Czym wypełnienia inlay i onlay różnią się od tradycyjnych? Jakie są ich cechy charakterystyczne? W jakich sytuacjach się je stosuje? Już za chwilę wszystko wyjaśnimy.
Co to są wypełnienia inlay/onlay?
Inlay i onlay to szczególny rodzaj wypełnień stomatologicznych. Są to wkłady i nakłady koronowe wykonywane z kompozytu lub porcelany. Imitują one naturalne korony zębowe. Pozwalają uzyskać efekt korony z guzkami, a jest to kształt naturalnej powierzchni zębów, umożliwiający prawidłowe żucie pokarmów. Wkłady inlay i nakłady onlay w ten sposób przywracają pełną funkcjonalność zęba. Oprócz tego taki kształt wpływa na większą odporność na ścieranie i wypłukiwanie, a tym samym zmniejsza ryzyko nawrotów próchnicy i uszkodzeń mechanicznych.
Wierne odtworzenie anatomicznego kształtu zęba przywraca równomierne rozłożenie oddziałujących na niego sił nacisku i prawidłowe warunki zgryzowe. Również wygląd zęba zostaje wiernie odtworzony, tak pod względem koloru, który dobiera się indywidualnie do barwy zębów, jak i przezierności, maksymalnie zbliżonej do przezierności naturalnego szkliwa.
Wypełnienia inlay stosuje się w przypadku dużych powierzchni żujących pokarm. Osadza się je w zębie tak, aby wypełnienie stykało się z koroną przynajmniej z dwóch stron. Pokrywają przestrzenie żujące i stoki guzków. Nakłady onlay dodatkowo odtwarzają również szczyty guzków. Szczególnym typem onlay jest overlay, stosowane zwłaszcza w przypadku rozległych ubytków. Oprócz powierzchni żującej i guzków odtwarza ono również powierzchnie boczne.
W jaki sposób powstają wypełnienia inlay/onlay?
Leczenie zachowawcze przebiega w przypadku wypełnień inlay/onlay tak samo jak przy użyciu innych wypełnień – usuwa się chore tkanki zęba, a następnie uzupełnia się jego brakującą część. Robi się to początkowo za pomocą tradycyjnego wypełnienia, ponieważ wkłady inlay i nakłady onlay są przygotowywane przez protetyka, co zabiera trochę czasu. Są one indywidualnie dopasowane do zęba Pacjenta. Dlatego aby je przygotować, trzeba pobrać wycisk zęba wykonany za pomocą masy plastycznej. Po dobraniu z próbnika docelowego koloru protetyk na podstawie owego wycisku przygotowuje wypełnienie.
Na następnej wizycie u dentysty tymczasowe wypełnienie jest wymieniane na inlay/onlay. Ważne jest, aby ostateczne wypełnienie było idealnie dopasowane nie tylko do wyleczonego zęba, ale także do sąsiadujących. Dlatego jeżeli okaże się, że nie jest ono w pełni dobrze dobrane, to jeszcze w gabinecie przeprowadza się drobne poprawki. Jeżeli jednak wymagane jest przeprowadzenie większej korekty, musi się tym zadaniem na powrót zająć protetyk.
Co możesz teraz zrobić?
Jeżeli masz problem z zębem, zapraszamy do naszego gabinetu. W gabinetach stomatologicznych Modent oprócz wysokiej klasy tradycyjnych wypełnień stosujemy również wkłady inlay i nakłady onlay. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 583 508 242 (Tczew) lub 558 880 015 (Kwidzyn) lub wypełniając formularz.