Wizyta higienizacyjna – w jaki sposób przebiega?

autor wpisu

Wizyta higienizacyjna w gabinecie stomatologicznym – na czym właściwie polega? Jakie jest jej zadanie? Z jakich zabiegów się składa? Czytaj dalej, a dowiesz się w jaki sposób gabinetowa higienizacja pomaga dbać o zdrowie zębów i jamy ustnej.

 

Na czym polega gabinetowa higienizacja zębów?

Dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej ma niezwykle ważne znaczenie. Odkładająca się na zębach płytka bakteryjna, jeżeli nie jest na bieżąco usuwana, już po kilkunastu godzinach ulega mineralizacji i zamienia się w kamień nazębny. Żyjące na nim bakterie przyczyniają się do rozwoju próchnicy. Co więcej kamień odkłada się też pod linią dziąseł, w tak zwanych kieszonkach dziąsłowych. Efektem mogą być choroby przyzębia, w tym i paradontoza, która w ostateczności może doprowadzić nawet do utraty zębów.

Aby nie dopuścić do tak poważnych konsekwencji, należy troszczyć się o swoją jamę ustną, ale rzecz w tym, że nie wszystkie potrzebne zabiegi higienizacyjne da się skutecznie przeprowadzić w domowych warunkach. Płytkę nazębną można z powodzeniem usuwać samemu, ale już kamienia nazębnego nie sposób usunąć na własną rękę. Aby to zrobić, potrzebna jest profesjonalna gabinetowa higienizacja.

Jak przebiega wizyta higienizacyjna? Składa się na nią kilka zabiegów, pozwalających oczyścić zęby z kamienia, płytki i osadów. Przyjrzyjmy się każdemu z nich nieco bliżej.

 

Marzysz o pięknym uśmiechu?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Skaling

Skaling to usuwanie kamienia nazębnego, gromadzącego się zwłaszcza w okolicach dziąseł i przestrzeniach międzyzębowych. Może być przeprowadzany mechanicznie, ale w naszym gabinecie stosujemy nowoczesny skaler. To urządzenie emitujące ultradźwięki. Rozbija kamień, nie naruszając przy tym szkliwa.

Skaling można wykonywać nad i poddziąsłowo. Skaling poddziąsłowy jest bardziej skomplikowany. Używa się w tym przypadku nie tylko samego skalera, ale również kiretów, dzięki którym można skutecznie usuwać kamień z kieszonek dziąsłowych.

 

Piaskowanie

Piaskowanie pozwala pozbyć się z zębów osadu. Po ich powierzchni przemieszcza się specjalną dyszę, z której wydobywa się pod ciśnieniem strumień powietrza, wody i piasku stomatologicznego. Czym jest piasek stomatologiczny? To drobiny czyszczące – mieszanina substancji twardych na tyle, by z powodzeniem likwidować osad nazębny, ale przy tym wystarczająco delikatnych, aby nie uszkadzać przy tym szkliwa. Najczęściej zawiera cząsteczki wodorowęglanu sodu, popularnie zwanego sodą oczyszczoną.

 

Polerowanie

Ten zabieg służy doczyszczeniu zebów – jeżeli pozostały na nich jeszcze jakieś resztki nalotów, to polerowanie pozwala je usunąć. Zabieg ten przypomina szczotkowanie zębów, z tym że używa się do tego celu specjalnych past polerskich. Dzięki nim można uzyskać gładką powierzchnię zębów, bez bruzd i zagłębień. Osady i zanieczyszczenia trudniej mają utrzymać się na takiej powierzchni, toteż ich odkładanie się i tym samym powstawanie próchnicy zostaje ograniczone.

 

Fluoryzacja

Ten etap higienizacji polega na tym, że na powierzchnię zębów nakłada się środek zawierający fluor. To pierwiastek wzmacniający szkliwo, uodparniający je na działanie kwasów i bakterii. Wspomaga też remineralizację, czyli odbudowę szkliwa w miejscach drobnych ubytków. Oprócz tego hamuje rozwój odpowiadających za próchnicę bakterii i tworzy na zębach tarczę ochronną, która utrudnia przywieranie osadu i tworzenie się kamienia nazębnego.

 

Co możesz teraz zrobić?

Regularna higienizacja gabinetowa pozwala na utrzymanie zębów w dobrym zdrowiu. Zaleca się, aby udawać się na wizytę higienizacyjną co sześć miesięcy (a palacze powinni robić to nawet częściej, ponieważ ich zęby szybciej padają ofiarą kamienia). Umów się na wizytę w Modent i sam się przekonaj, ile dobrego mogą przynieść Twoim zębom zabiegi higienizacyjne. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 583 508 242 (Tczew) lub 558 880 015 (Kwidzyn) lub wypełniając formularz.