Chirurgiczne usuwanie ósemek – wskazania. Ile trwa i jak się do niego przygotować?

autor wpisu

Chirurgiczne usuwanie ósemek to zabieg, który przeprowadza się z wielu powodów. Pewne jest to, że ósemki to zęby, które nie są konieczne do prawidłowego funkcjonowania i, co więcej, bywają one problematyczne. Przykładowo doprowadzają do przesunięć innych zębów, nierzadko wywołują również ból oraz stany zapalne. W takich sytuacjach warto zdecydować się na ich ekstrakcję.
 
 

Czym jest chirurgiczne usuwanie ósemek?

Chirurgiczne usuwanie ósemek to zabieg, który polega na ekstrakcji zębów mądrości. Metodę ich usuwania dobiera się w zależności od ich ustawienia. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Po usunięciu zęba zaszywa się dziąsło, a następnie, po kilku dniach, usuwa się szwy.
 
 

Wskazania do chirurgicznego usuwania ósemek

Chirurgiczne usuwanie ósemek jest konieczne w różnych okolicznościach. Przede wszystkim wymagane jest ono wtedy, gdy nie są one prawidłowo ustawione. Wskazane jest jego przeprowadzenie również wtedy, kiedy nie wyrzynają się one właściwie lub nie do końca się wyłaniają, konsekwencją czego są powikłania. Czasem przeprowadza się je także przed wdrożeniem leczenia ortodontycznego, w ramach którego mogą one powodować różne trudności. Powodem do chirurgicznego usuwania ósemek może być nawet zaawansowana próchnica.
 
 

 
 

Ile trwa chirurgiczne usuwanie ósemek?

Chirurgiczne usuwanie ósemek trwa stosunkowo krótko przy dobrych warunkach anatomicznych. Warto jednak pamiętać, że najpierw podaje się wspomniane znieczulenie, po którym należy odczekać kilka minut. W zależności od różnych czynników cały proces trwa od 15 do 60 minut, chyba że usuwanych jest więcej zębów, warunki anatomiczne nie są sprzyjające lub ząb jest np. nietypowo ustawiony.
 
 

Czy trzeba się przygotowywać do chirurgicznego usuwania ósemek?

Nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać do chirurgicznego usuwania ósemek. Czasami należy jednak odstawić niektóre leki, np. te, które rozrzedzają krew. Przed wykonaniem ekstrakcji powinno się też opowiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych środkach. Zdarza się również, że trzeba przesunąć termin wykonania zabiegu na późniejszy, np. ze względu na menstruację.
 
 

Co dzieje się po chirurgicznym usuwaniu ósemek?

Przez 1-2 dni po zabiegu należy odstawić wszystkie używki, łącznie z kawą i herbatą. Przyjmowane posiłki powinny być mocno rozdrobnione. Niewskazane jest picie gorących napojów. Czasem konieczne jest również zastosowanie leków przeciwbólowych, ponieważ dolegliwości bólowe mogą utrzymywać się nawet przez 7 dni. Co więcej, przez pewien czas pacjent może odczuwać ogólne osłabienie, dlatego warto ograniczyć wówczas aktywność fizyczną.
 
 

Skontaktuj się z nami

Zastanawiasz się, jakie są przeciwwskazania do chirurgicznego usuwania ósemek? A może chcesz dowiedzieć się, jakie mogą być po nim powikłania? W takim razie zapraszamy na konsultacje w naszym gabinecie, podczas których udzielimy odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania. Wystarczy, że zadzwonisz do nas pod numer +48 58 350 82 42 lub wypełnisz formularz i umówisz się z nami na dogodny dla siebie termin.