Ubytki klinowe

autor wpisu

Ubytki zębowe najczęściej są spowodowane próchnicą. Ale “najczęściej” to nie znaczy “zawsze”. Zdarzają się również ubytki innego pochodzenia, nie mające nic wspólnego z próchnicą i szkodliwym działaniem bakterii. Ale w takim razie przez co są powodowane? I jak można poradzić sobie z takim problemem?

 

Ubytki klinowe – co to takiego?

Ubytki klinowe, czyli inaczej abrazja, są uszkodzeniami szkliwa, które powstają na skutek oddziaływania czynników mechanicznych. Miejsce ich najczęstszego występowania to zęby przedtrzonowe. Najczęściej pojawiają się na granicy korony i korzenia. Szacuje się, że aż 40% ludzi ma problemy z ubytkami klinowymi.

Takie ubytki różnią się z wyglądu od ubytków próchnicowych. Mają owalny kształt (stąd nazwa “klinowe”), są błyszczące i gładkie, odsłaniają brązową lub żółtą zębinę. Odsłonięcie zębiny, a także recesja dziąseł, powoduje nadwrażliwość zębów. Stan ten objawia się ostrym, krótkotrwałym bólem zębów pojawiającym się podczas jedzenia ciepłych i zimnych potraw i napojów, przy spożywaniu kwaśnych i słodkich potraw, a także w reakcji na dotyk (na przykład przy szorowaniu zębów).

 

Skąd biorą się ubytki klinowe?

Jakie są przyczyny powstawania ubytków klinowych? Są one skutkiem mechanicznych urazów – najczęściej związanych z nieprawidłowym szczotkowaniem zębów. Prawidłowe mycie zębów odbywa się ruchami wymiatającymi. Wielu ludzi o tym nie wie i zamiast tego stosuje intensywne szorowanie. W efekcie ściera się i pęka szkliwo znajdujące się na granicy korony i korzenia. W ten właśnie sposób powstają ubytki klinowe.

Ale nie tylko zbyt intensywne szczotkowanie może być ich przyczyną. Także używanie szczoteczki ze zbyt twardym włosiem może za to odpowiadać, tak jak i wybór pasty ze zbyt dużym współczynnikiem ścieralności.

Przyczyną ubytków klinowych mogą być także szkodliwe nawyki, takie jak obgryzanie paznokci i przedmiotów oraz używanie zębów niezgodnie z przeznaczeniem. Ubytki klinowe mogą być też efektem bruksizmu, czyli dolegliwości, która polega na nocnym mimowolnym zgrzytaniu zębami.

 

Marzysz o pięknym uśmiechu?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Jak zapobiegać ubytkom klinowym?

Żeby ustrzec się przed ubytkami klinowymi, kluczowe jest prawidłowe mycie zębów. A więc pamiętaj, że w szczotkowaniu liczy się technika i dokładność, a nie siła. Dobierz też odpowiednią szczoteczkę. Nie powinna mieć zbyt twardego, ale też zbyt miękkiego włosia. Zerwij z nawykami, które szkodzą twoim zębom.

A co jeśli ubytki klinowe są efektem bruksizmu? W takim wypadku nie obejdzie się bez wizyty w gabinecie stomatologicznym. Leczenie bruksizmu to długotrwały proces. Trzeba odnaleźć i wyeliminować przyczyny choroby. W międzyczasie jednak można zapobiec jej szkodliwemu oddziaływaniu na szkliwo. Pozwala to osiągnąć na przykład przygotowanie specjalnej szyny relaksacyjnej, którą Pacjent zakłada na noc, by chronić szkliwo zębów.

 

Jak leczyć ubytki klinowe?

Leczeniem ubytków klinowych zajmuje się oczywiście stomatolog. Leczenie polega na odbudowie tych tkanek zęba, które zostały utracone z powodu abrazji. Ząb zostaje odizolowany od śliny za pomocą koferdamu, a następnie opracowany wiertłem. W miejscu braku szkliwa zakłada się wypełnienie. Postępowanie nie różni się więc zasadniczo od tego stosowanego w przypadku ubytków próchnicowego pochodzenia.

 

Co możesz teraz zrobić?

Ubytki klinowe są Twoim problemem? Powodowana przez nie nadwrażliwość utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie? Wcale nie musi tak być! Przyjdź do Modent, a pomożemy Ci uporać się z tym problemem. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer 583 508 242 (Tczew) lub 558 880 015 (Kwidzyn) lub wypełniając formularz.