Co warto wiedzieć o próchnicy?

autor wpisu

Próchnica potrafi zepsuć nawet najlepiej zapowiadający się dzień. Często nic nie zwiastuje kłopotów, aż tu nagle… zaczyna boleć. Skąd właściwie bierze się ta dokuczliwa choroba? Jak się przed nią ustrzec? I co zrobić, jeżeli profilaktyka zawiedzie?

 

Skąd się bierze próchnica?

Kogo należy obwinić za uprzykrzającą życie próchnicę? Bezpośredni winowajcy to bakterie, które gromadzą się w płytce nazębnej. Przetwarzają one cukier, produkując przy tym kwasy, które demineralizują szkliwo.
 
Pojawienie się próchnicy i jej rozwój uwarunkowane są czynnikami takimi jak sama obecność owych bakterii, dieta dostarczająca im cukrów do przemian enzymatycznych oraz wrażliwość powierzchni szkliwa na odwapnienie. Ważny jest także czas i częstotliwość współdziałania tych czynników. Próchnica wynika z zaburzenia równowagi naprzemiennie przebiegających procesów demineralizacji i remineralizacji.

 

Jakie są objawy próchnicy?

Czy jest ktoś, kto nigdy nie miał żadnych problemów z próchnicą? Wątpliwe. Tak więc każdy zdaje sobie sprawę z tego, że próchnica objawia się bólem zęba. Ubytki dają o sobie znać bez ostrzeżenia. Ząb staje się wrażliwy na ciepło i zimno, a także słodki i kwaśny smak. Może reagować też bólem podczas szczotkowania oraz żucia. Ponadto dochodzi do przebarwień, a oddech staje się nieświeży.

 

Jakie są rodzaje próchnicy?

Próchnica próchnicy nierówna. Poszczególne przypadki tej choroby różnią się pod wieloma względami. Jednym z kryteriów podziału jest stadium jej rozwoju. Próchnica początkowa jest jeszcze odwracalna, w przeciwieństwie do próchnicy powierzchniowej, powodującej ubytki w szkliwie. Próchnica średnia to taka, która dochodzi do zębiny, natomiast próchnica głęboka dociera aż do miazgi zębowej, co może spowodować obumarcie zęba i stan zapalny przyzębia przyszczytowego.
 
Próchnica może mieć charakter ostry lub przewlekły. Może być pierwotna, jeśli pojawia się w danym miejscu po raz pierwszy, albo wtórna, kiedy występuje obok korony profetycznej lub wypełnienia.
 
Próchnica ukryta rozwija się podstępnie pod zdrowym szkliwem i można ją wykryć dopiero radiologicznie. Niebezpieczną odmianą jest kwitnąca próchnica, przy której patologiczne zmiany zaczynają występować jednocześnie na wielu zębach. Szczególną odmianą próchnicy kwitnącej jest próchnica butelkowa, rozwijająca się na zębach mlecznych, a dotykająca zwykle dzieci zasypiających z butelką ze słodzonym napojem.

 

Jak zapobiegać próchnicy?

Aby uchronić się przed próchnicą, niezbędna jest odpowiednia dieta. Najlepiej odżywiać się tak, by nie dawać powodującym próchnicę bakteriom zbyt wielu okazji do działania. Całkowita rezygnacja z cukru może być trudna, ale warto go przynajmniej ograniczyć. Zrezygnuj też z wysoko przetworzonych produktów. Ważne jest natomiast, aby dieta dostarczała organizmowi odpowiednich minerałów i witamin – dla zębów szczególnie istotne są wapń, magnez, białko, fosfor, witamina D, C, K i B12.
 
Drugim kluczowym elementem obok diety jest pielęgnacja i higiena jamy ustnej. Zęby warto myć nie tylko rano i wieczorem, ale po każdym posiłku. A jeżeli brakuje ci na to czasu, to powinieneś przynajmniej przepłukać usta, aby pomiędzy zębami nie gromadziły się resztki jedzenia i by nie pozostawał osad z napoju. Dobrze jest też przynajmniej raz dziennie użyć nici dentystycznej (albo skorzystać z irygatora) – w ten sposób dokładniej oczyścisz przestrzenie międzyzębowe.

 

Jak leczyć próchnicę?

Oczywiście nawet mimo Twoich wysiłków może się zdarzyć, że próchnica cię jednak dopadnie. Najlepiej wtedy nie czekać, aż choroba się rozwinie, tylko od razu umówić się na wizytę do dentysty. W jaki sposób przebiega leczenie? Zmiana próchniczna zostaje oczyszczona, a ubytek wypełniony materiałem stomatologicznym. Czyli, upraszczając, dobrze wszystkim znane borowanie i „plomba”. Przy czym warto dodać, że dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod i technologii stomatologicznych taki zabieg wcale nie musi być bolesnym i trudnym przeżyciem.

 

Umów się na wizytę!

Jeżeli masz problem z próchnicą, nie czekaj, aż się on pogłębi. Im wcześniej zacznie się działać, tym lepiej. A zatem umów się niezwłocznie na wizytę i uwolnij się od bólu. Jeśli chcesz się z nami skontaktować, możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer 583 508 242 (Tczew) lub 558 880 015 (Kwidzyn) lub wypełniając formularz.