Planujesz wszczepienie implantów zębowych? A może masz już ten krok za sobą? Niezależnie od tego, najpewniej interesuje Cię to, ile w stanie są wytrzymać klasyczne, tytanowe wszczepy. W tym artykule opisujemy, jaka jest zwykle żywotność implantów zębowych oraz co zrobić, aby była ona jak najdłuższa.
Ile utrzymują się implanty zębowe? Czy trzeba je wymieniać?
Implanty zębowe utrzymują się w jamie ustnej minimum 10-15 lat – chyba że zostały one nieodpowiednio wszczepione lub pacjent bardzo popracuje nad tym, aby już wcześniej stały się bezużyteczne. Nie ma również jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy w ogóle trzeba wymieniać implanty, jako że niektórzy z powodzeniem je noszą przez 20-30 lat, a nawet przez całe życie.
Co wpływa na trwałość implantów zębowych?
Duży wpływ na to, ile wytrzymają implanty ma sam pacjent oraz to, w jaki sposób będzie on odpowiednio o nie dbał. Ważna jest tutaj przede wszystkim prawidłowa higiena jamy ustnej. Mycie zębów minimum dwa razy dzienne oraz ich codzienne nitkowanie (lub korzystanie z funkcjonalnego irygatora) to absolutna podstawa. Należy też stosować odpowiednie płyny do płukania, z zawartością fluoru. Pacjent powinien prowadzić także odpowiednią dietę, bogatą we wszystkie najistotniejsze składniki odżywcze.
Konieczne są oczywiście także regularne wizyty u dentysty, podczas których powinieneś dowiadywać się, czy przypadkiem implant nie wymaga wymiany. Szczególnie niepokojący dla Ciebie powinien być ból lub dyskomfort w okolicy wszczepu. Dobrze jest także poddawać się dwa razy w roku zabiegom profesjonalnej higienizacji, w skład których wchodzą takie zabiegi, jak: skaling, piaskowanie, polerowanie oraz fluoryzacja. A jeżeli jeszcze dopiero jesteś przed zabiegiem implantacji, koniecznie zwróć uwagę na kwalifikacje stomatologa, który będzie go przeprowadzał – dzięki temu zyskasz pewność, że implant będzie wszczepiony precyzyjnie i bardzo starannie.
Trwałość implantu w dużej mierze powiązana jest również ze stanem tkanek kostnych szczęki lub żuchwy. Jeśli kościec zaatakuje jakaś choroba, implant może stać się niestabilny. Niemniej istotne są uwarunkowania anatomiczne szczęki pacjenta. Mamy tu głównie na myśli dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego, które mogą prowadzić do mocnego zaciskania zębów. Wówczas tkanki, które są odpowiedzialne za utrzymywanie wszczepu, zaczynają być zbyt mocno obciążone i osłabione.
Żywotność implantu skutecznie potrafi skrócić zespół periimplantitis. To destrukcyjny proces zapalny, który dotyka tkanki otaczające wszczepy, a później także kość, w którym się one znajdują. Doprowadzają do niego m.in. takie czynniki, jak nieprawidłowa higiena jamy ustnej, palenie papierosów, choroby tkanek przyzębia, a także zaburzenia okluzji.
Skontaktuj się z nami
Zainteresował Cię temat implantów? Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Jeśli tak, odwiedź Modent. Chętnie podzielimy się z Tobą naszą wiedzą i doświadczeniem. Zadzwoń na numer +48 58 350 82 42 lub wypełnij formularz na stronie i umów się z nami już dziś!