Podcięcie wędzidełka, czyli frenotomia, to zabieg, który wykonuje się, gdy wędzidełko języka jest za krótkie. Jak przebiega taki zabieg? I dlaczego właściwie krótkie wędzidełko języka wymaga ingerencji lekarza? Jakie powoduje skutki? Kiedy przeprowadzenie zabiegu podcięcia wędzidełka okazuje się niezbędne?
Co to jest wędzidełko?
Wędzidełko to cienka i włóknista tkanka, łącząca dwa fragmenty ciała i w pewnym stopniu ograniczająca ich ruchomość. W jamie ustnej wędzidełka umożliwiają ruch warg i języka, pozwalają utrzymać odpowiednie napięcie mięśniowe i zachować funkcje żucia.
Kiedy należy podciąć wędzidełko?
Niestety wędzidełko nie zawsze ma prawidłową budowę. Zdarza się, że jest za krótkie lub przerośnięte. Nieprawidłowa budowa wędzidełka wiąże się z niepożądanymi skutkami. Czasem konsekwencją jest utrudniona higiena jamy ustnej, ale często efekty są bardziej dotkliwe – występują problemy z prawidłową wymową, ssaniem i przeżuwaniem, zaleganie śliny. Zwiększa się także ryzyko wystąpienia wad zgryzu.
Najczęściej nieprawidłową budowę ma wędzidełko podjęzykowe (czy też, mówiąc prościej, wędzidełko języka), a przynajmniej to z nim zwykle zgłaszają się Pacjenci. To błonka łącząca dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej. Jeżeli jest za długa, pojawiają się problemy z wymową i zwiększa się ryzyko wad zgryzu. Krótkie wędzidełko języka to jednak znacznie częstszy przypadek. Utrudnia ssanie i przeżuwanie, powoduje wady wymowy i kłopoty z zaleganiem śliny.
Wędzidełko wargowe łączy wewnętrzną stronę górnej wargi z tkanką dziąsła górnej szczęki. Jego nieprawidłowa budowa może skutkować powstawaniem diastemy, wad zgryzu, niedomykaniem się warg bądź odsłonięciem szyjek zębowych.
Wędzidełka policzkowe mieszczą się po obu stronach jamy ustnej. Łączą tkanki dziąsłowe górnej szczęki z wewnętrzną stroną policzków.
W zależności od tego jakie są objawy i jak dotkliwe problemy powoduje krótkie wędzidełko języka, lekarz dokonuje oceny, czy niezbędne będzie przeprowadzenie zabiegu podcięcia wędzidełka. Nieraz wystarczy zalecić Pacjentowi rozciągające ćwiczenia artykulacyjne, ale nie zawsze problemowi można zaradzić w tak prosty sposób – często podcięcie wędzidełka okazuje się koniecznością.
Zabieg podcięcia wędzidełka wykonuje się zarówno u dzieci jak i u dorosłych, częściej jednak u dzieci, by zapobiec długotrwałym konsekwencjom, takim jak wady zgryzu.
Jak przeprowadza się podcięcie wędzidełka?
Zabieg podcięcia wędzidełka, wykonywany zwykle w znieczuleniu miejscowym, jest stosunkowo prosty do przeprowadzenia i nie zajmuje dużo czasu. Samo podcięcie wędzidełka trwa zaledwie kilkanaście minut. Błonę przecina się w poziomie, by złączone przez wędzidełko tkanki uzyskały większą ruchomość. Nacięcie to wykonywane jest za pomocą nożyczek chirurgicznych, skalpela, a w dzisiejszych czasach coraz powszechniej wykorzystuje się w tym celu również laser. Laserowe podcięcie wędzidełka to szczególnie korzystna opcja, bo rana znacznie mniej krwawi i szybciej się goi.
Kilka dni po zabiegu może występować niewielkie krwawienie – to najzupełniej zwyczajna sytuacja. Pacjent może normalnie spożywać posiłki już po upływie dwóch godzin od zabiegu. Przez kilka pierwszych dni zaleca się wykonywanie specjalnych ćwiczeń, by zapobiec powstaniu zrostów pod językiem.
Co możesz teraz zrobić?
Krótkie wędzidełko języka to problem twój lub twojego dziecka? Umów się na wizytę w Modent. Dokonamy szczegółowej diagnozy i ustalimy, czy zabieg podcięcia wędzidełka jest niezbędny, a jeśli się taki okaże, przeprowadzimy go szybko i skutecznie. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 583 508 242 (Tczew) lub 558 880 015 (Kwidzyn)] lub wypełniając formularz.