Implanty zębowe są jednym z najbardziej zaawansowanych rozwiązań w stomatologii, pozwalającym na odbudowę brakujących zębów z większą skutecznością niż kiedykolwiek wcześniej. W tym wpisie omówimy budowę implantu zębowego, biorąc pod uwagę poszczególne jego elementy, a także materiał użyty do jego wykonania.
Filar
Implant składa się z trzech głównych części: filaru, łącznika i korony. Pierwszym elementem jest filar, który wykonany jest z tytanu, stopu tytanu lub ceramiki. Filar jest częścią, która jest wszczepiana w kość, a następnie pozwala na stabilne osadzenie implantu. Jest to właściwy implant wewnątrzkostny.
Ten element, wprowadzany do kości, ma formę małej śrubki o gwintowanej powierzchni. Po wkręceniu w kość żuchwy bądź szczęki następuje proces osteointegracji, czyli integracji filaru z kością. Filar implantu jest pokryty specjalną powłoką, która przyspiesza ten proces, ale i tak jest on dość czasochłonny – zajmuje około sześciu miesięcy. Przez ten czas filar jest obrastany przez tkankę kostną i staje się stabilną podstawą do zamocowania na nim uzupełnienia protetycznego.
Łącznik
Łącznik jest elementem, który jest mocowany na filarze po zagojeniu. Jest on wkręcany na filar, a na nim mocuje się koronę protetyczną. Łącznik stanowi więc połączenie między filarem a koroną, tym samym pełni rolę anatomicznej szyjki zębowej. To on umożliwia osadzenie protetycznego uzupełnienia i nadaje całej konstrukcji potrzebną stabilność.
Łączniki są dostępne w różnych rodzajach. Lekarz dobiera odpowiedni indywidualnie dla każdego Pacjenta. Bierze przy tym pod uwagę takie czynniki, jak miejsce wszczepienia implantu, kąt jego nachylenia, a także zakres leczenia, czyli to, czy obejmuje ono pojedyncze czy rozległe ubytki zębowe.
Korona protetyczna
Ostatni z elementów tworzących implant zastępuje naturalną koronę zębową. Jak prawdziwa korona znajduje się więc nad linią dziąsła, a jej zadaniem jest odwzorowanie jej zarówno pod względem wyglądu, jak i funkcjonalności. Korona protetyczna może być porcelanowa na cyrkonowej podbudowie, pełnoceramiczna lub kompozytowa.
Z jakiego materiału wykonuje się implanty?
Implanty zębowe najczęściej są wykonane z tytanu. Ten metal szczególnie dobrze nadaje się do tego celu. Istotne z punktu widzenia implantologii są przede wszystkim dwie jego cechy. Pierwszą jest jego duża wytrzymałość. To bardzo ważne, ponieważ implanty codziennie poddawane są obciążeniom związanym z gryzieniem i żuciem pokarmu, muszą więc bez problemu je wytrzymywać.
Drugą ważną cechą jest biokompatybilność. Dzięki temu, że tytan jest materiałem biozgodnym, nie jest odrzucany przez organizm, nie wywołuje alergii ani stanów zapalnych.
Co możesz teraz zrobić?
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o implantach, odwiedź Modent. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się zapisać, dzwoniąc pod numer +48 58 350 82 42 lub wypełniając formularz.