Protezy overdenture, czyli nowoczesne odbudowy ruchome mocowane do implantów zębowych

autor wpisu

Protezy osadzane na implantach są rozwiązaniem zdobywającym coraz większą popularność, a dzieje się tak ze względu na ich skuteczność oraz estetykę. Większość rekonstrukcji tego rodzaju jest na stałe przymocowana w jamie ustnej Pacjenta, jednakże istnieje odmiana, którą może on swobodnie wyjmować z ust przy jednoczesnym zachowaniu pełnej stabilności podczas użytkowania. Są to protezy typu Overdenture, reprezentujące najwyższą jakość oraz komfort zadowalający nawet najbardziej wymagające osoby!

 

Czym są protezy typu overdenture?

Protezy overdenture to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań proponowanych przez nowoczesną protetykę. Pacjenci myślący na temat odbudów opartych na implantach przed oczami wyobraźni mają przede wszystkim protezy trwale zamocowane w jamie ustnej, których nie są w stanie samodzielnie wyjąć. Protezy overdenture również osadza się na implantach, lecz dzięki specjalnym łącznikom leczona osoba może komfortowo wyjąć je z ust do codziennej higienizacji oraz równie łatwo umieścić tam z powrotem.

 

Mocowanie protez overdenture

Do przytwierdzenia protezy overdenture przeważnie stosuje się implanty zębowe, czyli drobne „śruby” wykonywane z biokompatybilnego materiału (tytanu lub stopu tytanu wykorzystującego domieszkę tlenku cyrkonu). Dzięki temu integrują się one z otaczającymi tkankami kostnymi, zapewniając wyjątkową stabilność rekonstrukcji oraz hamując ich zanik. Oczywiście nie jest to jedyna metoda mocowania overdenture: często spotyka się egzemplarze mocowane do pozostałych korzeni zębów Pacjenta lub nawet zachowanym uzębieniu stałym (przy pomocy specjalnych teleskopów, zatrzasków, a czasem magnesów).

 

Korzyści płynące z zastosowania protezy typu overdenture

Najbardziej zauważalną zaletą protezy overdenture jest oczywiście jej stabilność. Umożliwia ona Pacjentowi swobodne spożywanie ulubionych potraw i produktów, nawet twardych jabłek czy orzechów. Materiały zastosowane do jej produkcji wyróżniają się bardzo dobrą estetyką, dzięki czemu odbudowa wiernie naśladuje tkanki utraconego uzębienia pod względem koloru, kształtu czy właściwości odbijania światła. Oprócz tego rekonstrukcja wykazuje świetną wytrzymałość, umożliwiającą długotrwałe użytkowanie.
 
Proteza overdenture osadzana na implantach ma jeszcze jedną ważną cechę: ponieważ „śruby” scalają się z otaczającymi kośćmi, zapewniają im tym samym dobre obciążenie oraz zapobiegając degradacji. Bezpośrednio oddziałuje to na estetykę twarzy oraz funkcjonalność jamy ustnej – postarzające zmarszczki lub bruzdy są eliminowane, podobnie jest z wadami wymowy, które wynikały z niewłaściwego podparcia języka, obecnego przy bezzębiu.

 

Jak wykonuje się protezy overdenture?

Tak jak większość rekonstrukcji, proteza overdenture wykonywana jest przez doświadczonego technika dentystycznego w laboratorium protetycznym. Wytwarza on ją na podstawie dokładnych wycisków uzębienia pobieranych przez stomatologa w gabinecie. Podczas produkcji dokładnie uwzględnione zostają najdrobniejsze detale uwarunkowań anatomicznych jamy Pacjenta, co zapewnia doskonałą estetykę nieodbiegającą od prezentowanej przez naturalne zęby. Wykorzystywane są do tego wyłącznie wysokiej jakości materiały, takie jak porcelana oraz cyrkon. Wyróżniają się one nieprzeciętną wytrzymałością, która pozwala na wieloletnie użytkowanie protezy przy zachowaniu maksymalnego komfortu.

 

Proteza overdenture – jak o nią dbać?

Pacjenci korzystający z protezy typu overdenture powinni przykładać szczególną wagę do codziennej domowej higienizacji jamy ustnej. Przede wszystkim należy regularnie szczotkować protezę, używając do tego specjalnej szczoteczki i pasty pozbawionej ściernych składników, które mogłyby osłabić strukturę odbudowy. Jeżeli nie mamy pod ręką wymienionych akcesoriów, warto zastosować wodę oraz zwykłe mydło, gdyż one również przyniosą zadowalający efekt. Kluczowe znaczenie mają również regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym – dentysta będzie w stanie zweryfikować stan rekonstrukcji, a także dokonać przeglądu jamy ustnej i w porę wykryć niepokojące zmiany. Zauważmy, że protezy overdenture nie trzeba wyciągać z ust do snu, zaś umieszczanie jej w szklance z wodą na noc jest stanowczo odradzane (wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii).
 

Co możesz teraz zrobić?

Proteza typu overdenture jest znakomitym rozwiązaniem, które skutecznie upora się z problemem bezzębia lub poważnych luk w uzębieniu. Jeżeli borykasz się z wymienionymi kłopotami, umów się na wizytę w Modent! Nasza oferta obfituje w różnego rodzaju odbudowy protetyczne, które nasz ekspert dobierze zgodnie z Twoimi potrzebami oraz oczekiwaniami. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 583 508 242 (Tczew) lub 558 880 015 (Kwidzyn), a także wypełniając formularz.