O szkliwo warto dbać. Pełni bardzo ważną rolę ochronną dla naszych zębów. Czyha jednak na nie wiele zagrożeń, których efektem może być jego demineralizacja. Jak do niej dochodzi i co możemy zrobić w takim wypadku?
Szkliwo – jakie pełni funkcje?
Dlaczego utrzymanie szkliwa w dobrym stanie jest takie ważne? Ponieważ pełni ono niezwykle istotne funkcje. Ta najtwardsza substancja w ludzkim organizmie, składająca się z minerałów, wody i materiału organicznego, przede wszystkim stanowi ochronę innych tkanek zęba. Chroni zębinę przed czynnikami termicznymi, chemicznymi, biologicznymi (chodzi tu przede wszystkim o próchnicotwórcze bakterie) i urazami fizycznymi.
Demineralizacja szkliwa – co to takiego?
Szkliwo przestaje jednak dobrze wywiązywać się ze swojej roli, gdy następuje jego demineralizacja, czyli traci ono potrzebne mu minerały, takie jak wapń i fosfor. Ubytek minerałów skutkuje zmniejszeniem odporności zębów – stają się one nadwrażliwe i podatne na mechaniczne urazy. Również rozwój próchnicy jest ułatwiony, bo słabnie bariera, która miała go powstrzymywać.
Dlaczego dochodzi do demineralizacji szkliwa?
Jak w przypadkach wielu innych problemów z zębami, tak i tutaj najczęstszym winowajcą jest cukier, który stanowi pożywkę dla próchnicotwórczych bakterii. Ale cukier to nie jedyny powód demineralizacji. Szkliwo traci cenne minerały również pod wpływem działania kwasów. Kwasy te są dostarczane z pokarmem – znajdują się na przykład w niektórych owocach, a także napojach takich jak soki czy alkohole.
Dlatego warto ograniczyć w swojej diecie nie tylko słodycze, ale również kwaśne produkty. Jeżeli już się je spożywa, to trzeba pamiętać o umyciu zębów lub przynajmniej o przepłukaniu jamy ustnej. Ale w przypadku kwaśnych produktów należy odczekać od dwudziestu do trzydziestu minut, zanim sięgnie się po szczoteczkę i pastę – ta przerwa po posiłku jest konieczna, aby zawarte w ślinie hormony zdążyły wyrównać pH w jamie ustnej.
Do demineralizacji przyczyniają się zaniedbania w prawidłowej higienie jamy ustnej. Szkodliwe działanie cukrów i kwasów można w porę powstrzymać, jeżeli we właściwy sposób dba się właśnie i higienę. To oznacza absolutną konieczność szczotkowania zębów przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, przed udaniem się na spoczynek. Wskazane są także regularne wizyty higienizacyjne w gabinecie stomatologicznym.
Czy szkliwo zębów da się odbudować?
Niestety odbudowanie szkliwa nie jest możliwe. Można jednak pomóc mu w inny sposób – poddać je remineralizacji. Polega to na dostarczeniu szkliwu minerałów, których potrzebuje, by utrzymać swoje pierwotne funkcje.
Aby remineralizować szkliwo, wykonuje się pełen pakiet higienizacyjny, obejmujący skaling, piaskowanie i polerowanie. Następnym punktem programu powinna być fluoryzacja. Polega ona na polakowaniu szkliwa lakierem o dużej zawartości fluoru, który przenika w głębsze tkanki zęba.
Szkliwo można także w pewnym stopniu samemu poddawać remineralizacji – trzeba tylko tak dobrać dietę, by dostarczyć mu odpowiednich elementów. To przede wszystkim wapń i fosfor. Wapń odpowiada za twardość szkliwa. Można go znaleźć w dużych ilościach w nabiale i zielonych warzywach. Fluor wzmacnia szkliwo i wspiera remineralizację. Występuje na przykład w wołowinie, tuńczyku i produktach zbożowych.
Kolejnym ważnym pierwiastkiem jest żelazo, zapobiegające odkładaniu się płytki bakteryjnej. Występuje ono w wątróbce, rybach słonowodnych i owocach morza. Nie można też zapomnieć o witaminach A (reguluje przepływ śliny hamującej rozwój bakterii) i D (wspomaga wchłanianie wapnia do organizmu) – można znaleźć je w tranie, wołowinie, jajach i wątróbce.
Co możesz teraz zrobić?
Zauważyłeś u siebie objawy demineralizacji? Umów się na wizytę w Modent. Dokonamy szczegółowej diagnozy i oceny stanu twoich zębów. Doradzimy, czego potrzebujesz, i wykonamy profesjonalną higienizację. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 583 508 242 (Tczew) lub 558 880 015 (Kwidzyn) lub za pomocą formularza.