Licówki kompozytowe czy porcelanowe?

autor wpisu

Mało kto z nas może pochwalić się idealnym uzębieniem. Jeżeli zależy Ci jednak na hollywoodzkim uśmiechu, mamy dla Ciebie rozwiązanie. Licówki, bo o nich mowa, pozwalają zamaskować wszelkiego rodzaju estetyczne mankamenty. Są to, innymi słowy, cienkie płytki – porcelanowe lub kompozytowe. Nakleja się je na przednią powierzchnię zębów, a cała procedura nie wymaga znieczulenia. Dzięki nim można ukryć uszczerbienia oraz zmodyfikować kształt i kolor zębów. Doskonale radzą one sobie także z przebarwieniami. Jakie zalety i wady mają oba ich rodzaje? Sprawdź!
 
 

Licówki kompozytowe – zalety i wady

Licówki kompozytowe są wykonywane z materiału światłoutwardzalnego, czyli kompozytu. Ważną zaletą tego rozwiązania jest to, że owo tworzywo można łatwo naprawić, np. dołożyć trochę materiału czy też całość nieco skorygować. W przypadku odkształcenia licówki można więc ją łatwo i szybko naprawić. Licówki kompozytowe nie wymagają też ingerencji w tkanki zębów. Całość można wykonać podczas jednej wizyty u stomatologa, a więc można cieszyć się efektami zabiegu od razu po wyjściu. Ich atutem jest również niższa cena niż w przypadku licówek porcelanowych.
 
Licówki kompozytowe zapewniają dobry efekt estetyczny. Warto jednak zaznaczyć, że czasem wyglądają nieco sztucznie – wynika to z tego, że ich kolor jest jednolity. Są również mniej wytrzymałe od swoich porcelanowych odpowiedników i bardziej narażone na pęknięcia. Co więcej, mogą one również ulegać przebarwieniom i trzeba je wymienić mniej więcej co kilka lat. W tym przypadku za uzyskany efekt odpowiedzialny jest stomatolog (licówki nie muszą być wykonywane w laboratorium protetycznym).
 
 

 
 

Licówki porcelanowe – zalety i wady

Licówki porcelanowe wykazują się przede wszystkim dużą wytrzymałością mechaniczną. Zawdzięczają tę właściwość masie porcelanowej, z której są wykonane. Doskonale imituje ona naturalne tkanki zębów i w ten sam sposób odbija światło. Dzięki temu takie licówki mogą pochwalić się wysokimi walorami estetycznymi – tym bardziej, że są odporne na przebarwienia oraz odpryski. Dlatego też w ich przypadku rzadziej jest wymagane przeprowadzanie kontroli.
 
Na licówki porcelanowe trzeba jednak dłużej czekać. Najpierw pobiera się wyciski, na podstawie których technik dopiero tworzy płatki z porcelany. Następnie lekarz przykleja je do uzębienia. Zanim zostaną finalnie zacementowane, pacjent musi je przymierzyć i zaakceptować. Główną wadą takich licówek jednak jest to, że zwykle wymagają wcześniejszego oszlifowania zębów. Ich minusem jest również wyższa cena. Biorąc jednak pod uwagę to, że są znacznie bardziej wytrzymałe niż licówki kompozytowe (jeśli odpowiednio o nie zadbasz, mogą Ci posłużyć nawet 10-15 lat), w dłuższej perspektywie mogą okazać się bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.
 
 

Dowiedz się więcej

Wybór licówek zależy od Twoich preferencji oraz możliwości finansowych. Jeżeli pragniesz dowiedzieć się więcej na temat ich zalet i wad, serdecznie zapraszamy do Modent. Chętnie podzielimy się z Tobą naszą wiedzą. Zadzwoń na numer +48 58 350 82 42 lub wypełnij formularz i umów się z nami w wybranym terminie!