeglądu uzębienia, który ujawni patologiczne zmiany, umów się na wizytę w Modent! Dzięki zaawansowanej technologii oraz umiejętnościom nasi lekarze przeprowadzają niezwykle skuteczne leczenie, gwarantujące zadowalające efekty. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 583 508 242 (Tczew) lub 558 880 015 (Kwidzyn), a także wypełniając formularz.