Proteza overdenture

autor wpisu

Proteza overdenture – co to takiego? Czym ten typ protezy wyróżnia się spośród innych? Jakie są jego mocne strony? Już za chwilę odpowiemy na te pytania.
 
 

Czym jest proteza overdenture?

Overdenture to rodzaj ruchomej protezy osadzonej na filarach. Takimi filarami mogą być naturalne zęby Pacjenta lub zamocowane na implantach rekonstrukcje protetyczne. Do filarów proteza overdenture jest mocowana za pomocą specjalnych zatrzasków, dzięki czemu zyskuje większą stabilność niż oferują inne ruchome protezy.
 
 

Jak powstaje proteza overdenture?

Pierwszym krokiem na drodze do rekonstrukcji uzębienia za pomocą protezy overdenture jest konsultacja i dokładna diagnostyka. Jeżeli Pacjent zakwalifikuje się do takiej protezy, trzeba odpowiednio przygotować filary. Jeżeli ich rolę będą spełniać implanty, trzeba przygotować miejsce pod nie. Jeżeli natomiast filarami będą własne zęby Pacjenta, trzeba je będzie oszlifować. Następnie pobiera się wycisk, który będzie wzornikiem do wykonania protezy.
 
Na następnej wizycie w odpowiednim miejscu w jamie ustnej umieszcza się zaczepy, po czym ponownie pobiera się wycisk. Przy tej okazji lekarz omawia też z Pacjentem kwestię koloru protezy.
 
Podczas następnej wizyty następuje przymierzenie protezy oraz ocena efektu. W razie uwag Pacjenta można na tym etapie dokonać jeszcze pewnych poprawek. Jeżeli natomiast efekt pracy protetyka uzyska akceptację Pacjenta, zakładana jest finalna proteza.
 
 

Jakie zalety ma proteza overdenture?

Jedną z największych zalet overdenture jest to, że przywraca ona funkcjonalność jamy ustnej w o wiele większym stopniu niż udaje się to innym ruchomym protezom. To dlatego, że proteza overdenture jest umocowana na filarach. To sprawia, że podczas spożywania pokarmów siły żucia są przenoszone na kość. Dzięki temu można jeść nawet twarde potrawy. Dodatkowym plusem przenoszenia sił żucia na kość jest przyhamowanie procesu zaniku kości.
 
Co więcej, podczas jedzenia można w pełni cieszyć się smakiem, ponieważ w przeciwieństwie do innych protez ruchomych proteza overdenture nie posiada części podniebiennej, która blokowałaby receptory smakowe znajdujące się na podniebieniu.
 
Dzięki protezie overdenture można też odzyskać prawidłową wymowę. Przy bezzębiu język traci podparcie na zębach, a do artykulacji części głosek jest ono niezbędne. Tradycyjna ruchoma proteza może nie być wystarczająca, aby zażegnać ten problem, ponieważ nawet jeśli jest dobrze dopasowana, to z biegiem czasu może się w jamie ustnej przemieszczać lub ulegać odkształceniom, co znowu zaburza prawidłową wymowę.
 
Dużą zaletą protezy overdenture jest właśnie stabilność. Mocowanie na filarach zapewnia, że proteza nie przemieści się i nie wypadnie nawet podczas jedzenia, śmiechu czy kichania.
 
 

Co możesz teraz zrobić?

Braki w uzębieniu to pole do popisu dla protetyki. Jednym ze sposobów na rekonstrukcję uzębienia jest proteza overdenture. Jeżeli masz wybrakowane uzębienie, przyjdź do Modentu. Tutaj poważnie potraktujemy Twój problem i zaproponujemy odpowiednie rozwiązanie. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 58 350 82 42 lub wypełniając formularz.