Wpływ wieku na zdrowie zębów

autor wpisu

Starzenie się i dojrzewanie wpływa na cały na organizm. Nie inaczej jest w przypadku zębów, które – wraz z upływem lat – mają większą tendencję do zapadania na różne choroby. Taka informacja jednak w pełni nie wyczerpuje w pełni tematu. Więcej o wpływie wieku na zdrowie uzębienia przeczytasz zatem w tym artykule.
 
 

Wpływ wieku na zdrowie zębów

Wraz z upływem czasu zmagamy się z coraz większym ryzykiem ubytków tkanki zębów, cofania się dziąseł oraz nadwrażliwości. Z czasem zęby stają się również coraz bardziej kruche – jest to efekt postępującej demineralizacji. U pań wiele problemów stomatologicznych pojawia się w wieku okołomenopauzalnym. Wówczas zmniejsza się przyswajalność wapnia, a to z kolei skutkuje gorszym stanem zębów. Zwiększa się natomiast ryzyko paradontozy oraz stanów zapalnych dziąseł.
 
Kiedy stajemy się coraz starsi, pojawia się coraz większe ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera oraz demencję. Schorzenia te wiążą się z utratą pamięci, a co za tym idzie – z zapominaniem o higienie jamy ustnej. To z kolei sprawia, że osobami starszymi ktoś powinien się zaopiekować – ktoś, kto będzie pamiętał o ich uzębieniu. Im starsi jesteśmy, tym większe również ryzyko zapadania na takie choroby, jak np. zapalenie stawów. Te powodują z kolei ograniczenia fizyczne związane np. z pracą nadgarstków, które mogą doprowadzić do problemów z myciem zębów oraz korzystaniem z nici dentystycznych. W takiej sytuacji warto rozważyć np. stosowanie szczoteczek elektrycznych zamiast manualnych.
 
Starsze osoby często muszą zmagać się również z pogorszeniem wydolności żucia. Wpływa na to utrata uzębienia oraz przewlekły stan przyzębia, a także nieakceptacja i odmawianie noszenia protezy. Zmiany związane ze starzeniem się dotyczą także tkanek zęba, przyzębia, języka oraz błony śluzowej. Zęby w podeszłym wieku lubią „wędrować”, utracone zostają punkty styczne, dochodzi do wykształcania się wtórnych wad zgryzu. Wpływ wieku można zaobserwować także na samym szkliwie, które traci swój połysk oraz przezierność. W jego strukturze znajduje się coraz mniej substancji organicznej, zwiększa się natomiast mineralizacja. W ten sposób zęby tracą swój jasny kolor.
 
Wraz z upływem lat jesteśmy również bardziej narażeni na kserostomię, a więc suchość jamy ustnej – doprowadzają do niej liczne leki oraz choroby. To z kolei sprawia, że uzębienie jest mniej odporne na próchnicę – dzięki ślinie łatwiej wypłukują się pozostałości po pokarmach, a jednocześnie lepiej neutralizują się kwasy. Niedostateczna ilość śliny w jamie ustnej sprzyja powstawaniu próchnicy, nieprzyjemnej woni z ust oraz infekcjom jamy ustnej.
 
 

 
 

Skontaktuj się z nami

Pragniesz więcej dowiedzieć się na temat wpływu wieku na zęby? Zapraszamy do Modent, gdzie opowiemy Ci o tym, jak poprawić stanu uzębienia. Wychodzimy z założenia, że zęby mogą być zdrowe w każdym wieku. Zadzwoń na numer +48 58 350 82 42 lub wypełnij formularz i umów się z nami już dziś!