Przebarwienia na zębach są jednym z najczęstszych problemów dotykających uzębienie. Chociaż same w sobie nie pogarszają w żaden sposób jakości codziennego funkcjonowania, to wynikające z nich zaburzenie estetyki uśmiechu wpływa na komfort psychiczny lub własną samoocenę. Do powstania przebarwień zębów może przyczynić się wiele czynników: dieta, proces demineralizacji szkliwa, palenie papierosów i wiele innych. Czy pozbycie się przebarwień jest możliwe? W dalszej części dokładnie omówimy sobie możliwości.
Najczęstsze przyczyny powstawania przebarwień zębów
Przyczyny przebarwień na zębach występują dosyć licznie. Za ich powstanie odpowiada przede wszystkim nieodpowiednia dieta, obfitująca w produkty o barwiącym działaniu – szczególne miejsce zajmuje tutaj kawa, herbata, czerwone wino, napoje gazowane czy niektóre owoce (jagody, maliny, wiśnie). Palenie papierosów również nie pozostaje bez wpływu, gdyż substancje smoliste zawarte w dymie wnikają w bruzdy na szkliwie. Oprócz tego wspomagają także odkładanie się kamienia nazębnego, co prostą drogą może prowadzić do rozwoju chorób przyzębia, na czele z paradontozą.
Oczywiście bardzo ważnym powodem powstawania przebarwień na zębach jest zaniedbanie higieny jamy ustnej, a konkretnie – nawarstwiający się kamień nazębny o specyficznym brunatnym kolorze. Szczotkowanie uzębienia 2 razy dziennie, stosowanie nici dentystycznych oraz płynów do płukania ust skutecznie zapobiegnie przyleganiu do jego powierzchni płytki bakteryjnej, która nieusuwana ulega mineralizacji oraz przekształca się z czasem w kamień nazębny.
Niektóre leki również powodują przebarwienia zębów
Chociaż nie jest to całkowicie oczywiste, za przebarwienia zębów nieraz odpowiedzialne są przyjmowane przez Pacjentów leki. Szczególnie chodzi tutaj o antybiotyki zawierające tetracykliny, powodujące żółte lub brązowe plamy na styku dziąseł z koronami uzębienia. Część środków służących leczeniu nadciśnienia, uczuleń czy chorób układu krążenia również oddziałuje na kolor zębów, dlatego też osoby cierpiące na tego typu schorzenia powinno przykładać szczególną wagę do regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym.
Białe plamy na zębach
Próchnica, czyli poważna choroba powodująca wiele poważnych problemów, wpływa także na kolor zębów. Przebarwienia w postaci drobnych białych plamek na uzębieniu pojawiają się we wczesnym stadium rozwoju schorzenia, a wynikają z pewnej zmiany struktury szkliwa – jego porowatość ulega zwiększeniu, co zaburza przezierność (zdolność do przepuszczania oraz rozpraszania światła). Aby usunąć kariogenne białe plamy na zębach, należy skonsultować się ze stomatologiem, który dobierze odpowiednie rozwiązanie.
Jak usunąć przebarwienia na zębach?
Problem przebarwień zębów powinno się rozwiązywać przede wszystkim dzięki wizycie w gabinecie dentystycznym. Stosowanie środków (jak pasty do zębów) dostępnych w popularnych drogeriach nie przyniesie oczekiwanych efektów, a powód jest prosty – zgodnie z prawem ilość substancji aktywnej w tego typu preparatach nie może przekraczać 0,1%. Wybielanie zębów należy przeprowadzać w autoryzowanej placówce stomatologicznej, gdzie doświadczony ekspert zadba o pełne bezpieczeństwo podczas procesu oraz zagwarantuje satysfakcjonujące rezultaty.
Do usuwania przebarwień przede wszystkim stosuje się wybielanie zębów u dentysty, przeprowadzane kilkoma metodami. Pierwsza z nich wymaga zaledwie jednej wizyty w gabinecie, a polega na pokryciu uzębienia specjalnym żelem, którego wybielające właściwości są aktywowane dzięki działaniu światła emitowanego przez specjalną lampę. Efekt jest zauważalny natychmiastowo, kolor zębów zaś poprawia się nawet o kilka odcieni!
Istnieje również nakładkowa metoda wybielania zębów. Wymaga ona dwóch wizyt w gabinecie stomatologicznym: podczas pierwszej lekarz pobiera wyciski uzębienia, na podstawie których technik dentystyczny stworzy spersonalizowaną nakładkę, przekazywaną Pacjentowi podczas drugiej wizyty, wraz z instruktażem użycia. Pozostałą część wybielania zębów przeprowadza już w domowym zaciszu, wkładając wspomnianą nakładkę do ust na czas snu. Procedura zajmuje około 10-14 dni, a jej najważniejszym atutem jest pełna kontrola Pacjenta nad całym procesem i minimalne ryzyko pojawienia się powikłań.
Licówki skutecznie kryją nieestetyczne przebarwienia na zębach. To cieniutkie płatki wykonane z kompozytu lub porcelany mocowane do widocznej części uzębienia, których zadaniem jest poprawa jego długości czy koloru, a także maskowanie diastem – specyficznych przerw pomiędzy górnymi jedynkami. Dzięki zastosowaniu licówek można skutecznie odmienić wygląd uśmiechu przy stosunkowo niewielkiej ilości czasu potrzebnej do przeprowadzenia leczenia.
Umów się na wizytę!
Jeżeli chciałbyś usunąć przebarwienia na zębach, umów się na wizytę w Modent! Przeprowadzamy liczne zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej, które efektywnie poprawią wygląd uśmiechu i zapewnią Ci wyjątkowy komfort psychiczny. Konsultację możesz zarezerwować, dzwoniąc pod numer 583 508 242 (Tczew) lub 558 880 015 (Kwidzyn), a także wypełniając formularz.