Progenia – czym jest i jak wygląda leczenie?

autor wpisu

Progenia to przypadłość, która potrafi na wielu polach obniżyć komfort życia. Na czym polega, jakie są jej przyczyny i czy można ją wyleczyć?
 
 

Progenia – co to takiego?

Progenia jest jednym z rodzajów wad zgryzu, zaliczającym się do przodozgryzów. Przy tej dysfunkcji żuchwa jest nadmiernie rozwinięta w kierunku przednim. Powoduje to, że zęby dolne zachodzą na górne, a żuchwa wizualnie wydaje się większa niż szczęka.
 
 

Jakie są przyczyny progenii?

Progenia najczęściej ma podłoże genetyczne. Sposób, w jaki przebiega rozwój kośćca i tkanek miękkich jamy ustnej, jest dziedziczny. Dlatego z reguły to właśnie geny odpowiadają za powstanie tej dysfunkcji. Ale nie zawsze – przyczyną mogą być też szkodliwe nawyki dziecka w okresie rozwoju jamy ustnej, na przykład ssanie kciuka, Powodem progenii mogą być również pewne zaniedbania rodziców wobec ich pociechy. Jeżeli na przykład dziecko zbyt długo korzysta ze smoczka albo do jego diety zbyt późno zostały wprowadzone twarde pokarmy, również może to skutkować pojawieniem się dysfunkcji zgryzu, w tym właśnie progenii.
 
 

Progenia – jakie są skutki?

Progenia stanowi poważny problem z kilku powodów. Jednym z najważniejszych jest niemożność prawidłowego gryzienia. Z tej przyczyny spożywanie posiłków jest utrudnione. Osoby z progenią często muszą podzielić posiłek na mniejsze kęsy, by móc poradzić sobie z ich pogryzieniem.
 
Także oddychanie jest zaburzone, co szczególnie nocą daje się we znaki. Osoby z progenią mają większą tendencję do oddychania przez usta, co sprawia, że ich jama ustna łatwiej i częściej się przesusza. W efekcie Pacjenci ci są bardziej narażeni na choroby jamy ustnej (próchnicę i paradontozę), a także gardła (między innymi anginę).
 
Progenia odbija się niekorzystnie również na stanie stawów skroniowo-żuchwowych. Objawy mogą tu obejmować ich trzeszczenie i przeskakiwanie, a także wywiązywanie się stanów zapalnych. Spowodowane progenią dysfunkcje stawów bywają także bolesne. Bolą nie tylko same stawy – ich stan może przyczyniać się do migrenowych bólów głowy.
 
Progenia wiąże się często również z niemożnością prawidłowej artykulacji głosek, co objawia się na przykład seplenieniem oraz zjawiskiem bulgotania podczas mówienia (spowodowanym zaburzeniami połykania śliny i nieprawidłową ruchomością języka).
Oczywiście – jak to zwykle bywa w przypadku wad zgryzu – progenia jest również problemem estetycznym, który może obniżać pewność siebie i zniechęcać do kontaktów z innymi ludźmi.
 
 

 
 

Jak leczy się progenię?

Metoda leczenia uwarunkowana jest przede wszystkim stopniem zaawansowania choroby oraz wiekiem Pacjenta (zgryz u dzieci łatwiej poddaje się leczeniu niż u dorosłych). W przypadku, gdy progenia znajduje się jeszcze na jednym z wczesnych stadiów rozwoju, leczenie ortodontyczne za pomocą odpowiednio dobranego aparatu może okazać się wystarczające.
 
Inaczej jest, jeżeli dysfunkcja jest już bardziej rozwinięta. Zazwyczaj konieczne okazuje się wtedy leczenie chirurgiczne. W takich przypadkach też najpierw przeprowadza się leczenie ortodontyczne, które pozwala jak najlepiej przygotować warunki do zabiegu. Sam zabieg polega przede wszystkim na skróceniu kości żuchwy i ustawieniu jej w odpowiedniej relacji do szczęki. Po leczeniu chirurgicznym na zębach umieszczona zostaje specjalna szyna, która pozwala utrwalić jego efekty.
 
 

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o progenii i innych wadach zgryzu, zapraszamy do naszego gabinetu Modent. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 58 350 82 42 lub wypełniając formularz.