Ząb zatrzymany – czym jest? Przyczyny, leczenie

autor wpisu

Ząb zatrzymany to poważny problem, który grozi pojawieniem się wielu groźnych objawów. Nierzadko doprowadza on do szczękościsku, stanu zapalnego tkanek miękkich, próchnicy, a nawet nieprawidłowego zgryzu. Co ciekawe, wielu pacjentów nawet nie wie, o tym, że taki ząb znajduje się w ich jamie ustnej.
 
 

Czym jest ząb zatrzymany?

Ząb zatrzymany to ząb z prawidłowo wykształconym korzeniem, który jednak nie wyrznął się i pozostaje w kości. Oficjalnie o zatrzymaniu zęba można mówić wtedy, gdy nie doszło do jego wyrżnięcia przez 2 lata od momentu, kiedy powinien to zrobić. Można podzielić takie zęby na:
 
-zęby zatrzymane całkowicie – znajdują się w kości wyrostka, która pokrywa je w pełni,
-zęby zatrzymane częściowo – w tym przypadku widoczny jest fragment korony zęba lub jest ona pokryta jedynie błoną śluzową.
 
Jeśli ząb jeszcze rośnie, jego korzenie nie są jeszcze całkowicie uformowane, a jednocześnie w pełni pozostaje om w kości, mówi się o tzw. zębie niewyrzniętym.
 
Zazwyczaj zatrzymują się zęby stałe. W większości przypadków są to trzonowce (a zwłaszcza ósemki), choć czasami problem dotyczy również przedtrzonowców oraz kłów.
 
 

 
 

Przyczyny zatrzymania zęba

Najczęstszą przyczyną zatrzymania zęba jest zbyt mała ilość przestrzeni w łuku zębowym. Wówczas zębowi po prostu trudno jest się wyrżnąć. W wielu przypadkach dzieje się tak w przypadku zbyt późnego wypadnięcia zęba mlecznego. W takiej sytuacji dochodzi do blokady zęba stałego, który powinien pojawić się już na miejscu mleczaka. Wówczas reszta zębów jest zbyt ciasno ułożona, aby doszło do prawidłowego wyrżnięcia omawianego zęba stałego.
 
Inne możliwe przyczyny zatrzymania zęba to:
-błędy w leczeniu stomatologicznym w przeszłości,
-zbyt małe ilości witamin D i A w organizmie,
-problemy z hormonami,
-urazy szczęki,
-uwarunkowania genetyczne.
 
 

Leczenie zęba zatrzymanego

Metoda leczenia zęba zatrzymanego zależy od wielu czynników. Jeśli interwencja lekarska nastąpi stosunkowo wcześnie, istnieje możliwość ściągnięcia zatrzymanego zęba do odpowiedniej pozycji. Wówczas odsłania się ów ząb i nakłada specjalny aparat ortodontyczny. Takie leczenie trwa zwykle 2 lata.
W sytuacji, gdy ząb wywołuje dolegliwości bólowe, infekcje lub utrudnia wyrastanie innych zębów, zaleca się jego chirurgiczną ekstrakcję. Zabieg tego typu przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Następnie lekarz nacina dziąsło. Jeśli w grę wchodzi zatrzymanie częściowe, należy rozciąć błonę śluzową zlokalizowaną nad zębem. W sytuacji, gdy ząb jest w pełni zatrzymany w kości, lekarz wycina odpowiednią ilość kości nad nim – w ten sposób uzyskuje do niego dostęp. Później następuje rozpreparowanie korzeni i dłutowanie. Potem lekarz wyciąga korzenie przy pomocy profesjonalnych kleszczy.
 
 

Dowiedz się więcej

Borykasz się z zatrzymanym zębem? A może dopiero podejrzewasz, że go masz? W obu sytuacjach chętnie Ci pomożemy. Umów się na wizytę w Modent, abyśmy mogli zdiagnozować Twój problem. W tym celu zadzwoń na numer +48 58 350 82 42 lub wypełnij formularz na stronie.