Paradontoza

autor wpisu

Krwawienie dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust, odsłonięte szyjki zębowe i ruchomość zębów mogą świadczyć o paradontozie. To choroba przyzębia, która nieleczona może przyczynić się nawet do utraty zębów. Na jej rozwój mają wpływ takie czynniki jak higiena jamy ustnej, styl życia, choroby czy wiek. Jak się przed nią uchronić i w jaki sposób leczyć?
 
 

Jakie są przyczyny paradontozy?

Zapalenie przyzębia najczęściej powoduje odkładająca się na zębach płytka bakteryjna. Po zjedzeniu posiłku lub wypiciu słodkiego napoju tworzy się osad, który jest doskonałą pożywką dla bakterii niszczących szkliwo zębów. Z czasem, pod wpływem minerałów, jakie są zawarte w ślinie, płytka nazębna przekształca się w kamień nazębny, trudny do usunięcia podczas tradycyjnego szczotkowania.
 
Tak powstały, nawarstwiony, zmineralizowany osad powoduje osuwanie się dziąseł i odkrycie szyjek zębowych. Tworzą się kieszonki dziąsłowe, w których również gromadzą się bakterie. Na skutek tego procesu dochodzi do infekcji tkanek przyzębia, a zęby tracą stabilizację, stają się chwiejne i skłonne do wypadania.
 
Objawy paradontozy w pierwszym etapie rozwoju choroby mogą być niedostrzegalne. Z tego powodu należy regularnie odbywać wizyty kontrolne u stomatologa, co pozwoli wykryć zmiany już we wczesnym stadium. Do innych przyczyn pojawienia się paradontozy należą uwarunkowania genetyczne, osłabiona odporność bądź nieprawidłowy skład śliny. Czynniki, jakie mogą powodować choroby przyzębia to niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz stresujący, niezdrowy tryb życia. Palenie tytoniu negatywnie oddziałuje na cały organizm, w
tym także na zęby i dziąsła.
 
Paradontozie sprzyjają także choroby immnunologiczne,stosowanie niektórych leków oraz zaburzenia gospodarki hormonalnej. W grupie ryzyka,obok palaczy znajdują się także osoby chorujące na cukrzycę. Zapalenie przyzębia może powstać także na skutek nieleczonej wady zgryzu, niedopasowanego uzupełnienia protetycznego, a także urazu mechanicznego.
 
 

 
 

Jak zapobiegać paradontozie?

Aby zapobiec stanom zapalnym przyzębia, przede wszystkich należy zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Regularne i prawidłowe szczotkowanie zębów, stosowanie nici dentystycznej oraz płynu do płukania ust zapobiega rozwojowi płytki nazębnej. Należy także pamiętać o systematycznej higienizacji w gabinecie stomatologicznym, w celu usunięcia płytki bakteryjnej oraz kamienia nazębnego. Taka profilaktyka to podstawa przeciwdziałania paradontozie.
 
Na rynku dostępne są specjalne pasty do zębów przeciw paradontozie. Można ich używać zapobiegawczo oraz uzupełniająco w przypadku powstania stanu zapalnego (o ile lekarz zaleci), jednak nie zastąpią właściwego leczenia.
 
 

Jak leczyć paradontozę?

Metody leczenia paradontozy są uzależnione od stopnia jej zaawansowania. Pierwsze symptomy choroby mogą wynikać ze stosowania niewłaściwej techniki czyszczenia zębów oraz doboru nieodpowiedniej szczoteczki. Zastosowanie się do zaleceń lekarza może zapobiec jej rozwojowi.
 
W przypadku pojawienia się płytki nazębnej oraz kamienia, niezbędna będzie higienizacja, czyli między innymi skaling i piaskowanie. Gdy dojdzie do nagromadzenia się bakterii w kieszonkach dziąsłowych, dodatkowo należy wykonać kiretaż. Leczenie paradontozy może być wspomagane antybiotykoterapią i innymi lekami, a przy dużym stopniu zaawansowania konieczna będzie interwencja chirurgiczna.
 
 

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o paradontozie, zapraszamy do nas. Na wizytę w Modent możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 58 350 82 42 lub wypełniając formularz.