Sterowana regeneracja kości

autor wpisu

Sterowana regeneracja kości – co to takiego? Na czym polega ten zabieg i w jakich przypadkach znajduje zastosowanie? Zapraszamy do artykułu, wszystkiego się dowiesz!

 

Sterowana regeneracja kości – kiedy się ją wykonuje?

Sterowana regeneracja czyli augmentacja kości to zabieg, który jest wykonywany w przypadku, gdy u Pacjenta doszło do zaniku kości szczęki lub żuchwy. Skąd jednak bierze się ów zanik? W większości przypadków źródłem problemu jest brak jednego lub kilku zębów. Luki w uzębieniu sprawiają, że kość nie jest mechanicznie obciążana i zostaje wyłączona z udziału w żuciu pokarmów. A kiedy kość jest nieużywana, spotyka ją to samo, co nieużywaną tkankę mięśniową – ulega atrofii, czyli właśnie zanikowi.

Atrofia zresztą nie musi być koniecznie efektem braków zębowych. Może być też wynikiem zapalenia dziąseł i kości, a także przebytych urazów. Zanik kości sam w sobie jest problemem, ale dodatkowo stanowi przeszkodę dla przeprowadzania niektórych stomatologicznych zabiegów – głównie chodzi tu o wszczepienie implantów. Zanik kości szczęki i żuchwy jest tutaj poważnym przeciwwskazaniem.

Jest też dużym utrudnieniem dla Pacjentów noszących ruchome protezy, a to dlatego, że zmienia kształt podłoża pod protezą, przez co trzeba ją korygować, a nawet w pewnych przypadkach wykonać na nowo.

Zanik kości szczęki czy żuchwy może być więc sporym problemem. Czy można sobie z nim poradzić? Na szczęście tak – właśnie w tym celu przeprowadza się sterowaną regenerację kości. Najczęściej jest ona przeprowadzana przed leczeniem implantologicznym, ponieważ odpowiednia ilość tkanki kostnej jest niezbędnym warunkiem skutecznego wszczepienia implantu.

Ale sterowana regeneracja kości to zabieg zalecany nie tylko dla Pacjentów planujących wszczepienie implantów. Pozwala ona przeciwdziałać konsekwencjom zaniku kości, takim jak zmiany w budowie szczęki i żuchwy, wady zgryzu, dysfunkcje narządu żucia i zmiana rysów twarzy.

 

Jak przeprowadza się sterowaną regenerację kości?

Przeprowadzając sterowaną regenerację kości, ubytki tkanki kostnej wypełnia się, używając biomateriałów. Wykorzystanie kości autogennej, czyli pobranej od Pacjenta (zwykle z obszaru żuchwy), przynosi najlepsze rezultaty. Innym materiałem, który można wykorzystać, jest kość homogenna, pochodząca od obcych dawców. Jeśli takie biomateriały są niedostępne, można zastosować tak zwany ksenograft, czyli przetworzoną kość pochodzenia zwierzęcego. Ostatecznie augmentację kości można przeprowadzić także przy użyciu materiałów alloplastycznych, czyli syntetycznych materiałów kościozastępczych.

A jak przebiega sterowana regeneracja kości? Jest to kilkuetapowy zabieg. Na początek oczywiście diagnostyka – trzeba wykonać diagnostykę obrazową, żeby możliwa była właściwa ocena stanu tkanki kostnej. Na tej podstawie lekarz podejmuje decyzję, czy w danym przypadku możliwe będzie przeprowadzenie przeszczepu autogennego, czy też trzeba będzie zastosować inną metodę.

Sama regeneracja tkanki kostnej jest wykonywana w znieczuleniu. Płat błony śluzowej i tkanki okostnej zostaje odpreparowany. Następnie w odpowiednie miejsce wprowadzany jest materiał kostny lub kościozastępczy. Zostaje on pokryty membraną – błoną chroniącą przed wrastaniem tkanek miękkich. Potem całość zostaje przykryta wcześniej odpreparowanym płatem tkanek i zabezpieczona opatrunkiem.

Po zabiegu trzeba odczekać od czterech do sześciu miesięcy, stosując się w tym czasie do zaleceń lekarza, dotyczących głównie utrzymania właściwej higieny jamy ustnej, przyjmowania potrzebnych leków i zgłaszania się na wizyty kontrolne. Po upływie tego czasu można już stwierdzić, czy sterowana regeneracja kości przyniosła oczekiwane rezultaty.

 

Co możesz teraz zrobić?

Czy i Ty borykasz się z zanikiem kości? Nie załamuj się – współczesna medycyna zna sposoby na poradzenie sobie z tym problemem. Nawet zanik kości nie przekreśla Twoich szans na skuteczną implantację. Przyjdź do Modent i przekonaj się, co możemy dla Ciebie zrobić. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer 583 508 242 (Tczew) lub 558 880 015 (Kwidzyn) lub wypełniając formularz.