Skaner wewnątrzustny – jak ułatwia leczenie?

autor wpisu

Dziś chcemy przedstawić jedno z nowoczesnych urządzeń wspomagających pracę stomatologów w naszym gabinecie. Mowa o skanerze wewnątrzustnym. Jak on działa i do czego go używamy?

 

 

Do czego służy skaner wewnątrzustny?

Skaner wewnątrzustny to urządzenie cyfrowe pozwalające uzyskać komputerowy obraz jamy ustnej, czyli odzwierciedlenie jej w formie wirtualnej. Wystarczy kilkadziesiąt sekund, aby uzyskać na ekranie komputera kompletny skan jamy ustnej Pacjenta. Jeszcze do niedawna, aby przeprowadzić niektóre stomatologiczne czynności (leczenie ortodontyczne, przygotowanie uzupełnień protetycznych), trzeba było wykonać wycisk uzębienia przy użyciu mas protetycznych. Skaner jest nowoczesną, szybszą i bardziej komfortową alternatywą dla tej metody.

W jaki sposób to działa? Otóż urządzenie wykorzystuje technikę CAD/CAM. Wykonuje tysiące drobnych ujęć, które następnie składają się na pełny obraz, precyzyjny i kompletny. Skaner wewnątrzustny jest przydatny szczególnie w protetyce, chirurgii i ortodoncji. Przy jego udziale wykonuje się takie prace jak korony, mosty, protezy, licówki, a także wypełnienia inlay/onlay.

 

 

Jakie zalety ma skaner wewnątrzustny?

Dlaczego użycie skanera wewnątrzustnego jest lepszym rozwiązaniem niż tradycyjne pobieranie wycisku? Urządzenie to zapewnia wiele korzyści.

Na początek warto wspomnieć o niezwykłej czułości skanera, który wychwytuje nawet do czterech milionów punktów dla każdego łuku zębowego. To sprawia, że urządzenie potrafi wychwycić nawet najdrobniejsze anatomiczne szczegóły. A jest to niezwykle istotne, ponieważ pozwala na większą precyzję pracy – na przykład stworzone w oparciu o skan uzupełnienia protetyczne są ściślej dopasowane do indywidualnych warunków jamy ustnej Pacjenta niż ma to miejsce w przypadku protez przygotowywanych w oparciu o tradycyjne wyciski zębowe.

Dla Pacjentów bardzo ważny jest komfort zabiegu. W przypadku tradycyjnych wycisków, w jamie ustnej Pacjenta trzeba umieścić jedną lub dwie blaszki ze specjalną masą, przycisnąć ją do zębów i w ten sposób uzyskać wzór wycisku. Ten zabieg wiązał się często z dyskomfortem, powodując między innymi odruch wymiotny.

Dla Pacjentów, którzy źle znosili tę tradycyjną procedurę, skaner wewnątrzustny jest prawdziwym wybawieniem. Teraz zabieg przebiega prosto, nieinwazyjnie, wygodnie i bez dyskomfortu. Polega na przesuwaniu po zębach łatwo mieszczącej się w ustach końcówki.

Znaczenie ma też higiena tego zabiegu. Po wszystkim końcówkę skanera trzeba tylko odpowiednio wyczyścić i zdezynfekować.

Kolejną zaletą jest możliwość pokazania wycisku na ekranie wraz z możliwością tworzenia wizualizacji i zobrazowania docelowych zmian. Ta opcja stanowi duże ułatwienie w komunikacji z Pacjentem.

Co jeszcze niesie ze sobą użycie skanera? Oszczędność czasu. Dzięki temu, że nie trzeba już czekać na stworzenie wycisku i modelu przed technika, leczenie trwa krócej. Wynik skanu jest dostępny od razu, toteż wiele zabiegów można przeprowadzić już tego samego dnia, w którym został on wykonany.

 

 

Co możesz teraz zrobić?

Masz problemy z zębami? Umów się na wizytę w Modent. Tutaj nasi doświadczeni specjaliści korzystają ze zdobyczy nowoczesnych technologii, takich jak właśnie skaner wewnątrzustny, zwiększając w ten sposób skuteczność leczenia i komfort Pacjenta. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 58 350 82 42 lub wypełniając formularz.