Mosty protetyczne – co warto wiedzieć?

autor wpisu

Braki w uzębieniu to poważny problem, którego nie powinno się bagatelizować. Można sobie z nim poradzić dzięki odpowiednio dobranej protezie. Jednym z rodzajów uzupełnień protetycznych jest most. Czytaj dalej, a dowiesz się, co to takiego i jakie są dostępne rodzaje mostów.

 

Czym są mosty protetyczne?

Zadaniem mostów protetycznych jest uzupełnianie luk zębowych. Z pomocą mostu można uzupełnić zarówno brak pojedynczego zęba jak i kilka luk w łuku zębowym. Struktura takiego uzupełnienia protetycznego jest bardzo zbliżona do naturalnej struktury uzębienia. Most jest rozwiązaniem stałym, co oznacza, że Pacjent nie ma możliwości wyjmowania zamocowanej protezy – takie rozwiązanie zapewnia większą stabilność i, co się z tym bezpośrednio wiąże, komfort.

 

Most protetyczny jest złożony z dwóch elementów. Jednym z nich jest przęsło (jak w prawdziwym moście), a drugim filary, na których jest ono oparte. Rolę filarów pełnią korony zębowe, pomiędzy którymi znajduje się luka zębowa. Można w tym celu wykorzystać naturalne zęby Pacjenta albo – w przypadku ich braku – korony zamocowane na implantach wszczepionych w miejsce korzeni. Przęsło mostu natomiast to nic innego jak korony zębowe połączone z filarami, wstawione w miejsce brakujących zębów.

 

Mosty protetyczne – dlaczego warto?

Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego warto decydować się na protetyczne uzupełnienia. Otóż nie powinno się pozostawiać luk w uzębieniu. Ich niekorzystny wpływ na wygląd uśmiechu jest niepodważalny, ale względy estetyczne nie są jedynymi, które należy tu mieć na względzie. Braki zębowe mają szkodliwy wpływ na zdrowie jamy ustnej. Zęby sąsiadujące mają tendencję do przechylania się w stronę luki. Brak nawet pojedynczego zęba sprawia też, że inaczej rozkładają się siły podczas żucia. Kość nie jest prawidłowo obciążana, dlatego też stopniowo ulega zanikowi. Odpowiednio dobrane uzupełnienie protetyczne pozwala temu przeciwdziałać.

 

A dlaczego spośród dostępnych protez warto decydować się akurat na most? Otóż takie protezy mają pewne zalety, których nie sposób zakwestionować. Dobrze imitują naturalne zęby. Jeden most może służyć jako uzupełnienie nawet trzech sąsiadujących ze sobą zębów. Duże znaczenie dla Pacjentów ma też oczywiście stabilność mostów – nie muszą się obawiać, że proteza się przemieści lub wypadnie w najmniej odpowiedniej sytuacji, jak to nieraz ma miejsce z protezami ruchomymi. Poza tym jest to rozwiązanie na długo. Jeżeli most protetyczny jest dobrze dopasowany i wykonany, może służyć Pacjentowi nawet przez kilkanaście lat.

 

Rodzaje mostów protetycznych

W Modent oferujemy Pacjentom mosty protetyczne cyrkonowe, pełnoceramiczne oraz na podbudowie metalowej. Mosty cyrkonowe to obecnie najczęściej stosowany wariant. Są wykonywane z dwutlenku cyrkonu. Są to mosty bezmetalowe – porcelana napalana jest na szkielecie z cyrkonu. Cyrkon charakteryzuje się pełną biozgodnością, co znaczy, że jest całkowicie tolerowany przez organizm, nie wywołuje więc reakcji alergicznych. Duże znaczenie mają też walory estetyczne cyrkonu. Jest on białego koloru, załamuje  światło i można precyzyjnie dobrać tworzone z niego elementy do naturalnej barwy zębów Pacjenta.

 

Mosty porcelanowe składają się z metalowej podbudowy (korony i przęsło odlane jako całość z nieszlachetnej stali) i porcelany napalonej na wierzchu. Ogromną zaletą mostów porcelanowych jest ich wytrzymałość i trwałość. Dzięki zastosowaniu porcelany most jest odporny na korozję i działanie kwasów. Wytrzymuje też działania mechaniczne – mowa o obciążeniach zwarciowych i zgryzowych. Wszystko to sprawia, że most porcelanowy może być użytkowany nawet przez trzydzieści lat.

 

Inną dostępną u nas opcją są mosty pełnoceramiczne. W przeciwieństwie do wyżej opisanych, nie mają one żadnych elementów metalowych w swojej budowie. Ich cenioną zaletą jest duża wytrzymałość. Charakteryzują się też wysoką estetyką. Przepuszczalność światła w zastosowanym materiale jest niemal identyczna jak w przypadku naturalnych zębów.

 

Co możesz teraz zrobić?

Masz luki w uzębieniu? Potrzeba Ci uzupełnienia protetycznego, które będzie wykazywać się dużą wytrzymałością i walorami estetycznymi? Być może odpowiednio wybrany i dopasowany most protetyczny będzie odpowiednim rozwiązaniem? Przyjdź do Modent, a wspólnie rozważymy możliwe opcje, aby wybrać tę najlepszą. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer 583 508 242 (Tczew) lub 558 880 015 (Kwidzyn)] lub wypełniając formularz.