Jak prawidłowo myć zęby?

autor wpisu

Codzienne mycie zębów jest kluczowe dla ich zdrowia. Dlatego powinieneś mieć całkowitą pewność, że robisz to dobrze. Dowiedz się więc, jak należy prawidłowo myć zęby.

 

Jaką wybrać szczoteczkę?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, twardsze włosie szczoteczki wcale nie czyści lepiej, może wręcz sprawiać dyskomfort, a nawet pokaleczyć dziąsła. Powinieneś więc wybrać szczoteczkę z włosiem miękkim lub średnim, ale gęstym. Jego ułożenie nie ma większego znaczenia – niektórzy producenci będą cię chcieli przekonać, że lepszy efekt daje włosie ułożone krzyżowo, ale brak dowodów na poparcie tej tezy.

 

Jak szczotkować zęby?

Wydawałoby się, że szczotkowanie zębów to żadna filozofia. Robisz to przecież od dziecka. Ale co, jeśli przez całe życie robiłeś to źle? Wbrew pozorom, jest to całkiem możliwe – wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak powinno się to robić prawidłowo. Stąd popełniają pewne błędy, na przykład zbyt mocno przyciskają szczoteczkę do zębów. Tymczasem zbyt intensywne szczotkowanie może doprowadzić do uszkodzenia przyczepu dziąsłowego. Skutki nie są przyjemne – dziąsła krwawią, a zęby stają się nadwrażliwe w okolicy przyszyjkowej.
 
Po czym możesz poznać, że wkładasz w szczotkowanie za dużo siły? Jeśli kupisz nową szczoteczkę, a jej włosie zacznie się rozjeżdżać już po tygodniu używania, to znak, że taki problem dotyczy i Ciebie. Jeśli nie potrafisz dobrać odpowiedniej siły szczotkowania, rozwiązaniem może być zakup elektrycznej szczoteczki wyłączającej się pod wpływem zbyt dużego nacisku.
 
Ważna jest także technika szczotkowania. Jest kilka skutecznych technik. Metoda okrężna na przykład polega na tym, że główkę szczoteczki ustawia się prostopadle do linii zębów, a następnie wykonuje się delikatne, okrężne ruchy. Przy metodzie wymiatającej natomiast główkę ustawia się pod kątem czterdziestu pięciu stopni i wykonuje nią przy dziąsłach małe, okrężne ruchy, a następnie wymiatające od góry do dołu i na odwrót.

 

Jak często myć zęby?

Właściwie powinno się myć zęby po każdym posiłku – tak byłoby najlepiej. Przy czym nie zaleca się myć zębów bezpośrednio po posiłku – dobrze jest odczekać około dwudziestu minut. Szczególnie dotyczy to sytuacji, kiedy jadłeś potrawy o niskim pH, jak owoce, lub piłeś sok. Jeśli umyjesz zęby zaraz po takim posiłku, hormony śliny nie zdążą wyrównać poziomu pH w ustach. Kwasy owocowe zostaną wtarte w szkliwo zębów, a w efekcie nastąpi jego erozja i pojawić się mogą ubytki klinowe, powodujące nadwrażliwość zębów. A zatem najlepiej myć zęby po każdym posiłku, ale z krótkim odczekaniem.
 
Wiadomo jednak, że w biegu codziennych zajęć i obowiązków nie zawsze znajdzie się czas na szczotkowanie. Dlatego ważne jest, żeby zapewnić swoim zębom, chociaż niezbędne minimum – jeżeli nie masz możliwości myć ich po każdym posiłku, to rób to przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem tuż przed udaniem się na spoczynek.
 

Dlaczego to takie istotne? Ponieważ poranne mycie zębów pozwala zniszczyć płytkę nazębną nadbudowaną podczas nocy, wzmacnia też zęby na dalszy ciąg dnia i odświeża oddech, natomiast myjąc zęby przed snem, pozbywasz się resztek pożywienia i osadów, co utrudnia namnażanie żyjących w jamie ustnej bakterii. Nie można dopuszczać do tego, by wspomniane resztki pokarmowe zalegały w przez całą noc.

 

Jak długo myć zęby?

Zęby powinieneś myć przez około dwie, trzy minuty, przy czym ważne jest, aby każdemu miejscu poświęcić zbliżoną ilość czasu. Dobrym rozwiązaniem może być podzielenie szczęki na cztery sektory i przeznaczenie na każdy z nich około pół minuty.
 
Zbyt krótkie mycie zębów to problem, ponieważ w czasie krótszym niż zalecany raczej nie zdołasz optymalnie ich wyszczotkować – mycie jest pobieżne, niedokładne. Częstym błędem jest ograniczenie szczotkowania do powierzchni licowych zębów, z całkowitym pominięciem strony podniebiennej i powierzchni językowych.
 
Jeśli chodzi o czas mycia zębów, to oczywiście najczęstszym błędem jest zbyt krótkie szczotkowanie, ale warto pamiętać i o tym, że nie powinno się myć zębów również zbyt długo. Zbyt długie szczotkowanie – jeśli często się powtarza – może stać się przyczyną recesji dziąseł, czyli odsłaniania się szyjek i korzeni zębów, a także powstawania ubytków klinowych.
 
Oczywiście nie chodzi o to, by myć zęby z zegarkiem w ręku i odmierzać czas co do sekundy. Jeżeli nie masz wyczucia i trudno ci na oko ocenić, kiedy upłyną dwie czy trzy minuty, możesz sprawić sobie elektryczną szczoteczkę, która będzie odmierzać czas minimalnego szczotkowania wibracjami.

 

Umów się na wizytę!

Jeśli nie jesteś pewien, czy właściwie myjesz zęby, to zawsze możesz sprawdzić stan swojego uzębienia w Modent. Tutaj też doradzimy ci, jak najlepiej dbać o zęby. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 583 508 242 (Tczew) lub 558 880 015 (Kwidzyn) lub za pomocą formularza.