Od sposobu, w jaki dziecko postrzega gabinet stomatologiczny, zależeć będzie, jak w przyszłości będzie ono podchodzić do leczenia dentystycznego. Dlatego tak ważna jest wizyta adaptacyjna. W jaki sposób ona przebiega? Dowiesz się tego z naszego najnowszego wpisu.
Wizyta adaptacyjna – co to takiego?
Wizyta adaptacyjna to pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym, podczas której nie przeprowadza się żadnych zabiegów, a tylko zaznajamia dziecko z gabinetem, lekarzem i narzędziami, których używa on w swojej pracy. Dentysta wyjaśnia dziecku, dlaczego należy dbać o zęby i w jaki sposób najlepiej to robić.
Jaki jest cel wizyty adaptacyjnej?
Spójrzmy prawdzie w oczy – wcześniej czy później każde dziecko będzie musiało odwiedzić dentystę. Niestety wielu rodziców przyprowadza dziecko do gabinetu po raz pierwszy dopiero wtedy, gdy pojawi się u niego jakiś problem z zębami i konieczne staje się podjęcie leczenia. A to błąd! Dlaczego? Ponieważ przez to pierwsza wizyta kojarzy się później dziecku z negatywnymi doświadczeniami, takimi jak ból zęba i stres związany z nową dla siebie sytuacją.
To spory problem, ponieważ to właśnie pierwsze doświadczenia związane z leczeniem dentystycznym utrwalają się najmocniej, mogą więc przez długie lata wpływać niekorzystnie na nastawienie Pacjenta do leczenia – nawet już w dorosłym życiu. W efekcie może on później unikać dentysty, co może mieć fatalne skutki dla zdrowia zębów. Obawa przed dentystą w skrajnych przypadkach przybiera nawet formę dentofobii – panicznego lęku. W tym stanie reakcje lękowe mogą być wywołane nawet przez takie bodźce jak dźwięk wiertła dentystycznego czy choćby tylko zapach używanych w gabinecie środków dezynfekujących.
Wizyta adaptacyjna pozwala zapobiec takiemu zagrożeniu. Jest przeprowadzana w taki sposób, by pierwszy kontakt dziecka z gabinetem odbywał się w sposób przyjazny i bezstresowy, dzięki czemu nie będzie on później budził w nim obaw. Celem wizyty adaptacyjnej jest także przekazanie dziecku wiedzy o prawidłowej profilaktyce i higienie jamy ustnej, która pozwoli mu przynajmniej częściowo uniknąć problemów z zębami.
Jak przebiega wizyta adaptacyjna?
Wizytę adaptacyjną najlepiej odbyć z dzieckiem, zanim ukończy ono drugi rok życia. Podczas takiej wizyty lekarz w przyjaznej atmosferze zapoznaje dziecko z gabinetem i opowiada o swojej pracy. Prezentuje narzędzia stomatologiczne, opowiada o tym, do czego służą i w jaki sposób ich używa. Odpowiada też na pytania dziecka – oczywiście w sposób wyczerpujący i przystępny.
Wizyta adaptacyjna służy również wyrobieniu u dziecka odpowiedniego podejścia do higieny zębów i jamy ustnej. Lekarz rozmawia także z rodzicami dziecka, ponieważ to oni są odpowiedzialni za dopilnowanie tej sprawy.
Wizyta adaptacyjna może zakończyć się indywidualnym badaniem jamy ustnej. Pozwala ono wykryć zmiany próchnicze i inne problemy, zanim na dobre się one rozwiną, dzięki czemu można będzie wcześnie podjąć odpowiednie kroki i zaradzić problemowi w zarodku. Ale to kwestia zależna od współpracy dziecka – nie przeprowadzamy żadnych badań na siłę.
Co możesz teraz zrobić?
Aby dowiedzieć się więcej o wizycie adaptacyjnej, odwiedź Modent. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 58 350 82 42 lub wypełniając formularz.