Plombowanie zębów jest niezbędną procedurą mającą na celu przywrócenie uszkodzonym zębom ich integralności oraz funkcjonalności. Nie tylko poprawia ono estetykę uśmiechu, ale przede wszystkim chroni zęby przed dalszymi uszkodzeniami, co ma duże znaczenie dla ogólnego zdrowia jamy ustnej. Pomimo częstotliwości, z jaką jest wykonywane, wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy z istoty oraz konsekwencji związanych z plombowaniem zębów.
Kiedy zakłada się plombę?
Głównym powodem jest uszkodzenie struktury zęba, często spowodowane próchnicą. Ubytki w zębach, złamania, erozja szkliwa czy konieczność wymiany starej plomby to sytuacje, w których konieczne jest zastosowanie tej procedury. Nie bagatelizujmy również plombowania zębów mlecznych, gdyż zapobiega to bólowi i wspiera właściwy rozwój zębów stałych.
Jak przebiega zabieg plombowania?
Zabieg plombowania zęba rozpoczyna się od starannego przygotowania obszaru zabiegowego przez lekarza stomatologa. Pacjentowi umieszcza się w jamie ustnej waciki i gaziki oraz zakłada ślinociąg, aby zapewnić jak największą czystość i suchość. Kolejnym krokiem jest usunięcie zmienionych tkanek zęba poprzez precyzyjne borowanie chorego obszaru. Po przygotowaniu zęba następuje etap odbudowy, podczas którego lekarz stomatolog zakłada plombę.
Do odbudowy zęba wykorzystuje się specjalnie dobrany materiał stomatologiczny, często jest to materiał światłoutwardzalny, który charakteryzuje się nie tylko trwałością, ale także estetyką. Po założeniu plomby, lekarz stosuje lampę polimeryzacyjną, co powoduje utwardzenie kompozytu. Ostatnim etapem zabiegu jest polerowanie odbudowanej powierzchni zęba oraz dostosowanie jej do prawidłowego zgryzu Pacjenta.
Co może spowodować wypadnięcie plomby?
Mimo że jest to rzadkie zjawisko, istnieją czynniki, które mogą to wywołać. Uszkodzenia plomby, nadmierne zgrzytanie zębami, urazy czy działanie chemiczne w jamie ustnej mogą osłabić przyczepność plomby, prowadząc do jej wypadnięcia. Spożywanie twardych pokarmów także zwiększa ryzyko utraty plomby.
Co, gdy plomba wypadnie?
Skutki wypadnięcia plomby mogą być poważne. Nawet niewielki ubytek może powodować ból i nadwrażliwość zęba, a brak ochrony plomby sprzyja infekcjom i próchnicy. Opóźnienie reakcji tylko pogłębia problemy, mogąc skończyć się nawet koniecznością usunięcia zęba.
Ile kosztuje plombowanie zębów?
Cena za plombowanie zaczyna się zwykle od około 250 zł, jednak warto mieć na uwadze, że ostateczny koszt może być różny w zależności od różnych czynników. Koszt może być także determinowany przez wielkość i złożoność uszkodzenia, jak również przez indywidualne preferencje Pacjenta i zastosowane dodatkowe procedury, na przykład znieczulenie lub zabiegi dodatkowe mające na celu ochronę zęba.
Dowiedz się więcej
W razie wypadnięcia plomby nie czekajmy. Natychmiastowa wizyta u stomatologa może uniknąć powikłań i uratować ząb. Zapraszamy do naszego gabinetu, gdzie dołożymy wszelkich starań, by zadbać o Twój uśmiech i zdrowie zębów. Umów się na wizytę telefonicznie +48 58 350 82 42 lub poprzez wygodny formularz kontaktowy, który jest dostępny na naszej stronie internetowej.