Jak długo nie jeść po założeniu wypełnienia?

autor wpisu

Bezpośrednio po założeniu wypełnienia zaleca się Pacjentom powstrzymanie się od jedzenia. Jaki jest tego powód i jak długo należy odczekać?
 
 

Jak długo nie jeść po założeniu wypełnienia?

To kwestia indywidualna, która zależy od konkretnego przypadku, charakteru leczenia i rodzaju wypełnienia. Na ogół zaleca się powstrzymanie od jedzenia przez jedną lub dwie godziny po zabiegu, ale każdorazowo decyzję podejmuje lekarz.
 
 

Rodzaj wypełnienia a powstrzymanie się od jedzenia

Odczekanie określonego czasu po założeniu wypełnienia, zanim będzie można coś zjeść, jest związane między innymi z rodzajem plomby. Głównym powodem, który sprawiał, że jedzenie zbyt wcześnie po zabiegu mogło zaszkodzić wypełnieniu, był fakt, że gryzienie i żucie pokarmów wiąże się z uciskaniem zębów. Taki ucisk wywierany na wypełnienie, które jeszcze nie stwardniało wystarczająco po zabiegu, mógłby je odkształcić i uszkodzić.
 
Rzecz jednak w tym, że taki problem dotyczy głównie wypełnień amalgamatowych i chemoutwardzalnych. Przez kilka godzin po założeniu zachowują one w pewnym stopniu plastyczność, dlatego poddane uciskowi mogą się rozszczelnić.
 
Nie ma takiego problemu w przypadku wypełnień światłoutwardzalnych, czyli właśnie takich, jakie stosujemy w Modent. Wypełnienie tego rodzaju jest nakładane warstwowo, a każda warstwa osobno jest naświetlana specjalną lampą.  Dzięki działaniu jej światła wypełnienie szybko twardnieje. Dlatego kiedy Pacjent opuszcza gabinet, plomba ma już docelową twardość i nie grozi jej odkształcenie.
 
 

 
 

Czy po założeniu wypełnienia światłoutwardzalnego można od razu jeść?

Tak jak już powiedzieliśmy, to zależy od tego, co zaleci lekarz. Przed chwilą wyjaśniliśmy, że ponieważ wypełnienie światłoutwardzalne od razu zyskuje swoją docelową twardość, jedzenie nie może mu zaszkodzić. Jednak zalecenie powstrzymania się od jedzenia zaraz po zabiegu nie jest podyktowane jedynie troską o wypełnienie.
 
Znaczenie ma również, czy zabieg był przeprowadzony w znieczuleniu. Jeżeli tak, to nie powinno się jeść, dopóki nie ustąpi jego działanie. W przeciwnym wypadku Pacjent wystawia się na duże ryzyko pogryzienia dziąseł lub języka. Działanie znieczulenia stomatologicznego z reguły utrzymuje się około dwóch godzin, dlatego zwykle przez taki czas należy powstrzymać się od jedzenia.
 
Ale nawet jeżeli ząb był leczony bez znieczulenia, warto nieco poczekać z jedzeniem po zabiegu. Powód jest taki, że bezpośrednio po leczeniu ząb jest podrażniony, dlatego staje się na pewien czas wrażliwy na nacisk i nagłe zmiany temperatury. Trudniej jest w tym czasie gryźć, a także spożywać ciepłe i zimne dania i napoje.
 
 

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o wypełnieniach stomatologicznych, zapraszamy do  gabinetu Modent. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 58 350 82 42 lub wypełniając formularz.