Zmagasz się z próchnicą lub ubytkami w zębach? W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest zwykle światłoutwardzalne wypełnienie kompozytowe. Pod wieloma względami góruje ono nad plombami amalgamatowymi, które stosowano przez wiele lat i które w części gabinetów stosuje się również do dziś. Dowiedz się więcej!
Czym jest światłoutwardzalne wypełnienie kompozytowe?
Światłoutwardzalne wypełnienie kompozytowe to, innymi słowy, biała plomba, która stosowana jest w stomatologii zachowawczej. Wykonana jest z kompozytu. Estetycznie wypełnia ona ubytki zębowe, a te wyjątkowo skomplikowane – rekonstruuje. Sam materiał, z którego jest ona wykonana, pozwala stworzyć idealnie wymodelowane wypełnienia, wyróżniające się wyjątkową wytrzymałością. Plomby tego rodzaju cechują się także dużą uniwersalnością zastosowań.
Światłoutwardzalne wypełnienie kompozytowe – kiedy się je stosuje?
Wypełnienie kompozytowe stosuje się w przypadku takich problemów, jak:
- przebarwienia zębów,
- ból zębów,
- próchnica,
- uszkodzenia mechaniczne zębów.
Zalety światłoutwardzalnego wypełnienia kompozytowego
Główne zalety światłoutwardzalnego wypełnienia kompozytowego to:
- estetyka – przy tego rodzaju białej plombie istnieje możliwość dopasowywania odcienia do koloru zębów pacjenta, co pozwala z kolei idealnie odwzorować wygląd uzębienia,
- duża trwałość – wypełnienie kompozytowe zdecydowanie wyróżnia się wytrzymałością na tle innych, podobnych rozwiązań,
- znakomita szczelność – omawiane przez nas wypełnienie ściśle przylega do zębów, minimalizując tym samym ryzyko, że resztki jedzenia trafią do ubytków pokrytych plombą,
- bezpieczeństwo – kompozyt nie jest podatny na pękanie, a do tego nie wymaga usuwania zdrowych tkanek zębów,
- stosunkowo niska cena – omawiane przez nas rozwiązanie jest również stosunkowo niedrogie.
Jak aplikuje się białą plombę?
Jeśli biała plomba stosowana jest w przypadku ubytków uzębienia, należy je najpierw odpowiednio oczyścić. Zazwyczaj polega to na usuwaniu próchnicy przy pomocy borowania. Jeśli ubytki są spore, można zastosować znieczulenie. Później izoluje się miazgę zęba przy pomocy odpowiedniego materiału. Dzięki temu nie styka się ona z kompozytem.
Omawiany rodzaj wypełnienia umieszcza się następnie w ubytku zęba. Stomatolog odpowiednio je modeluje, tak aby nadać mu pożądany kształt. Później naświetla on dany obszar lampą polimeryzacyjną, która powoduje, że kompozyt twardnieje. Trwa to zaledwie kilkanaście sekund. Po tym czasie zyskuje on odpowiednią wytrzymałość mechaniczną. Po wykonaniu tej czynności nie trzeba czekać godzinami na możliwość spożycia posiłku, chyba że zostało zastosowane znieczulenie.
Co możesz teraz zrobić?
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o wypełnieniach, jakich używamy w Modent, zapraszamy do gabinetu. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 58 350 82 42 lub wypełniając formularz.