Erozja szkliwa – czym jest? Objawy, przyczyny, leczenie

autor wpisu

Erozja szkliwa to patologiczny proces, który jest nieodwracalny. Kiedy nastąpi, dochodzi do rozpuszczenia składników budulcowych owej struktury zęba. Dzieje się tak w przypadku dużej kwasowości w obrębie jamy ustnej. Jakie są jednak objawy tego problemu? I jak się go leczy? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
 
 

Czym jest erozja szkliwa?

Erozja szkliwa to proces sukcesywnej utraty zmineralizowanej struktury zęba. Z czasem przyczynia się on także do destrukcji zębiny. Stanowi on przede wszystkim efekt spożywania pokarmów o niskim pH (poniżej 4,5). Warto zaznaczyć, że erozję szkliwa coraz częściej można zaobserwować wśród naszych pacjentów – dotyczy to zwłaszcza dzieci oraz młodzieży.
 
 

Objawy erozji szkliwa

Erozję szkliwa można rozpoznać na podstawie charakterystycznych ubytków, które są gładkie, lśniące, płaskie i zaokrąglone. W większości przypadków można je zaobserwować na zębach siecznych i przedtrzonowych, a niekiedy też na trzonowych. Zęby stają się lekko żółte, ponieważ erozja przyczynia się do coraz większego odsłaniania zębiny. Na późnym etapie tego zjawiska dochodzi też do wgłębień, bruzd, jak również i spękań, które można zaobserwować na krawędziach zębów. Stają się one także bardziej przezroczyste. Jeszcze innym symptomem erozji szkliwa jest nadwrażliwość zębów na gorącą, zimną oraz kwaśną żywność.
 
 

Przyczyny erozji szkliwa

Główną przyczyną erozji szkliwa, jak już powiedzieliśmy, jest spożywanie pokarmów zawierających kwasy. Dotyczy to m.in. niektórych owoców i warzyw (jabłek, wiśni, cytryn, ogórków, kiszonej kapusty), napojów gazowanych oraz soków owocowych, a także tzw. energetyków.
 
Można wyróżnić także kilka innych czynników, sprzyjających powstawaniu erozji szkliwa:
 
-refluks żołądkowo-przełykowy,
-przyjmowanie niektórych leków,
-problemy z wydzielaniem śliny,
-problemy z odżywianiem (bulimia, anoreksja),
-kwaśny odczyn wody w basenie (problem pływaków),
-przewlekły alkoholizm,
-cukrzyca.
 
 

 
 

Profilaktyka i leczenie erozji szkliwa

Erozja szkliwa to proces nieodwracalny, dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka. W jej ramach dobrze jest ograniczyć nieco żywność zawierającą kwasy. Warto też po spożyciu pokarmu żuć bezcukrowe gumy przez około kwadrans. Przyczyni się to do pobudzenia śliny, która odpowiada z kolei za neutralizowanie kwasów. Nie należy także myć zębów od razu po spożyciu kwaśnej żywności. Polecamy też regularnie stosować płukanki oraz pasty z fluorem, które wzmacniają szkliwo.

Ubytki zębów, spowodowane erozją szkliwa, leczy się podobnie jak ubytki próchnicowe. Na początku się je oczyszcza, a następnie wypełnia odpowiednim materiałem stomatologicznym. W sytuacji, gdy przyczyną tego zjawiska jest choroba ogólnoustrojowa, należy w pierwszej kolejności skontaktować się z odpowiednim lekarzem.
 
 

Dowiedz się więcej

Zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić dla swojego szkliwa? Chcesz je uchronić przed niekorzystną i niepotrzebną erozją? W takiej sytuacji warto odwiedzić Modent. Chętnie udzielimy Ci przydatnych wskazówek. Wystarczy, że zadzwonisz pod numer [numer_telefonu_link[ lub wypełnisz formularz na stronie.