Wizyta konsultacyjna

autor wpisu

Czym jest wizyta konsultacyjna? Na czym polega i jakie są jej cele? Dlaczego jest taka ważna? W dzisiejszym wpisie odpowiadamy na te pytania.

 

 

Jaki jest cel wizyty konsultacyjnej?

Przywrócenie pełnego zdrowia i funkcjonalności jamy ustnej rzadko bywa prostym zadaniem. Z reguły jest to proces złożony i podzielony na etapy. A żeby przyniósł dobre efekty, tym pierwszym etapem powinna być właśnie wizyta konsultacyjna.

Podczas takiej wizyty nie przeprowadza się żadnych zabiegów, a jednak jest ona kluczowa dla powodzenia terapii. Przygotowuje pod nią odpowiedni grunt – przeprowadza się ją po to, aby zdiagnozować problem Pacjenta i szczegółowo zaplanować skuteczne leczenie.

To podejście charakterystyczne dla stomatologii holistycznej. Jest to filozofia leczenia kładąca szczególny nacisk na występujące w organizmie wzajemne zależności. W pewien sposób wszystko w ludzkim ciele jest połączone i wpływa na siebie wzajemnie – dotyczy to różnych części organizmu, a także określonych schorzeń i dysfunkcji. Dlatego leczenie miejscowe w wielu przypadkach okazuje się niewystarczające – często ma jedynie charakter doraźny, eliminuje objawy, zamiast szukać przyczyn. Jego przeciwieństwem jest leczenie kompleksowe, biorące pod uwagę całokształt sytuacji w organizmie i stawiające sobie za cel  doprowadzenie Pacjenta do pełni zdrowia.

 

 

Jak przebiega wizyta konsultacyjna?

Podczas wizyty konsultacyjnej lekarz dokonuje przeglądu stomatologicznego. To dokładne sprawdzenie stanu zdrowia całej jamy ustnej. Taki przegląd, pozwalający prawidłowo zdiagnozować problemy zdrowotne Pacjenta, obejmuje zbadanie nie tylko stanu zębów, ale także stawów skroniowo-żuchwowych, policzków, podniebienia, dziąseł, warg, języka, ślinianek, kości podtrzymujących zęby, mięśni żuchwy i prawidłowości zgryzu. Lekarz ocenia również ryzyko próchnicy zębów, chorób dziąseł i kości oraz pojawienia się zmian nowotworowych. Sprawdza też, które miejsca wymagają protetycznych lub implantologicznych uzupełnień.

Przegląd stomatologiczny to jednak jeszcze nie wszystko, co jest potrzebne, by dokładnie zaplanować skuteczne leczenie. Dlatego oprócz niego przeprowadza się również wywiad lekarski. To wymiana informacji między lekarzem a Pacjentem. Dzięki niej lekarz dowiaduje się o ogólnym stanie zdrowia Pacjenta, ze szczególnym uwzględnieniem chorób przewlekłych. Takie choroby mogą stanowić przeciwwskazanie do niektórych zabiegów. Przeprowadzenie wywiadu lekarskiego pozwala dobrać taką metodę leczenia, która nie tylko skutecznie przywróci zdrowie i funkcjonalność jamy ustnej, ale także będzie bezpieczna dla Pacjenta.

Przegląd stomatologiczny, wywiad lekarski oraz poznanie potrzeb i oczekiwań Pacjenta pozwalają lekarzowi sporządzić plan leczenia, obejmujący wszystkie etapy terapii. Pacjent dowie się z niego, co trzeba wyleczyć, jakie metody zostaną w tym celu zastosowane i z jakimi kosztami będą się one wiązać. Poznanie szczegółowego planu całego przebiegu leczenia ma korzystny wpływ na komfort Pacjenta i jego poczucie bezpieczeństwa – nie musi się on obawiać niespodzianek. W razie jakichkolwiek niejasności, powinien dopytać lekarza o szczegóły.

 

Co możesz teraz zrobić?

Wizyta konsultacyjna jest kluczowa dla przeprowadzenia skutecznego kompleksowego leczenia. Aby zapisać się na taką wizytę w Modent, dzwoniąc pod numer +48 58 350 82 42 lub wypełniając formularz.