Nadwrażliwość zębów

autor wpisu

Ostry, krótkotrwały ból w reakcji na określone bodźce – to objawy nadwrażliwości zębów. Wcale nie jest to rzadki problem – szacuje się, że boryka się z nim nawet co piąty człowiek. Czy i ty zmagasz się z tym kłopotem? Dowiedz się, co możesz zrobić, by nadwrażliwość zębów przestała ci doskwierać.

 

Nadwrażliwość zębów – na czym polega?

Po czym poznać, że masz nadwrażliwe zęby? Jeżeli reagują one krótkotrwałym, ostrym bólem na działanie niektórych czynników, prawdopodobnie właśnie cierpisz na ich nadwrażliwość. O jakich czynnikach tu mowa? Przede wszystkim chodzi o temperaturę. Nadwrażliwe zęby bolą podczas spożywania zimnych lub gorących napojów, a w skrajnych przypadkach ból może wywołać nawet zimne powietrze.

Ale nie tylko temperatura może powodować takie reakcje. Zęby dotknięte nadwrażliwością mogą boleć w reakcji na bodźce chemiczne, na przykład słodkie i kwaśne pokarmy i napoje. Innym czynnikiem wywołującym ból może być dotyk – w takim przypadku ból objawia się przede wszystkim podczas szczotkowania.

Zęby, które najczęściej bywają nadwrażliwe, to kły. Rzadziej dolegliwość ta dotyczy zębów przedtrzonowych, następnie siekaczy, a najrzadziej cierpią na nią zęby trzonowe.

 

Dlaczego zęby stają się nadwrażliwe?

No dobrze, ale co właściwie sprawia, że niektóre zęby wykazują nadwrażliwość na pewne bodźce? Otóż jest to skutek starcia powierzchni zębów, powodującego otwieranie się kanalików. Zębina w części koronowej pokryta jest szkliwem, a w części korzeniowej cementem. Niestety może nastąpić utrata tych tkanek. Zębina zostaje odsłonięta i w taki właśnie sposób ząb staje się nadwrażliwy.

Dlaczego jednak ząb w ogóle traci owe tkanki? Dzieje się to z powodu odsunięcia dziąsła lub utraty szkliwa. Utrata szkliwa to proces zwany erozją. Wywołują go czynniki chemiczne, konkretnie kwasy. Niektóre są pochodzenia wewnętrznego – działają na zęby między innymi w wyniku zaburzeń odżywiania i refluksu żołądkowo-przełykowego. Inne dostarczasz z pokarmem – są obecne w niektórych owocach, w sokach owocowych, winie i napojach gazowanych. Również bakterie produkują kwasy zmiękczające szkliwo i powodujące jego ścieranie.

 

Nadwrażliwość zębów – co robić?

Nadwrażliwość zębów można zniwelować, stosując któryś z przeznaczonych do tego specyfików. Mowa tu na przykład o specjalnych pastach. Niektóre działają na takiej zasadzie, że zamykają kanaliki zębinowe, a inne zmniejszają wrażliwość nerwów. Inne środki, jakie można stosować, to płukanki.

Niwelowaniu nadwrażliwości sprzyja też odpowiedni dobór diety. Najlepiej byłoby wyeliminować z niej kwaśne potrawy i napoje, a jeżeli to nie wchodzi w grę, to przynajmniej je ograniczyć.

Ważną kwestią jest też to, w jaki sposób myjesz zęby. Do nadwrażliwych zębów powinieneś używać szczoteczki z miękkim włosiem i myć je delikatnie. Ważny jest też moment, jaki wybierasz na mycie zębów. Na pewno słyszałeś, że powinieneś myć zęby po każdym posiłku. I zasadniczo jest to prawda, ale nie zawsze należy robić to bezpośrednio po posiłku. Jeśli jadłeś lub piłeś coś kwaśnego, to powinieneś odczekać dwadzieścia do trzydziestu minut zanim umyjesz zęby. Po co ta przerwa? Otóż hormony zawarte w ślinie wyrównują po takim posiłku poziom pH w ustach, ale trzeba im na to dać trochę czasu.

Jeżeli wdrożysz wymienione wyżej środki, to już po około miesiącu możesz spodziewać się efektów. Jeżeli jednak nie zauważysz poprawy, powinieneś udać się z tym problemem do gabinetu stomatologicznego. Lekarz postawi diagnozę i przepisze ci odpowiednie środki. W zdecydowanej większości przypadków (aż 96%) nadwrażliwość zębów można zniwelować, używając preparatów do stosowania w domu. Jeżeli jednak znajdziesz się w tej niewielkiej grupie Pacjentów, u których nie przynosi to rezultatu, wówczas trzeba będzie odbudować ubytek szkliwa światłoutwardzalnym materiałem kompozytowym.

 

Umów się na wizytę!

Masz nadwrażliwe zęby? Masz już dość, że reagują bólem na różne bodźce? Dobrze wiemy, że nadwrażliwość zębów potrafi utrudnić życie. Umów się na wizytę w Modent. Pomożemy ci zażegnać problem. Dokonamy oceny sytuacji i zaproponujemy optymalne rozwiązanie. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 583 508 242 (Tczew) lub 558 880 015 (Kwidzyn) lub za pomocą formularza.