Metody wybielania zębów

autor wpisu

Co zrobić, żeby zęby były białe? Dzisiejsza stomatologia oferuje kilka sposobów rozjaśnienia zębów. Przyjrzyjmy się niektórym z nich, by poznać ich mocniejsze i słabsze strony.

 

 

Wybielanie nakładkowe

Nakładkowe wybielanie zębów zaczyna się w gabinecie stomatologicznym, a potem przenosi do domu Pacjenta. Na początek lekarz musi pobrać wyciski obu łuków zębowych. Na ich podstawie przygotowywane są specjalne nakładki – to rodzaj szyn, które ściśle przylegają do zębów. Do każdej z nakładek aplikuje się niedużą ilość preparatu, jakim jest żel wybielający.

Potem następuje domowe wybielanie zębów za pomocą nakładek. To cykl trwający dwa do trzech tygodni. W tym czasie Pacjent samodzielnie aplikuje żel wybielający i umieszcza na zębach nakładki, postępując zgodnie z instrukcjami stomatologa.

Ta metoda wybielania ma tę zaletę, iż uzyskać można kolor zębów jaśniejszy o sześć odcieni. Efekt utrzymuje się do trzech lat. Stężenie substancji wybielających w preparatach jest nieduże – wystarczające, by osiągnąć zamierzony efekt, ale nie na tyle duże, by wywołać efekty uboczne. To sprawia, że nakładkowe wybielanie zębów jest metodą bezpieczną. Zaletą tej metody jest też jej cena – wybielanie zębów nakładkami jest tańszym sposobem niż alternatywne.

Trzeba się jednak liczyć z tym, że jest to też sposób bardziej czasochłonny – dopiero po upływie trzech tygodni będzie można zobaczyć i ocenić ostateczny efekt. Poza tym wybielanie zębów nakładkami nie jest dla każdego – wymaga sporej samodyscypliny, ponieważ Pacjent musi tu sam dopilnować regularnego używania nakładek.

 

 

Wybielanie zębów lampą

Wybielanie zębów lampą należy do najnowocześniejszych metod. Również w tej metodzie wykorzystuje się żel wybielający. Dobiera się go indywidualnie do Pacjenta – chodzi o to, by pH żelu odpowiadało naturalnemu pH jamy ustnej – w trosce o szkliwo Pacjenta.

Lekarz dokładnie rozprowadza żel po powierzchni zębów, a następnie naświetla go specjalną lampą. Emituje ona zimne światło, które uaktywnia składniki żelu.

Zabieg wybielania zębów tą metodą przynosi jeszcze lepsze efekty niż wybielanie nakładkowe, mianowicie umożliwia rozjaśnienie zębów aż o czternaście odcieni. Pozwala usunąć nie tylko przebarwienia powierzchniowe, ale również te umiejscowione w głębi struktury zęba.

Wybielanie zębów lampą wiąże się z dużą oszczędnością czasu. Zamiast poświęcać trzy tygodnie na wybielanie nakładkowe, można wybielić zęby w czasie jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Zabieg trwa zaledwie około czterdziestu minut, a jego efekty są natychmiastowe – od razu po wyjściu od dentysty można już olśniewać nowym, bielszym uśmiechem.

Dla wielu Pacjentów wybielanie zębów lampą to również większa wygoda, ponieważ o jego efekty dba wykwalifikowany lekarz. W przypadku wybielania nakładkowego to Pacjent musi zatroszczyć się o prawidłowy przebieg wybielania, co nie zawsze mu się udaje – niesystematyczne stosowanie nakładek lub nierówne rozprowadzenie żelu skutkują niedoskonałościami osiągniętego efektu.

 

 

Wybielanie wewnętrzne zębów martwych

Zębów po leczeniu endodontycznym nie wybiela się takimi samymi metodami jak zwykłych zębów. Nie zawierają one żywej miazgi i zachowują się inaczej niż zwyczajne zęby. Nie działają na nie wyżej opisane metody wybielania. A wybielanie bardzo się zębom martwym przydaje, ponieważ często ciemnieją na samym przodzie łuku zębowego, psując w ten sposób estetykę uśmiechu.

Rozwiązaniem jest wewnętrzne wybielanie zębów. Polega ono na tym, że preparat wybielający rozprowadzany jest nie tylko na powierzchni zęba, ale również wewnątrz jego komory. Zabieg ten wykonywany jest stopniowo – trzeba na bieżąco weryfikować stopień rozjaśnienia, ponieważ należy dopilnować, by ząb nie odstawał kolorem od pozostałych.

 

 

Co możesz teraz zrobić?

Uśmiechasz się do lustra i widzisz, że kolor Twoich zębów odbiega od wymarzonej śnieżnej bieli? Nie przejmuj się – to da się zmienić. Przyjdź do Modent, a wspólnie wybierzemy metodę wybielania zębów, która będzie Ci najbardziej odpowiadać i spełni twoje oczekiwania. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer 583 508 242 (Tczew) lub 558 880 015 (Kwidzyn), a także wypełniając formularz.